Dalibor Stevanovič je v prejšnjem krogu zadel ob porazu z Ajaxom (1:5), tokrat pa je odločil na obračunu z nizozemskimi prvaki. Foto: EPA
Valter Birsa
Valter Birsa je na 94. tekmi v francoskem prvenstvu dosegel 11. zadetek (8 za Scohaux, 3 za Auxerre). Foto: EPA
Milenko Ačimovič
Milenko Ačimovič je na 92. bundesligaški tekmi v dresu Austrie dosegel že peti 'doppelpack'. Foto: Reuters
Milivoje Novakovič in Naldo
Blizu zadetka je bil tudi Milivoje Novakovič, ki je zapravil dve lepi priložnosti, da bi Köln ugnal Werder. Foto: Reuters

Stevanovič je zaznamoval 16. krog nizozemske Eredivisie, ko je njegov Vitesse gostoval pri branilcih naslova AZ Alkmaarju. V 59. minuti je najprej kaznoval grobo napako domače obrambe in hladnokrvno zadel za končni uspeh gostov iz Arnhema (1:2). Dvajset minut pozneje se je "Dado" zapletel z belgijskim reprezentantom Mousso Dembelejem, preskočila je iskra in oba petelina sta bila izključena. A spor se je v tunelu samo še zaostril, ko je Belgijec še nekaj rekel Slovencu, ki ga je nato komajda zadržal eden izmed trenerjev Vitessa (spodaj si oglejte video dogodkov ob in po izključitvi)

Stevanovič posredno odnesel Koemana
"Naredil sem neumnost. Namesto da bi do konca tekme igrali z enajstimi proti desetim, smo tudi mi ostali z igralcem manj. Sem zelo temperamenten človek in v situacijah, kot je bila ta, se pokaže moj balkanski značaj. Vem, da nisem ravnal prav, zato se opravičujem," je za nizozemske medije dejal 25-letni vezist iz Ljubljane. Po koncu tekme se je vodstvo Alkaarja zahvalilo za sodelovanje legendarnemu Ronaldu Koemanu. AZ trenutno zaseda zanj skromno 7. mesto, medtem ko se je Vitesse povzpel na 11. mesto.

Birsa posnemal Ronaldinha
V 16. krogu francoske Ligue 1 je spektakularen gol zabil Valter Birsa. Primorec je prvič po uvrstitvi na SP zaigral za Auxerre in zablestel s fantastičnim zadetkom s prostega strela s približno 45 metrov! Birsa je z golom, ki spominja na zadetek Ronaldinha na SP-ju leta 2002 proti Angliji, v 34. minuti izid izenačil, a je AJA na koncu vseenoo klonil pred Nancyjem (1:3).

Tudi Primorec zaradi slavja v težavah
23-letnik iz Šempetra pri Novi Gorici je imel po uvrstitvi na SP 2010 podobne težave kot Novakovič in Brečko v Kölnu, samo da jih nista ne klub ne igralec obešala na veliki zvon. Auxerrjeva devetica se je v Francijo po slavju vrnila šele v petek, medtem ko ga je že v četrtek na letališču čakal klubski šofer. Po dveh tekmah na hladnem se je Birsa več kot uspešno vrnil v začetno postavo enega najbolj uglednih francoskih klubov.

Mile zadeval, Klemen premalo natančen
"Vijoličasti" iz Dunaja znova slavijo Mileta Ačimoviča, ki je na gostovanju pri Riedu prispeval oba zadetka. Slovenski vezist je z dvema sprehodoma po domači obrambi odločil srečanje že do 25. minute, letos pa je v prvenstvu zabil že šest golov. Blizu zadetka je bil tudi Klemen Lavrič, ki je zapravil najlepšo priložnost, da bi graški Sturm doma presenetil vodilni Salzburg.

Po Krhinu in Belcu še Novinič
Milano počasi postaja meka za obetavne slovenske nogometaše. Potem ko sta se pri Interju Vid Belec in zlasti Rene Krhin prebila na rob prvega moštva, se počasi temu cilju približuje tudi Mitja Novinič, ki nosi dres Milana. Zaradi vse uspešnejših iger rdeče-črnih, se je trener Leonardo odločil, da bo v zadnjem krogu Lige prvakov proti Zürichu med izbrance vpoklical tudi mladega napadalnega vezista, ki se je do 16. leta kalil pri Nafti. Zdaj 18-letni Novinič, član mladinskega moštva Milana, bo vsaj za tekmo s švicarskimi prvaki dobil dres s številko 55.

Vas vsakodnevno zanima, kako so igrali slovenski nogometaši na tujem? Sodelujte na Mojem spletu v forumski temi "Slovenci v tujih klubih".

Aleksander RadosavljevičTom Tomsk (RUS)9. mesto v ruskem prven./konec prvenstva
Dalibor StevanovičVitesse (NIZ)AZ Alkmaar - Vitesse 1:2do 79. minute v 59' za 1:2,
NEKDANJI REPREZENTANTI Z NAJMANJ 25 NASTOPI
Milenko AčimovičAustria Dunaj (AVT)Ried - Austria 0:2do 90. minute v 6' za 0:1 in v 26' za 0:2, v 85. minuti
Nastja ČehRijeka (HRV)Rijeka - Varteks 3:3/na klopi
Klemen LavričSturm Gradec (AVT)Sturm - Salzburg 0:0vso tekmo/