Tim Matavž je s petimi prvenstveni golim najuspešnejši slovenski napadalec na tujem. Reprezentančna četvorka Novakovič (2), Dedič (0), Ljubijankič (3) in Pečnik (1) je skupaj dosegla le šest prvenstvenih golov. Foto: EPA
Klemen Lavrič (Sturm Gradec)
Klemen Lavrič je zapravil priložnost, da bi se četrti Sturm (30) približal tretji Austrii (36) le na tri točke zaostanka. Po 19 krogih avstrijske Bundeslige z 41 točkami vodi dunajski Rapid. Foto: EPA
Milenko Ačimovič
Kapetan Austrie Milenko Ačimovič je tudi letos najučinkovitejši slovenski nogometaš na tujem. Po približno polovici nogometne sezone je 32-letni Ljubljančan v avstrijskem prvenstvu dosegel sedem golov. Foto: EPA

To je pretekli konec tedna uspelo Timu Matavžu, ki je s svojim petim zadetkom v nizozemskem prvenstvu premagal Aleksandra Šeligo, reprezentančnega rezervnega čuvaja mreže. Mladi napadalec iz Šempetra pri Gorici, ki bo čez mesec dopolnil 21 let, se je ustalil v začetni postavi Groningena. "Ponos severa" se je v gosteh pomeril z rotterdamsko Sparto, za katero brani dolgoletni vratar Celja Šeliga.

Gostje so v pristaniškem mestu slavili s kar 4:2, prav vsak izmed štirih golov pa je bil prava poslastica, pri katerih je bil Šeliga bolj ali manj nemočan. Matavž je v 23. minuti na 20 metrih pobegnil domači obrambi in nato v slogu prekaljenih napadalcev matiral rojaka ter povedel svoje moštvo v vodstvo z 2:1.

"Dado" na počitku vse do januarja in PSV-ja
Zaradi burnega zapleta v prejšnjem krogu z Mousso Dembelejem in posledične izključitve je bil Dalibor Stevanovič (Vitesse) kaznovan s tremi tekmami prepovedi igranja, tako da se bo vrnil šele januarja na obračunu s slovitim PSV-jem. Klubi s slovenskimi igralci v Eredivisie zasedajo mesta od 10 do 12, po vrsti si sledijo Vitesse, Sparta, Groningen. V nizozemski prvi ligi sicer igra 18 klubov.

"Mile" začel z mojstrovino
Medslovenski obračun se je zgodil tudi v Avstriji, kjer sta se srečala graški Sturm Klemena Laviča in dunajska Austria Milenka Ačimoviča. Obema nekdanjima kapetanoma Slovenije je pripadla vidna vloga, a z različnima prizvokoma. Ačimovič je v 15. minuti z novo mojstrovino popeljal "vijoličaste" v vodstvo, potem ko je žogo z 20 metrov poslal v zgornji levi kot vrat Sturma.

Lavrič za konec zapravil zmago
Ko je bilo v 87. minuti že videti, da se bo zanimivo srečanje končalo z 2:2, se je izredna priložnost ponudila Lavriču. Kapetan domačih Hölzl je po veliki napaki gostujoče obrambe nesebično podal na drugo vratnico, kjer je bil povsem sam 28-letni Trboveljčan, ki pa je zelo slabo zadel žogo in zgrešil prazna vrata.

Lavrič je z gesto takoj okrivil travnato površino, na katero je že celo tekmo rahlo naletaval sneg, a trener Sturma Franco Fonda ni bil takega mnenja: "Priložnost v 87. minuti bi morala biti gol, čeprav je žoga poskočila."

Vas zanima, kako vsak dan igrajo slovenski nogometaši na tujem? Sodelujte na Mojem spletu v forumski temi "Slovenci v tujih klubih".

Štromajer prekinil strelsko sušo
Med kar številno slovensko kolonijo v Romuniji je v zadnjem krogu jesenskega dela zablestel Jaka Štromajer. V kranjskem Triglavu vzgojeni napadalec je po uri igre postavil končni izid 2:0 med njegovim Panduriijem in Unireao Albo Iulio. 26-letnik je dosegel šele drugi prvenstveni zadetek za klub iz Targa Jiua v zahodni Romuniji, katerega član je že dobri dve leti.

Poškodba Krhina na mestnem derbiju mladincev
Sredi tedna so se pomerili mladinci Interja in Milana, kjer so na tekmi zaigrali kar trije Slovenci. Za črno-modre sta igrala Vid Belec in Rene Krhin, za rdeče-črne pa Mitja Novinič. Slednji je bil v torek prvič vpoklican v člansko moštvo Milana, a je nato srečanje Lige prvakov v Zürichu spremljal le s tribune. Obračun mladih upov se je končal z 1:1, v 41. minuti pa si je desni gleženj poškodoval Krhin, ki zato s člani tudi ni odpotoval v Bergamo k Atalanti (1:1).

Kako je Matavž premagal Šeligo? (od 0:39 dalje)

Zlatko DedičBochum (NEM)Bochum - Bayern 1:5do 77. minute/
Zlatan LjubijankičGent (BEL)Gent - Genk 2:1/izven kadra (bolan)
Milivoje NovakovičKöln (NEM)Freiburg - Köln 0:0vso tekmo/
Nejc PečnikNacional (POR)Paco Ferreira - Nacional 2:1vso tekmo

/

NEKDANJI REPREZENTANTI z najmanj 25 nastopi
Milenko AčimovičAustria Dunaj (AVT)Austria D. - Sturm G. 2:2vso tekmo v 15' za 1:0