Carmelo Anthony je zadel devet trojk iz 15 poskusov. Foto: Reuters
Patty Mills
Patty Mills je odlično vodil igro Avstralije. Foto: Reuters
Andrew Bogut
Andrew Bogut je zadel vseh šest metov v prvem polčasu in prispeval 13 točk. Foto: Reuters
Nando de Colo, Nemanja Nedović in Rudy Gobert
Nemanja Nedović v akciji med Nandom de Colom in Rudyjem Gobertom. Foto: EPA

Avstralci so v prvem polčasu z odlično igro povzročali velike težave zvezdnikom Lige NBA. Na odmor so odnesli pet točk prednosti (54:49) in tudi v 31. minuti so imeli še dve točki naskoka (72:70).
"Melo" najboljši olimpijski strelec ZDA
Američani so se zbrali šele v zadnji četrtini in na krilih Anthonyja, ki je prispeval 31 točk, prišli do tretje zmage v Riu. Zvezdnik New Yorka je postal najboljši strelec ZDA na olimpijskih turnirjih z 293 točkami, na večni lestvici je prehitel LeBrona Jamesa (273 točk). Organizator igre San Antonia Patty Mills je dosegel 30 točk, center Andrew Bogut pa jih je dodal 15.
Avstralci blesteli v prvem polčasu
"Melo" je zadel tri trojke že v uvodnih dveh minutah, a se Američanom ni uspelo odlepiti, saj sta bila razigrana tudi Mills in Bogut. Avstralci so povedli s 25:17, nato pa so Američani do konca uvodne četrtine le izenačili (29:29).

V drugi četrtini so Avstralci z delnim izidom 10:0 po trojki Millsa v 15. minuti povedli s petimi točkami naskoka (41:36). Košarkarji ZDA razen Anthonyja niso imeli razigranega igralca, Kevin Durant je zgrešil številne mete in ob odmoru so zaostajali z 49:54.
Anthony in Irving odločila v zadnji četrtini
Izenačena tekma se je nadaljevala tudi v tretji četrtini. Draymond Green je s košem in dodatnim prostim metom poskrbel za vodstvo ZDA po 30 minutah (70:67). Joe Ingles je polagal v 31. minuti za zadnje vodstvo Avstralcev na tekmi (72:70). Anthony je nato izenačil in zadel dvakrat zapored izza črte za vodstvo ZDA z 78:74. V končnici se je razigral še Kyrie Irving, ki je s trojko odločil zmagovalca minuto in pol pred koncem (93:86). Američani so zadeli 17 trojk in 39 poskusov.
"Pričakovali smo tako tekmo. Z Avstralci nikoli ni lahko, to je bila res fizična tekma. Odločila je naša zbranost v zadnjih minutah, ko smo odigrali prave akcije," je pojasnil Anthony.
Francozi v končnici ugnali Srbe
Francija je s 76:75 premagala Srbijo. Francozi so odlično začeli tekmo in vodili s 6:20, ob polčasu pa so imeli štiri točke prednosti (36:40). Ob koncu tretje četrtine je Srbija prišla v vodstvo (60:57), pozneje vodila za sedem točk (64:57), tri minute in 25 sekund pred koncem pa s 75:70. Odtlej dalje ni dosegla niti točke več. Končni izid je postavil Tony Parker 31 sekund pred koncem. Na drugi strani je Bogdan Bogdanović izgubil žogo in ob sireni zgrešil še met za tri točke.

Venezuela je na zadnji tekmi ugnala Kitajsko z 72:68.