Velez je prvi naslov prvaka osvojil leta 1968, štirje so sledili sredi 90. let, v zadnjih šestih letih pa je slavil trikrat. Foto: EPA
Matias Gimenez (Boca Juniors) in Paulo Ferrari (River Plate)
Bleda velikana - Clausuro 2008 je osvojil River, Aperturo 2008 pa Boca, nato pa sta bila največja argentinska kluba v sredini in celo bližje dnu kot vrhu. Foto: EPA

Velikan argentinskega in svetovnega klubskega nogometa se je znašel v največjih težavah v svoji z lovorikami zelo bogati zgodovini. River Plate bo moral za obstanek v prvi ligi v seštevku dveh tekem premagati Belgrano iz Cordobe, četrtouvrščeno moštvo druge lige.

"Milijonarji" daleč od uspehov in denarja
River je "zaključno" prvenstvo končal na 9. mestu, a se je pred izpadom znašel zaradi posebnosti argentinskega ligaškega sistema, ki bi moral pomagati ravno velikanom. V Argentini je koledarsko leto razdeljeno na dve ločeni prvenstvi - Aperturo in Clausuro, po koncu drugega pa se upošteva povprečno število osvojenih točk v zadnjih treh letih.

Zaradi katastrofalnih predstav v tem obdobju je River Plate zasedel šele 17. mesto med 20 klubi. "Milijonarji" se že več let ubadajo s velikimi finančnimi težavami, zaradi katerih ne morejo več sestaviti konkurenčnega moštva. Kljub številnim prodajam igralcev naj bi dolg znašal okoli 20 milijonov evrov. Največji športni dnevnik Ole je ob tem za vsaj tretjino Argentincev skoraj nepredstavljivem šoku zapisal: "Sramota za zgodovino."

Boca v sivem povprečju
V zadnjem, 19., krogu je Velez, ki je postal prvak že v prejšnjem krogu, z 2:1 odpravil Racing. Drugo mesto je osvojil Lanus, ki je na Monumentalu z 2:1 premagal River in ga poslal v boj za obstanek. Drugi velikan Boca Juniors je zasedel 7. mesto in je bil daleč od vrha, zato so se njegovi navijači lahko le razveselili težav največjega tekmeca.