Nogometaši Liverpoola so v München prišli po zmago in jo tudi dobili. Foto: Reuters

Bayern in Liverpool sta do danes odigrala devet uradnih obračunov, prvega davnega leta 1971. Uspešnejši so sicer Liverpoolčani, ki so dobili tri tekme, vključno s tokratno v bavarski prestolnici. Nogometaši Bayerna so do danes slavili le enkrat (3. novembra 1971, ko je bilo 3:1). Petkrat so se tekme končale brez zmagovalca.

Tokrat je blestel Liverpoolov napadalec Sadio Mane, ki je mrežo Bayerna zatresel dvakrat, prvič s pravo mojstrovino v prvem polčasu in drugič z glavo v nadaljevanju. Med strelce se je vpisal tudi Virigl van Dijk. Edini zadetek za Bayern je dosegel – Liverpoolčan. V končnici prvega polčasa je svojega vratarja premagal Joel Matip.

Bayernov napadalec Robert Lewandowski je v 11. minuti srečanja takole padel v kazenskem prostoru, vendar svoji ekipi ni priboril 11-metrovke. Foto: Reuters

Lewandowski padel v kazenskem prostoru, brez 11-m
Uvodne minute obračuna v bavarski prestolnici so hitro minile, nobena od ekip ni želela preveč tvegati, igra se je odvijala predvsem na sredini igrišča. Nato pa sta se v razmiku dveh minut gostiteljem ponudili dve polpriložnosti. Najprej je v 9. minuti Thiago Alcantara po napaki Liverpoolove obrambe z roba kazenskega prostora sprožil čez gol, hip zatem je proti golu stekel še Robert Lewandowski in padel v kazenskem prostoru. Italijanski sodniki, na čelu z glavnim delivcem pravice Danielejem Orsatom, so ocenili, da gostujoči branilec van Dijk ni storil prekrška za najstrožjo kazen. Bayern je bil v naslednjih minutah agresivnejši, nasprotnika je pokrival globoko na njegovi polovici, Liverpoolčanom nikakor ni uspelo razviti želene igre.

Mane se je v 26. minuti spretno otresel vratarja Manuela Neuerja in žogo poslal v prazno mrežo. To je bil njegov šesti zadetek v gosteh za Liverpool na tekmah Lige prvakov, pozneje je z glavo zadel še sedmega, ko je žogo po Salahovem predložku z glavo poslal za Neuerjev hrbet. Foto: Reuters

Mojstrovina Maneja za vodstvo Liverpoola
Prva prava priložnost se je angleškemu kolektivu ponudila v 25. minuti, ko je po Salahovi podaji z roba kazenskega prostora poskusil Roberto Firmino in žogo poslal mimo leve vratarjeve vratnice. Že v naslednji minuti je Liverpool povedel. Mat v dveh potezah. Van Dijk je v napad poslal visoko podajo, Bayernov vratar Manuel Neuer je storil napako in stekel iz vrat, Mane pa je žogo najprej sijajno ukrotil, se z obratom znebil Neuerja in hladnokrvno zaključil v malo mrežico za 0:1.

Virgil van Dijk je z nebeškim skokom dobil dvoboj z Matsom Hummelsom in žogo hladnokrvno poslal v mrežo za 1:2. Manuel Neuer ni imel nikakršnih možnosti. Foto: Reuters

Matip premagal svojega vratarja
Po vodilnem zadetku so se gostje nekoliko povlekli v obrambo, Bayern pa je relativno neuspešno prebijal njihovo obrambo. A vse do 39. minute, ko je po bliskovitem napadu lastnega vratarja premagal Joel Matip. Serge Gnabry je pobegnil po desni strani in podal na drugo vratnico, kamor je vtekal Robert Lewandowski. Poljski napadalec ni prišel do lahkega zaključka v prazno mrežo, saj je žogo v gol z nespretnim posredovanjem pred njim poslal Matip in izenačil izid na 1:1. Do odmora so Bavarci neuspešno lovili preobrat.

Van Dijk utišal Allianz Areno
Varovanci Jürgena Kloppa so drugi polčas odprli bolje od prvega, že takoj je Mohamed Salah ogrel Neuerjeve dlani. Na drugi strani je Gnabry izkoriščal Robertsonove izlete v napad in angleški obrambi bežal po desni strani, bil je najnevarnejši posameznik Bavarcev. V 69. minuti pa nato hladna prha na Allianz Areni. James Milner je iz kota pred vrata poslal predložek, tam pa je van Dijk z nebeškim skokom dobil dvoboj z Matsom Hummelsom in žogo z glavo poslal v mrežo za 1:2. Nekaj minut pozneje je skozi osrčje Bayernove obrambe slalomiral Salah, na nogi je imel žogo za četrtfinale, a so se Bavarci v zadnjem trenutku izvlekli.

Liverpoolov menedžer Jürgen Klopp je bil po zadnjem sodnikovem žvižgu prešerne volje. Bayern je v bavarski prestolnici premagal petič v karieri. Foto: Reuters

Mane dokončal delo
Bayern je za napredovanje v četrtfinale potreboval še dva zadetka, a ob čvrsti Liverpoolovi obrambi je bila naloga vse prej kot lahka. Lewandowski, Kingsley Coman in pozneje še Renato Sanches nikakor niso našli poti do gola. Zato pa je na drugi strani Mane v 84. minuti s še drugim zadetkom na tekmi dokončno pokopal bavarske upe v letošnji Ligi prvakov. Rezervist Divock Origi, ki je zgolj minuto predtem zamenjal Firmina, je žogo podal Salahu, ta pa je s hitrim predložkom zaposlil Maneja, ki je z glavo postavil končni izid 1:3. Bavarski navijači so vedeli, da je njihova evropska sezona končana, v zadnjih minutah srečanja se je stadion dodobra izpraznil.

Lionel Messi je s panenko povedel Barcelono v vodstvo. Argentinec je za Barcelono na vsaki od zadnjih 11 sezon zadel vsaj 35 zadetkov v vseh tekmovanjih. Foto: Reuters

Messi in Coutinho zatresla mrežo Lyona
Barcelona, ki je s kar 5:1 ugnala Lyon, je bila v prvem polčasu precej boljši nasprotnik, povedla pa je z bele točke, potem ko naj bi Jason Denayer v kazenskem prostoru podrl Luisa Suareza. Med strelce se je ob izteku 17. minute s panenko vpisal Lionel Messi. Kmalu zatem je bilo vroče na drugi strani, ko je z razdalje silovito sprožil Lyonov kapetan Nabil Fekir in za las zgrešil okvir vrat. Sledil je nov val domačih napadov, zelo dejaven je bil Philippe Coutinho, ki je dobro izkoristil redko ponujeno priložnost v začetni enajsterici. Najprej je v 21. minuti zapretil iz bliskovitega napada in ob tem poškodoval vratarja Anthonyja Lopesa, ki je moral pozneje z zelenice, a še predtem je moral žogo pobrati iz svoje mreže. Pisala se je 31. minuta, ko je Suarez lepo sprejel Arthurjevo podajo in podal na drugo vratnico, kjer je Coutinho zlahka zatresel prazno mrežo za 2:0. Katalonski napadi niso pojenjali, v 37. minuti bi Suarez lahko izvrstni predstavi postavil piko na i, a je njegov strel švignil za las mimo desne vratarjeve vratnice.

Lyonov vezist Lucas Tousart je po slabi uri igre poskrbel za napeto nadaljevanje obračuna na Camp Nouu, ki pa ga je v 78. minuti odločil - Messi.  Foto: Reuters
Lyonov vezist Lucas Tousart je po slabi uri igre poskrbel za napeto nadaljevanje obračuna na Camp Nouu, ki pa ga je v 78. minuti odločil - Messi. Foto: Reuters

Tousart prepolovil zaostanek Lyona
Že na uvodu drugega polčasa je Fernando Marcal rešil novi zadetek Barcelone na golovi črti in preprečil veselje Messiju. Bliskovit začetek gostiteljev ni pretirano šokiral francoske ekipe, ta je igrala iz minute v minuto bolje, po slabi uri igre je zaostanek vendarle prepolovila. Memphis Depay je v kazenski prostor poslal predložek, vratar Marc-Andre ter Stegen se ni znašel najbolje, žogo je iz polvoleja v gol pospravil Lucas Tousart. V akciji za zadetek je v skoku za žogo Lyonov branilec Marcelo storil prekršek nad Clementom Lengletom, a je zadetek tudi po ogledu VAR-posnetka obveljal. Barcelona je bila v krču, gostujoči napadi so bili vse močnejši, v 63. minuti je žoga po silovitem Fekirjevem strelu zletela malce mimo vratnice.

Katalonski velikan bo zaigral v četrtfinalu Lige prvakov. Foto: Reuters

Messi in Pique poskrbela za četrtfinale
Lyon je še naprej pritiskal za izenačujoči zadetek, ki bi jih poslal v četrtfinale, toda v preveliki želji so se njihove sanje o napredovanju razblinile kot milni mehurček. Za to pa je poskrbel Messi, ki je v 78. minuti dosegel še drugi zadetek na tekmi, zmago Kataloncev pa je le nekaj trenutkov pozneje potrdil kapetan Gerard Pique. "Petarda" je odjeknila v 86. minuti, po Messijevi podaji je zadel Ousmane Dembele.

Sorodna novica Prazni naboji v Lyonu in Liverpoolu - dvakrat 0:0