Gabala je v kvalifikacijskih bojih Evropske lige dobila že osem zaporednih izločilnih dvobojev. Lani se je iz 1. predkroga do skupinskega dela prebila kot tretji azerbajdžanski klub, letos pa je pred Mariborom izločila še gruzijsko Samtredio (zmaga s 5:1 doma, poraz z 1:2 v gosteh), MTK Budimpešto (zmagi z 1:2 v gosteh in z 2:0 doma) in Lille (1:1 v gosteh, zmaga z 1:0 doma). Foto: www.alesfevzer.com

Odigrali smo super tekmo, bili bistveno boljši tekmec. Moje mnenje je, da se redko zgodi, da tako dominiraš v playoffu. Fantje si zaslužijo čestitke, zmanjkalo nam je res malo, da bi napredovali. Imeli smo načrt, da ne silimo z glavo skozi zid. V prvem polčasu ne da ne bi hoteli napadati, ampak je bilo zelo malo prostora. Z eno korekcijo smo nato popolnoma dominirali. Kar nam ni uspelo v prvem polčasu, nam je v drugem uspevalo zelo enostavno. Razočaranje je veliko, po drugi strani pa je pri meni občutek, da smo odigrali dobro tekmo, da nam je malo zmanjkalo ter da moramo tako delati naprej, in to ponavljati. Ključno je to, da bodo fantje na vsaki tekmi na takšni ravni kot danes oziroma se čim večkrat približali tej ravni.

Trener Maribora Darko Milanič
Marcos Tavares
Dare Vršič
Se bo Maribor znal pobrati v Prvi ligi TS, kjer po šestih krogih zaostaja pet točk za vodilno Olimpijo? Foto: www.alesfevzer.com
Izjave po tekmi Maribor - Gabala
Izvrsten zadetek Tavaresa ni bil dovolj

"Nismo zadovoljni, želeli bi igrati v skupinskem delu," je bil po povratnem dvoboju z Gabalo (1:0) jasen kapetan Maribora Marcos Tavares. Astana in Gabala sta bili na današnjem žrebu Evropske lige najvzhodnejši moštvi med 48 klubi v bobnu. Obe sta bili uvrščeni v najšibkejši četrti boben, Maribor bi ga ob sinočnjem uspehu pričakal v tretjem. Navijači bi nestrpno pogledovali proti Monte Carlu in razpredali, kako zabavno bi bilo, če bi se po dveh letih v Ljudski vrt znova vrnila Jose Mourinho ali Schalke, nekateri bi sanjali o soočenju bratrancev Handanović, spet drugi o gostovanju Jojota Iličića - "Viole" ali še enega nekdanjega Mariborčana Roberta Berića.

A namesto Manchester Uniteda, Interja, Fiorentine, St. Etienna ali pa tudi kakšnega manj uglednega tekmeca bodo septembra pod Kalvarijo gostovale le Radomlje, s katerimi se bodo vijoličasti pomerili tudi v osmini finala Pokala Slovenije. Preklop v glavah bo moral biti hiter. "V slačilnici sem soigralcem povedal, da gremo naprej. Želimo biti prvaki, bo pa vsaka tekma težka," je pripomnil Tavares.

Vršič: Morda bi lahko več naredili iz predložkov
Nekaj minut predtem je med čakanjem na pogovor z novinarji pokazal svoj značilni nasmešek in se namuznil, ko je njegov imenitni zadetek za 1:0 pohvalil Dare Vršič, ki je stal pred njim in opravljal medijske obveznosti. "Če se tekmec tako zapre pred kazenski prostor oziroma vanj, ga je težko presenetiti. Streš ga lahko le s kakšno nepredvidljivo potezo. Ni šlo s predložki, blokirali so nam tudi strele z roba kazenskega prostora. Na koncu nam je zmanjkal še en tak strel, kot ga je prikazal 'Tava'. Bili smo zelo blizu, nadigrali smo tekmece, nismo jim dovolili ničesar z izjemo petih minut na začetku drugega polčasa. Morda bi lahko več naredili iz predložkov, ki smo jih imeli ogromno, sploh z leve strani," je povedal Vršič.

Prvi polčas ni bil po okusu navijačev Štajercev, ki so podaje nazaj večkrat "nagradili" z žvižgi, ob tem pa še nemočno zmajevali z glavo ob poskusih od daleč Aleksa Pihlerja in Blaža Vrhovca, ki sta končala visoko prek vrat. So pa po drugi strani z glasnimi aplavzi nagrajevali uspešnejše poteze, kot je bilo srčno izbijanje žoge v avt Marka Šulerja, ali lep protinapad v 34. minuti, iz katerega pa so Mariborčani iztržili le kot.

Tavares: Prvič sem doživel špricanje vode
Ko so preživeli napadalen vstop Azerbajdžancev v uvod drugega polčasa, po katerem so gostje v strelih v okvir vrat vodili z 2:4 (vse štiri strele Gabale je sprožil Hrvat Filip Ozobić, ki se je na Kavkaz letos preselil iz Slavena Belupa), se je po mojstrovini Tavaresa z levico le zgodil mariborski juriš na vse ali nič. Sledila je še izključitev Liberijca Thea Weeksa in pa tudi nepričakovan vklop dveh naprav za namakanje zelenice na polovici Gabale.

"Ko je začela špricati voda, nas je to malo ustavilo. Se zgodi, čeprav sem prvič doživel kaj takšnega. Ker so oni imeli igralca manj, so morali v zadnjih minutah več teči kot mi. Imeli smo še dovolj časa, na koncu smo si pripravili lepo priložnost, a žoga žal ni končala v mreži," je dramatično končnico opisal Tavares, ki je svoj 21. gol v evropskih tekmovanjih pripisal "instinktu in Jezusovi pomoči". Pohvalil je podajalca Marwana Kabho, saj je po njegovem mnenju v drugem polčasu, ko je vstopil namesto Vrhovca, prinesel dodano vrednost v napadu. V 80. minuti je bil Brazilec s slovenskim potnim listom blizu drugega zadetka, ko je streljal iz bližine, vendar je vratar Dmitro Bezotosni žogo sijajno odbil z golove črte. "Dobro je branil na obeh tekmah," je poudaril mariborski kapetan.

Šme: Če si prvak, je pot do evropskih pokalov lažja
Slovenski podprvaki so v tej sezoni več kot en zadetek dosegli le proti Rudarju in Domžalam. "Mislim, da smo napredovanje zapravili v Bakuju, kjer smo prejeli dva poceni zadetka. Z ugodnejšim izidom bi danes imeli veliko lažje delo. V izločilnih bojih je treba za napredovanje odigrati dve zelo dobri srečanji, mi smo žal samo eno. Nekaj najlepšega bi bilo do decembra odigrati še šest evropskih tekem, s katerimi bi dobili nove neprecenljive izkušnje. Izkušnje, ki so nam jih prinesle kvalifikacije, bomo morali znati unovčiti v naslednji sezoni. Želimo osvojiti prvenstvo, saj se zavedamo, da je potem pot v evropske pokale bistveno lažja," je črto pod evropsko poletje Maribora potegnil Denis Šme, ki se je v zadnjih tednih uveljavil na mestu desnega bočnega branilca.

Bitka za vrnitev na slovenski tron se za Maribor nadaljuje v nedeljo zvečer s štajerskim derbijem v Celju.

Razvrstitev po bobnih pred žrebom skupinskega dela

Boben 1: Schalke, Zenit, Manchester United, Šahtar Doneck, Athletic Bilbao, Olympiacos, Villarreal, Ajax, Inter, Fiorentina, Anderlecht, Viktoria Plzen

Boben 2: AZ Alkmaar, Braga, Salzburg, Roma, Fenerbahče, Sparta Praga, PAOK, Steaua, Genk, APOEL, Standard Liege, St. Etienne

Boben 3: Gent, Young Boys, Krasnodar, Rapid Dunaj, Slovan Liberec, Celta Vigo, Maccabi Tel Aviv, Feyenoord, Austria Dunaj, Mainz, Zürich, Southampton

Boben 4: Panathinaikos, Sassuolo, Qarabag (AZR), Astana, Nice, Zorja Lugansk (UKR), Astra Giurgiu (ROM), Konyaspor, Osmanlispor, Gabala, Hapoel Ber Ševa, Dundalk (IRS)