Hrvaški košarkarji so se veselili velike zmage. Foto: Reuters
Nikola Mirotić
Nikola Mirotić je blestel v prvem polčasu. Foto: Reuters
Litva
Litovci so po odličnem prvem polčasu v drugem komaj zadržali prednost. Foto: EPA

Izbranci Aleksandra Petrovića so blesteli v zadnji četrtini, ki so jo dobili s 25:16. Junak srečanja je bil Dario Šarić, ki je najprej zadel en prosti met za 72:70. Špancem je ostalo 12 sekund za zadnji napad. Pau Gasol je metal izpod koša, a je Šarić z izjemno blokado poskrbel za veliko slavje Hrvatov.
Španija je v 32 poskusih zadela enajst trojk, Gasol je prispeval 26 točk in 9 skokov. Pri Hrvatih je blestel Bojan Bogdanović s 23 točkami.
V prvem polčasu Španci vseskozi v vodstvu
Španci so začeli sijajno. Nikola Mirotić in Pau Gasol sta zadela izza črte za vodstvo s 13:4 v šesti minuti. Po prvi četrtini je bilo 21:13. Tudi v drugi četrtini so imeli Španci vseskozi pobudo, v zadnji minuti pred odmorom pa sta Bogdanović in Mario Hezonja s trojkama ujela priključek (38:32).
Hrvati odlični v zadnji četrtini
V 27. minuti so imeli Španci že 14 točk prednosti (50:36), nato pa so Hrvati nanizali devet točk zapored, razigral se je Roko Leni Ukić. Na začetku zadnje četrtine je Hrvaška povedla po zabijanju Luke Babića (57:56).
Moštvi sta se nato izmenjavali v vodstvu. Minuto in pol pred koncem je Darko Planinić izenačil na 67:67, Sergio Rodriguez je nato slabo podal žogo, Krunoslav Simon je krenil v protinapad in s polaganjem poskrbel za vodstvo Hrvaške. Rodriguez in Mirotić nista bila natančna, Simon pa je zadel dva prosta meta (71:67). Selektor Sergio Scariolo je 17 sekund pred koncem vzel minuto odmora, Mirotić pa je zadel izza črte po lepi podaji Sergia Llulla (71:70). Španci so naredili prekršek nad Šarićem, ki je zadel en prosti met, nato pa je uspešno oviral zadnji met Gasola.

Brazilci so se prebudili prepozno
Na tekmi Brazilija – Litva je bil vsak polčas svoja zgodba. Prvega so z odlično igro dobili Litovci, drugi je pripadel Brazilcem, ki pa jim preobrat vendarle ni uspel. Evropski podprvaki so si po odličnem začetku, ko so v prvem delu dali kar 58 točk, priigrali tudi 30 točk naskoka.

Brazilci so v drugem polčasu strnili vrste in z razigranim Leandrom Barboso, ki je bil z 21 točkami prvi strelec tekme, prišli na štiri točke zaostanka (75:71), nato pa sta minuto in 19 sekund pred koncem lepo akcijo odigrala Renaldas Seibutis in Domantas Sabonis, ki je dosegel koš ter zadel še dodatni prosti met. Sedem točk zaostanka je bilo za Brazilce preveč. Prvi litovski strelec je bil Mantas Kalnietis s 16 točkami.