Robert Berić je najboljši strelec od vseh Slovencev, ki igrajo v najvišjih ligah. Na 18 ligaških tekmah v Avstriji je 23-letni Krčan dosegel kar 14 golov, s čimer je tudi prehitel prvega reprezentančnega napadalca Milivoja Novakovića, ki je v sezoni 2014 v J1 ligi dosegel 13 golov. Foto: EPA
Robert Berić
Dokaz, da posnetek ne pokaže vsega - marsikdo je bil prepričan, da je Berić odigral padec ob posredovanju Gebauerja, a vratar je pustil boleč spomin na nogi napadalca - slika SK Rapid. Foto: Twitter/@skrapid
Rene Krhin (Cordoba)
Rene Krhin je po Zlatku Zahoviću, Daliborju Stevanoviću, Branku Iliću in Bojanu Jokiću postal peti Slovenec, ki je zaigral v La Ligi. Vratar Jan Oblak medtem še čaka na ligaški debi v Španiji. Foto: EPA
Haris Vučkić (Rangers)
Haris Vučkić se je takole slikal z uradnim programom tekme Rangers - Hibernian, na čigar naslovnici je bil, a s slovaško zastavo v ozadju. Tekma se za padlega škotskega velikana ni končala dobro - s tretjim zaporednim porazom (0:2). Foto: Twitter/@RangersFC

23-letni Krčan je nadaljeval tam, kjer je nehal - znova je bil mož odločitve zeleno-belih z Dunaja. V samo 45 minutah prve tekme spomladanskega dela Bundeslige proti Riedu je namreč za Rapid priboril kar tri najstrožje kazni, pri čemer sta bila dva nasprotnika izključena, za piko na i pa je tretjo enajstmetrovko izvedel kar sam in dosegel 14. ligaški gol sezone, s čimer je drugi strelec avstrijske lige.

Ali ga je vratar podrl ali ne?
Nenavadni hat-trick treh izsiljenih strelov z bele točke je Beriću uspel v pol ure, pri čemer pa v Avstriji duhove buri prva 11-metrovka, ko je v 14. minuti prodor napadalca s št. 9 ustavil gostujoči vratar Thomas Gebauer: večina je bila prepričana, da je Berić odigral in bil nasprotnik zato neupravičeno izključen. Na polemiko se je Rapid odzval na prefinjen in prepričljiv način - na družbenih omrežjih je objavil fotografijo načete Berićeve levice, ki se je srečala z Gebauerjevo nogo. O preostalih dveh 11-metrovkah ni bilo dvoma: v 38. minuti je Gernot Trauner z roko na golovi črti preprečil gol Berića, ob izteku polčasa pa je Petar Filipović več kot očitno povlekel za Berićevo roko in ga podrl.

S pol leta igranja postal rapidovec leta
je sredi decembra sklenil jesenski del avstrijskega prvenstva z dvojčkom, pri čemer je takrat za zmago Rapida v Salzburgu (2:1) poskrbel globoko v sodnikovem podaljšku. Kevin Kampl se je tako moral od navijačev rdečih bikov posloviti s solzami v očeh. In bržkone je ravno decembrsko slavje odločilno pripomoglo, da so navijači Rapida v uradnem izboru za najnogometaša ("rapidovca") leta izbranili ravno Berića, čeprav slovenski napadalec na Dunaju igra šele pol leta. S 35-odstotki glasov je premagal tudi kapetana in zaščitni znak Rapida Steffana Hofmanna (32 odstotkov).

Natančni Kampl s podajo odgovoril na prve pomisleke
Če gledamo po golih, je med slovenskimi nogometaši tako Robert Berić utrdil vodstvo v Evropi in zdaj lovi Milivoja Novakovića (16 golov v japonski sezoni 2014). A po učinkovitosti in s hokejskim štetjem primat seveda ohranja trenutno prvi slovenski nogometni zvezdnik Kevin Kampl. Na četrti uradni tekmi za Borussio Dortmund je prispeval prvo točko, ko je v 55. minuti sprejel izvrstno podajo Nurija Sahina in nato natančno poslal žogo v prostor za Marca Reusa, njemu pa ni bilo težko zadeti za 2:1.

Kampl je dobro predstavo sklenil v 70. minuti pri izidu 2:2, do takrat pa je pretekel slabih 10 kilometrov in od 26 podaj uspešno dokončal kar 24 ter tako posredno odgovoril na prve kritike, da s preveč tveganimi zamislimi izgublja dragocene žoge. Po WhoScored je prejel tudi najvišjo oceno (7,6) izmed Slovencev, ki igrajo v najmočnejših evropskih ligah. V jesenskem delu sezone je za Salzburg Kampl na 31 uradnih tekmah prispeval kar 11 golov in 16 podaj, tako da bi morala biti petkova podaja le prva izmed številnih, ki jih od 24-letnika pričakujejo črno-rumeni.

Krhin ob debiju blizu hude poškodbe
Zelo boleč debi v Španiji je doživel Rene Krhin, ki je v dresu Cordobe postal peti Slovenec, ki je zaigral v La Ligi. Na prvi tekmi za novi klub je gladko izgubil andaluzijski derbi s Sevillo (0:3), ob tem pa postal žrtev grobega prekrška, ki se na srečo ni končal s poškodbo. V 73. minuti je Grzegorz Krychowiak na sredini podal, a je žogo prestregel Krhin, Poljak je hotel takoj popraviti napako, pri tem pa s podplatom kopačke zadel Štajerca naravnost v desno koleno.

Sodnik Inaki Bikandi je Krychowiaka nemudoma izključil, Krhinu pa se je najverjetneje odvrtel film vseh poškodb, zaradi katerih se kariera ni razvila po velikih pričakovanjih. Ko je 24-letnik iz Jakobskega Dola videl, da le ni poškodovan, je izbruhnil in napadel Krychowiaka, za kar je še sam prejel karton, toda rumene barve.

Na koncu sprejel Poljakovo opravičilo
Zdrav razplet dvoboja je dobil še športen zaključek - takoj po tekmi se je 25-letni Poljak na Twitterju opravičil Krhinu: "Danes se strinjam s sodnikom. Prosim za odpuščanje Reneja Krhina. Nisem ga želel poškodovati, bila je nesreča." Krhin se je hitro odzval in sprejel opravičilo: "Vem ... hvala za opravičilo. Veliko sreče."

Po golu še prva podaja za Velikonja v Belgiji
Uspešno novo poglavje kariere piše Etien Velikonja, ki je po prvencu v prejšnjem krogu zdaj dodal še prvo podajo v dresu Liersa, s katerim se je z 2:1 pri Cercle Bruggu veselil druge zaporedne zmage, in to z igralcem manj. Nekdanje moštvo Slaviše Stojanovića je znova med živimi: na sicer še vedno zadnjem, 16., mestu Lierse za rešilnim 14. mestom zdaj zaostaja le še za dve točki. "Tudi z 10 možmi smo dobro držali žogo. Ko se je ponudila priložnost, sem opazil Hassana na drugi strani in skušal sem mu poslati čim boljšo podajo, ki jo je tudi dobro izkoristil," je svoj prispevek k zmagi opisal Velikonja.

Kamplova prva podaja za gol v dresu Borussie Dortmund

Berić priskrbel tri enajstmetrovke, dve izključitvi in še gol

Krhinov boleči debi - žrtev grobega prekrška za rdeči karton (kliknite Glejte v YouTubu)

Velikonja tokrat podal za vodilni gol

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Anglijo in Kolumbijo (23)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Vid BelecInter (ITA)--išče nov klub
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Atalanta - Inter 1:4vso tekmo (6,1)
1 obramba - najslabša ocena pri Interju
Jan OblakAtletico Madrid (ŠPA)Celta - Atletico 2:0

/

na klopi
BRANILCI (7)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Palermo - Napoli 3:1vso tekmo (7,5)vrnitev po kartonih

Martin MilecStandard Liege (BEL)Zulte - Standard 1:1vso tekmo v 42' - 5. karton
Miral SamardžićRijeka (HRV)Rijeka - Lokomotiva 4:1 (P)

2. mesto v Prvi ligi TS
Kevin KamplBorussia Dortmund (NEM)BVB - Mainz 4:270' (2:2) (7,6)

podaja v 55' za 2:1 - 1. asistenca v Borussii (D)

Andraž KirmOmonia (CIP)Omonia - Karmiotisa 2:0 (P)
Omonia - Apolon 1:2
/
70' (1:2)
na klopi
/
Jasmin KurtićFiorentina (ITA)Sassuolo - Fiorentina 1:3vso tekmo (7,2)5 posredovanj, strel
Dejan LazarevićChievo (ITA)Sassuolo - Fiorentina 1:3/na klopi
Aleš MerteljMaribor* zimski premor *-2. mesto v Prvi ligi TS
Nejc PečnikJEF United (JAP II)* premor pred sezono *-

prestopil iz Crvene zvezde v Jef United

Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Bursas. - Istanbul *1:1 (P)
Trabzons. - Istanbul 3:2
82' (0:0)
Valter BirsaChievo (ITA)Parma - Chievo 0:1
87'(0:1) (6,2)
/;
2 strela
Zlatan LjubijankićUrava Red Diamonds (JAP)* premor pred sezono *-prestopil iz Omije v Uravo
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)* premor pred sezono *-prestopil iz Šimicuja v Nagojo
Kolumbijske ladje - vpoklicana sedmerica za tekmo s Kolumbijo
Robert BerićRapid Wien (AVT)Rapid - Ried 3:0vso tekmo v 45' za 3:0, izsilil 11-m za 1:0 in 3:0 - 14. gol
Damjan BoharMaribor* zimski premor *-2. mesto v Prvi ligi TS
Goran CvijanovićRijeka (HRV)Rijeka - Lokomotiva 4:1 (P)
88' (4:1)

-

*Josip IličićFiorentina (ITA)Sassuolo - Fiorentina 1:3 82'(1:3) (6,0)
2 prekrška
Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Barcelona - Villarreal 3:1 (P)
Rayo - Villarreal 2:0
-po operaciji še ne trenira
Ažbe JugBordeaux (FRA)Bordeaux - St. Etienne 1:0/zunaj postave
Luka KrajncCesena (ITA)Cesena - Juventsu 2:2

vso tekmo (6,7)

2 posredovanji, 2 zračna dvoboja
Rene KrhinCordoba (ŠPA)Sevilla - Cordoba 3:0vso tekmo (6,5)

debi v La Ligi - v 74', žrtev prekrška za

Tim MatavžAugsburg (NEM)Werder - Augsburg 3:2-zunaj postave - še ni povsem pripravljen
Tadej TrdinaWolfsberger AC (AVT)WAC - Austria 1:082' (1:0)

nadaljevanje prvenstva

Etien VelikonjaLierse (BEL)Lierse - Cercle Brugge 2:183' (2:1)

podaja v 49' za 1:0 - 1. asistenca

Mitja VilerMaribor * zimski premor *-podaljšal pogodbo,
2. mesto v Prvi ligi

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in aktivnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upošteva rezervistov.