V Firencah upajo, da je po osmih mesecih čakanja končno napočil čas za učinkovito delovanje naveze Iličić - Gomez. Foto: EPA
Kevin Kampl
Kevin Kampl ostaja z naskokom najučinkovitejši slovenski nogometaš sezone, saj je na 39 tekmah za Salzburg v Evropi in Avstriji dosegel 12 golov in prispeval 24 podaj. Foto: EPA
Samir Handanović (Inter)
Samir Handanović je zdaj v Serii A nepremagan 320 minut (brez sodniških podaljškov), s čimer je omogočil Interju osvojitev 7 točk in vzpon na 5. mesto. Foto: EPA
Zlatko Dedić
Medtem ko Mišo Brečko in Dominic Maroh z vodilnim Kölnom korakata proti 1. Bundesligi, čaka Zlatka Dedića s predzadnjim Dynamom Dresdnom še ogorčen boj za obstanek v nemški drugi ligi. Foto: MMC RTV SLO/Matej Rijavec

Oba s svojima kluboma igrata tudi v Evropski ligi, kjer ju v četrtek čaka veliki večer za napredovanje v četrtfinale, pri čemer veliko odgovornost za uspeh nosita ravno slovenska nogometaša.

Po golih še čas za prvi podaji
Josip Iličić se je v zadnjih dneh pri Fiorentini prelevil v asistenta Maria Gomeza, saj je Slovenec Nemcu podal za zadetek na dveh tekmah zapored, kar sta bili sicer šele prvi Iličićevi podaji v Evropski ligi in Serii A. Tako na prvi tekmi italijanskega derbija v Evropski ligi pri Juventusu za veliki remi 1:1 kot v nedeljo za potrditev zmage "Viole" nad Chievom, kjer sta morala Boštjan Cesar in Dejan Lazarević priznati premoč rojaku.

"Vemo, kako močan je Juventus, tako da moramo ostati zbrani. Kdo je zaslužnejši za gol: jaz ali Gomez? On, saj ni bilo lahko zadeti iz tistega položaja. Za četrtek se nič ne spremeni," je po tekmi v Torinu in za Fiorentino ugodnejšemu izidu pripovedoval Iličić, ki je sicer kot mladostnik stiskal pesti ravno za "Juve", ki je v Serii A razred zase, a v Evropi ne blesti.

"Zdaj je vse dobro"
"Moja prilagoditev na okolje? Ni bilo lahko priti v tako močno moštvo, a zdaj sem dobro," je moral "Jojo" znova odgovarjati na vprašanja, s katerimi so skušali novinarji poudariti, da je Kranjčan s predstavami v zadnjih tednih razblinil vse dvome, ki so se kopičili v prvega pol leta Iličićeve kariere pri Fiorentini. Po osmih mesecih poškodb in dvomov v Firencah upajo, da je to šele začetek plodnega sodelovanja naveze Iličić - Gomez.

Vratnica ustavila Kamplov prodor
Naporen ritem ima tudi drugi slovenski vezist Kevin Kampl, ki je bil med najdejavnejšimi na tekmi v Baslu, nato pa je dobil v domačem prvenstvu dobro uro počitka na klopi za rezerviste. Ko je vstopil v igro proti WAC-u, klubu iz Volšperka na Koroškem, je bilo "le" 2:0 za Salzburg, na koncu pa kar 5:0, pri čemer je bil Kampl vpleten v prav vse tri gole. Tretjega in petega je zrežiral in bi mu lahko po hokejsko pripisali drugo podajo, četrtega pa bi sam kmalu dosegel, a ga je ustavila vratnica, odbitek pa je v mrežo pospravil Valon Berisha.

Oblak v petih dneh trikrat premagan
Peterica reprezentantov je redno prvenstveno tekmo odigrala šele v ponedeljek, med njimi tudi Jan Oblak z Benfico. 21-letni Škofjeločan je v četrtek končno debitiral v evropskih tekmovanjih in pri Tottenhamu prejel prvi gol po 560 minutah branjenja vrat "orlov". Tretjega niza nepremagljivosti sicer ni bilo, saj je na Madeiri pri Nacionalu prvič v dresu članskega moštva Benfice prejel dva gola. Pri prvem iz 11-m je bil čisto blizu, da bi ubranil strel Candeiasa, po protinapadu pa ga je v 80. minuti matiral še Djaniny. Vseeno je Benfica na koncu slavila s 4:2.

"Sarma" 12. v sezoni nepremagan
Niz nepremagljivosti je zato nadaljeval Samir Handanović, ki je prvič v dresu Interja na treh tekmah zapored zaklenil svoja vrata, skupno v letošnji Serii A že dvanajstič Pri Veroni je čuvaj Interjeve mreže prvič posredoval šele v 88. minuti, a se je nato Ljubljančan že minuto zatem izkazal z dvojno obrambo.

Skupno so torej izbranci Srečka Katanca enkrat ohranili mrežo nedotaknjeno, skupno prispevali tri podaje za zadetke in prejeli štiri rumene kartone. Med njimi je z opominom nadaljeval ukrajinsko prvenstvo branilec Gregor Balažic, ki je s Karpatijem sicer izgubil proti Volinu (0:1).

Dedić natančen z 11-m, Kelhar podal za zmago
Med občasnimi reprezentanti je po treh mesecih in pol spet zadel Zlatko Dedić, ki je v 2. nemški ligi postavil končni izid tekme Paderborn - Dynamo Dresden (2:1), potem ko je bil zanesljivi izvajalec najstrožje kazni za goste. Pomemben delež k uspehu nekdanjega selektorja Slaviše Stojanovića je prispeval branilec Dejan Kelhar, ki je bil podajalec za zmagoviti gol Crvene zvezde nad Radniškim (1:0), po podaji iz kota je na drugi vratnici z glavo podaljšal žogo do strelca Kasalice. "Rdeče-beli" z močnim slovenskim priokusom so se tako utrdili na prvem mestu v Srbiji.

Za konec še pogled na Madžarsko, kjer je vodilno moštvo lige, Debreceni, prav tako slovensko obarvano. Ravno Rene Mihelič je s podajo našel glavo Daliborja Volaša, ki je na budimpeškem derbiju pri Ferencvarosu zadel za 1:1. 27-letni Koprčan je z 8 goli prvi strelec Debreceni VSC-ja, ki gre po sedmi naslov prvaka Madžarske.

Iličić priigral 11-m (od 1:15) in nato našel Gomeza (od 1:36)

Kampl kot rezervist poskrbel za visoko zmago (od 3:03)

Oblak povsem blizu obrambi enajstmetrovke

Dedićev natančni strel z bele točke (od 9:42)

Slovenci igrali vidno vlogo v Evropski ligi

Mihelič našel Volaša za izenačenje Debrecena

Kelhar podal za zmago Crvene zvezde (od 4:00)

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (21+2)
Ime, priimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI (3)
Vid BelecOlhanense (POR)Arouca - Olhanense 2:0vso tekmo/
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Hellas Verona - Inter 0:2vso tekmo12. nepremagan v Serii A, tretjič zapored

Branko IlićHapoel Tel Aviv (IZR)Hapoel TA - Maccabi TA 2:3vso tekmo/
Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Villarreal - Athletic Bilbao 1:1vso tekmo v 31' - 3. karton

vso tekmo;
65' (2:1)
podaja v 79' za 1:1 - 1. podaja v EL; priigral 11-m, podaja za 3:1 - 1. podaja
Kevin KamplSalzburg (AVT)Basel - Salzburg 0:0 (EL);
Salzburg - Wolfsberger 5:0
91' (0:0);
67' (2:0)

/; podaja za 4:0 - 17. podaja sezone

Andraž KirmGroningen (NIZ)ADO Den Haag - Groningen 2:168' (1:0)/
Rene KrhinBologna (ITA)Livorno - Bologna 2:1vso tekmo v 92' - 4. karton
Jasmin KurtićTorino (ITA)Torino - Napoli 0:178' (0:0)/
Aleš MerteljMariborOlimpija - Maribor 2:056' (2:0)
/
Nejc PečnikCrvena zvezda (SRB)Crvena zvezda - Radnički 1:0vso tekmo

/

NAPADALCI (3+2)
Roman BezjakLudogorec Razgrad (BLG)Ludogorec - Valencia 0:3 (EL); Loveč - Ludo 1:2 (P)80' (0:0)

izven postave
Zlatan Ljubijankić *Omija Ardidža (JAP)Kavasaki Frontale - Omija 3:4vso tekmo v 76' - 2. karton v J1
Tim MatavžPSV (NIZ)Vitesse - PSV 1:2/na klopi
Milivoje Novaković *Šimicu S-Pulse (JAP)Cerezo Osaka - Šimicu 4:1vso tekmo/
"Ladje na obzorju" (igralci vpoklicani pod Katancem)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA II)Palermo - Brescia 2:0

vso tekmo

kartoni
Armin BačinovićPalermo (ITA II)Palermo - Brescia 2:0/izven postave
Robert BerićSturm (AVT)Sturm - Austria Dunaj 1:1 71' (0:1)prvič vstopil s klopi
Goran CvijanovićMariborOlimpija - Maribor 2:0 64' (2:0)
v 88' - 1. karton
Zlatko DedićDynamo Dresden (NEM II)Paderborn - Dynamo 2:1 46' (2:0) v 55' za 2:1 - 4. gol
Željko FilipovićMariborOlimpija - Maribor 2:0

vso tekmo

v 90' - 4. karton
Jasmin HandanovićMaribor
Olimpija - Maribor 2:0vso tekmo
/
Dejan KelharCrvena zvezda (SRB)Crvena zvezda - Radnički 1:0vso tekmov 75' podal za 1:0 - 1. podaja v Super Ligi
Dejan LazarevićChievo (ITA)Fiorentina - Chievo 3:1 46' (2:0)/
Dominic MarohKöln (NEM II)Kaiserslautern - Köln 0:0vso tekmo/
Aleksandar Radosavljevićbrez kluba--prekinil z Olimpijo
Aleksander RajčevićMariborOlimpija - Maribor 2:0vso tekmo/
Dalibor StevanovićSlask Vroclav (POL)Zaglebie Lubin - Slask 2:2vso tekmo v 60' - 5. karton
Marko ŠulerMariborOlimpija - Maribor 2:0