V svetovnem pokalu ima Ole Einar Björndalen že 94 zmag, od tega eno tudi v smučarskem teku. Na olimpijskih igrah je osvojil že 11 medalj, od tega šest zlatih. Štiri je osvojil v Salt Lake Cityju, eno v Naganu in eno v Vancouvru, kjer je bil najboljši s štafeto. Foto: EPA

"Vprašali so me, ali bi nosil zastavo. Z veseljem bi to opravil, vendar menim, da bi bilo vse skupaj prenaporno, glede na to, da me že naslednji dan čaka tekma," je za norveške medije spregovoril eden najuspešnejših zimskih športnikov vseh časov. "Vem, zveni sebično, toda to so moje zadnje olimpijske igre," je dodal Björrndalen, ki je poudaril, da ne želi tvegati morebitne bolezni, saj naj bi odprtje iger trajalo kar šest ur. Norveški biatlonec je na igrah nastopil že pred 20 leti, osvojil pa je že šest zlatih medalj.

"Aksel je prava izbira. Je zelo pomembna osebnost na Norveškem in najbolj znan norveški športnik. Veliko bolj ga poznajo kot mene," je pristavil Björndalen. Svindal, ki je navdušen, da bo nosil zastavo, bo branil zlato v superveleslalomu. Trenutno je drugi v skupnem seštevku svetovnega pokala in vodilni v specialnih razvrstitvah superveleslaloma in smuka.

Zastava Nemčije v rokah Höfl-Rieschove
Nemško zastavo bo nosila Maria Höfl-Riesch. 29-letna alpska smučarka je na zadnjih igrah v Vancouvru osvojila zlati kolajni v slalomu in superkombinaciji, trenutno vodi tudi v svetovnem pokalu in sodi v krog favoritinj za odličja v prav vseh disciplinah alpskega smučanja. Po Hilde Gerg, ki je zastavo nosila v Salt Lake Cityju leta 2002, bo šele druga alpska smučarka, ki bo na odprtje z zastavo popeljala nemško olimpijsko odpravo.