Luka Dončić je s prodori v zadnji četrtini večkrat premešal obrambo Knicksov. Izakazal se je tudi z zabijanjem. Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je bil na parketu 35 minut, zbral je tudi 8 skokov in 7 podaj. Jalen Brunson je prispeval 15 točk, Kristaps Porzingis (znova je slišal žvižge navijačev Knciksov, saj ni upravičil pričakovanj med letoma 2015 in 2019) in Tim Hardaway pa po 14.

Zvezdnika New Yorka sta imela slab večer. Julius Randle je zgrešil kar 15 metov iz igre (5/20), nekdanji MVP rednega dela Derrick Rose pa je prispeval le dve točki (1/10 iz igre). Najbolj se je izkazal Alec Burks z 20 točkami, štirikrat je bil natančen izza črte. Tekmo si je ogledalo 1.981 gledalcev, zasedenost dvorane je bila lahko 10-odstotna.

Knicksi so povedli s 44:31 v drugi četrtini, nato pa šest minut niso dosegli niti točke in hitro so se ob odmoru znašli v zaostanku (46:49). V zadnji četrtini je na paket stopil Dončić in zrežiral delni izid 12:0 za Maverickse, ki so nato srečanje mirno pripeljali do zadnjega piska sirene.

Pomočnik Jamahl Mosley je tokrat vodil Maverickse. Rick Carlisle je bil zelo presenečen, ko je izvedel za pozitiven test na novi koronavirus, saj je bil cepljen januarja. Foto: Reuters

Mosley uspešno nadomestil okuženega Carlisla
Mavericksi so se veselili tretje zaporedne zmage. Ekipo je tokrat vodil pomočnik Jamahl Mosley, saj je moral glavni trener Rick Carlisle v karanteno zaradi pozitivnega testa na novi koronavirus. Januarja se je cepil in strateg je že izjavil, da je bil verjetno izvid napačen.

"Air ball" Dončiča s prostega meta
Dončić je 40 sekund pred koncem uvodne četrtine s polaganjem znižal na 25:22, nato pa grdo zgrešil prosti met. Žoga ni priletela do obroča, malce se je le dotaknila mrežice.

Toppin in Burks blestela v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine so blesteli rezervisti New Yorka, ki jim je uspel delni izid 15:3. Obi Torrin je nanizal devet točk in dvignil dolgoletnega navijača Spika Leeja na noge s silovitim zabijanjem. Burks je povišal na 44:31.

Dallas je po minuti odmora strnil obrambo in z 12 zaporednimi točkami ujel priključek, Dončić pa je zadel trojko po koraku nazaj 13 sekund pred odmorom za vodstvo Mavericksov (46:49).

Tudi Boban Marjanović je bil navdušen nad predstavo Luke Dončića v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Simultanka Dončića v zadnjih šestih minutah
Še sedem minut pred koncem so gostje vodili le za tri točke (75:78). Po trojki Brunsona z levega kota je prednost narasla na 10 točk, nato pa je Dončić zadel spektakularno trojko od table in v naslednji akciji s polaganjem povišal na 75:90. Obramba Knicksov mu je pustila malce prostora in tudi v naslednjih akcijah je uspešno zadeval, najprej s polaganjem, nato pa z zabijanjem za 81:94 minuto in pol pred koncem.

Bodo Knicksi po osmih letih le dočakali končnico?

Knicksi so v končnici zadnjič igrali leta 2013, na naslov pa čakajo vse od leta 1973. Znamenita franšiza ne more biti zadovoljna z zadnjim desetletjem, že zdaj pa ima tri zmage več kot v celotni lanski sezoni. Hud udarec za Knickse je bila poškodba Mitchella Robinsona, ki si je prejšnji teden zlomil desno stopalo.

Že v noči na nedeljo čaka Dallas gostovanje v Washingtonu.

Najvišja zmaga Toronta v zgodovini kluba
Toronto je odpravil Golden State kar s 130:77, kar je najvišja zmaga v zgodovini kluba. To je bila šele druga zmaga Raptorsov na zadnjih 15 tekmah. Bojevniki so brez poškodovanih Stephena Curryja in Draymonda Greena delovali kot razbita vojska.

V zadnji četrtini je Toronto povedel s 121:60. Golden State je postal šele četrta ekipa v zadnjih 25 letih, ki se je znašel v zaostanku za 60 točk ali več. Rezervisti gostov so nato malce znižali poraz. Nekaj časa je celo kazalo, da bi lahko padel rekord vseh časov. 17. decembra 1991 je Cleveland ugnal Miami s 148:80.

Kerr: To je sramota!
"Razbili so nas. Ni kaj dodati. To je sramota za vse igralce in celoten strokovni štab. Ni bilo lahko voditi tekme v zadnji četrtini," je poudaril trener Steve Kerr, ki je popeljal Golden State do treh naslovov prvaka (v letih 2015, 2017 in 2018).

Pascal Siakam je na 27. rojstni dan zablestel s 36 točkami v treh četrtinah, v zadnji pa je počival. Gary Trent je zadel šest trojk.

Blazersi niso mogli ustaviti Giannisa Antetokounmpa. Foto: Reuters

Sunsi že v uvodni četrtini razbili Oklahomo
V odlični formi je Phoenix, ki je ugnal Oklahomo s 140:103. To je bila že peta zaporedna zmaga Sunsov, ki so se utrdili na drugem mestu Zahoda. Prvo četrtino so dobili kar s 43:13. Shai Gilgeous-Alexander in Luguentz Dort sta manjkala pri gostih, ki so bili popolnoma nemočni v Arizoni. Devin Booker je prispeval 32 točk, Chris Paul pa je dodal 17 točk in 12 podaj.

Antetokounmpo nasul Blazersom 47 točk
Giannis Antetokounmpo je Portlandu nasul kar 47 točk. Portland je bil nemočen proti Milwaukeeju še drugič v tej sezoni (109:127). Bucksi so tretjo četrtino dobili s 37:20. Damian Lillard z 32 točkami ni mogel preprečiti prvega poraza Blazersov po štirih zaporednih zmagah.

Kyle Kuzma je prevzel odgovornost, ko sta bila odsotna oba zvezdnika Lakersov. Foto: Reuters

Šov Kuzme v Sacramentu
Sacramento je izgubil proti LA Lakersom s 94:115. To je bila najboljša predstava prvakov brez poškodovanih LeBrona Jamesa in Anthonyja Davisa. Dobili so vse četrtine in vseskozi povečevali prednost. Kingsi so bili popolnoma razglašeni, De'Aaron Fox je imel slab večer (5/20 iz igre).

Kyle Kuzma je z rekordom sezone (30 točk) sijajno vodil Lakerse v Golden 1 Centru. Trener Frank Vogel je bilo zelo zadovoljen z obrambo. Lakersi so zadeli 17 trojk iz 33 poskusov. Manjkal je tudi center Andre Drummond, ki je debitiral v sredo proti Milwaukeeju, a si je takoj poškodoval palec na nogi. Obe ekipi sta se razveselili, da bosta čez dva tedna po več kot letu dni domače tekme znova lahko igrali pred gledalci. Tudi razmere v Kaliforniji so se malce izboljšale.

Tekme 2. aprila:
NEW YORK - DALLAS
86:99 (25:22, 21:27, 23:23, 17:27)
Burks 20 (4/6 za tri), Randle 14 (5/20 iz igre, 1/7 za tri), 11 podaj in 8 skokov, Bullock 13 (4/9 za tri), Toppin 9, Barrett 8, Payton in Quickley po 6, Noel in Gibson po 4, Rose 2 (1/10 iz igre); Dončić 26 (11/23 iz igre, 3/8 za tri, prosti meti 1/4), 8 skokov in 7 podaj v 35 minutah, Brunson 15, Porzingis (6/17 iz igre) in Hardaway (3/6 za tri) po 14, Richardson 11, Kleber 7, Finney Smith 6, Powell 4, Burke 2.

TORONTO - GOLDEN STATE 130:77
Siakam 36 (14/24 iz igre, 4/9 za tri) in 7 skokov, Trent 24 (6/9 za tri), Anunoby 21, Flynn 16; Wiggins 15, Poole in Mannion po 10, Curry in Green nista igrala.

BOSTON - HOUSTON 118:102
Tatum 26 (5/11 za tri), Fournier 23 (7/11 za tri), Brown 22 in 11 skokov, R. Williams 20 (9/9 iz igre), 9 skokov in 8 podaj; Wood 19 in 10 skokov, Bradley 15, Porter 12, Olynyk 10.

INDIANA - CHARLOTTE 97:114
LeVert 16, McDermott 13, McConnell in A. Holiday po 12; Bridges 23 (4/7 za tri) in 10 skokov, Zeller 17 (7/7 iz igre), Rozier 15.

MEMPHIS - MINNESOTA 120:108
Valančiunas 19 in 11 skokov, Allen 15 (5/7 za tri)Melton 14 (4/6 za tri); Towns 30 (11/25 iz igre) in 16 skokov, Edwards 22, Reid 18.

NEW ORLEANS - ATLANTA 103:126
Lewis 21 (9/16 iz igre), Johnson 16, Bledsoe 14, Williamson, Ingram, Ball in Hart niso igrali; Bogdanović 26 (6/11 za tri), Huerter 24 (10/15 iz igre), Williams 15, Capela 14 in 10 skokov, Young, Collins, Gallinari in Hunter niso igrali.

UTAH - CHICAGO 113:106
Mitchell 26 (7/21 iz igre), Gobert (13 skokov) in Clarkson po 19, Bogdanović 18; Young 25 (11/17 iz igre), LaVine 23, Vučević 16.

PHOENIX - OKLAHOMA CITY 140:103
Booker 32 (11/20 iz igre, 3/5 za tri), C. Johnson, Paul (12 podaj) in Bridges po 17; Maledon 33 (5/7 za tri), Pokuševski 20 (4/6 za tri).

PORTLAND - MILWAUKEE 109:127
Lillard 32 (10/19 iz igre, 5/10 za tri), McCollum in Covington (6/11 za tri) po 18; G. Antetokounmpo 47 (18/21 iz igre, prosti meti 11/13) in 12 skokov, Holiday 22 in 10 podaj, Middleton 20.