Dean Bombač
Slovenci so na olimpijskih igrah (po Sydneyju 2000 in Atenah 2004 nastopajo tretjič) prvič premagali eno izmed evropskih reprezentanc. Foto: Reuters
Slovenija - Švedska
Šveda Tobias Karlsson in Johan Jakobsson sta januarja na evropskem prvenstvu takole ustavljala Uroša Zormana. Slovenija je na tisti tekmi nadoknadila osem golov zaostanka, na koncu pa izgubila s 23:21. Dobra dva meseca pozneje je bilo v Malmöju 24:23. Zdaj so Slovenci poravnali račune ... Foto: EPA
Fabio Chiuffa
Fabio Chiuffa je Nemcem zabil osem golov. Foto: Reuters
Poljska
Poljaki so po dveh porazih zmagali in ostali v igri za četrtfinale. Foto: Reuters
Domagoj Duvnjak
Domagoj Duvnjak je z osmimi zadetki Hrvaško popeljal do zmage nad Dansko. Foto: Reuters
Slovenci po Zormanovem golu dobili krila

Tekmo so bolje odprli Švedi, ki so bili razpoloženi z vseh položajev, medtem ko Slovenci v obrambi niso bili dovolj agresivni. Skandinavci so tako povedli z 1:4 in 2:5, toda varovanci Veselina Vujovića so po vstopu Uroša Zormana in Marka Bezjaka na igrišče v 12. minuti izenačili na 5:5. Darko Cingesar je v 20. minuti po protinapadu zadel za vodstvo Slovenije z 8:7, Slovenci so vodili še z 9:8, nato pa so tri zadetke zapored dosegli Švedi, tako da je v 24. minuti na semaforju pisalo 9:11.
Zorman in druščina so tekmecem v končnici prvega polčasa vrnili z enako mero in z nizom 3:0, ki ga je končal Blaž Janc, preobrnili izid z vodstvom s 13:12. Končni izid prvega dela 14:13 je povsem ob izteku po hitrem protinapadu z devetih metrov dosegel Zorman.
Največ vodili za osem golov
V drugem polčasu so se Slovenci razleteli po igrišču in zelo dobro igrali tako v napadu (tekmecem tudi preobrazba obrambe iz 6-0 v 5-1 in 4-2 ni pomagala) kot obrambi. Odlično jih je vodil kapetan Zorman. V 37. minuti so ušli na 18:15, ob koncu 40. minute je bilo 20:16, v 41. minuti pa 21:16.
V nadaljevanju so Švedi zapravili še 7-metrovko, na drugi strani pa je Simon Razgor s sedmih metrov povišal na 22:16. Deset minut pred koncem je isti igralec s 7-metrovke z lobom vratarja spravil na noge navijače, ki se jim ni bilo treba več bati za zmago (27:19). Razlika osem zadetkov je bila že pri izidu 26:18. Do konca tekme je Švedska le nekoliko ublažila poraz. Slovenija jo je ugnala prvič po šestih letih!

Najboljša strelca sta bila Janc in Razgor s po petimi zadetki, Zorman je dodal štiri.
Slovenci so po dveh zmagah nad Egiptom in Brazilijo mirno pričakali obračun s Skandinavci, ki so zdaj v zelo težkem položaju, saj so po Nemčiji in Egiptu izgubili že tretjič.
V soboto ob 14.30 se bo Slovenija pomerila z evropskimi prvaki Nemci, z zmago pa bi si pred zadnjim krogom že zagotovila celo prvo mesto v skupini B. V ponedeljek jo ob isti uri čakajo še Poljaki.

Na začetku leta dve tesni zmagi Švedske
Slovenci in Švedi so se letos srečali že tretjič. Tako na evropskem prvenstvu na Poljskem kot tudi v kvalifikacijah za olimpijske igre v Malmöju je bila za malenkost boljša Švedska, ki je slavila s 23:21 in 24:23. A Slovenija je bila že tedaj obakrat zelo blizu, sploh v Malmöju bi lahko vzela vsaj točko.

Postavi Slovenije in Švedske

Brazilci spravili na kolena Nemce

Za veliko presenečenje je poskrbela Brazilija, ki je po Poljakih na kolena spravila še evropske prvake Nemce, in sicer s 33:30. Nemčija je še v 44. minuti vodila s 25:22, nato pa so se Brazilci čudežno vrnili. V 50. minuti so izenačili na 26:26, malo kasneje pa z dvema goloma Fabia Chiuffe pobegnili na +3 in prednosti niso več izpustili iz rok.

Poljaki po dveh porazih le zmagali
V prvi tekmi skupine B je Poljska le zmagala in ohranila upanje na četrtfinale. Poljaki so v tekmi za biti ali ne biti s 33:25 strli Egipt. Varovanci Talanta Dušebajeva so večino dela opravili že v prvem polčasu, ki so ga dobili s 16:10. Prednost so nato brez težav ohranili do konca. Mateusz Jachlewski je bil s petimi zadetki najučinkovitejši pri Poljakih.

Katar izvlekel točko proti Tuniziji
V prvi tekmi dneva sta v skupini A Tunizija in Katar remizirala (25:25). Tunizijci so štiri minute pred koncem vodili s 25:21, a nato prednost zapravili. Katarju sta točko z goloma v zadnji minuti priborila Žarko Marković in Kamal Malaš. Igralec tekme je bil Rafael Capote, ki je dosegel 12 golov.

Hrvati strli Dansko
Hrvaška
, ki je v uvodni tekmi presenetljivo klonila proti Katarju, nato pa se mučila z Argentino, je tokrat pokazala pravo moč in ugnala Dansko s 27:24. Domagoj Duvnjak je zabil osem golov.

Izjavi po tekmi

Veselin Vujović, selektor Slovenije: "Neumno bi bilo, če bi rekel, da po treh zmagah nisem zadovoljen, verjetno bi vsi mislili, da se norčujem. Iz tekme v tekmo igramo bolje, toda še vedno imamo rezerve tako v obrambi kot v napadu. Nekatere igralce še čakamo, nekateri še niso pokazali vsega, kar zmorejo. Nisem zadovoljen tudi s tem, kar se je občasno dogajalo, da smo poskušali iz ekshibicijami, kar sam prepovedujem. Resne reprezentance tega ne počnejo že iz spoštovanja do tekmeca. Švedi si ne zaslužijo, da jim prodajamo cepeline in druge finte."

Uroš Zorman, kapetan Slovenije: "Pomembno je, da smo nadaljevali niz zmag, kar je zelo pomembno za vzdušje. Sami lahko vidite, kako nas vzdušje nosi. Tudi, ko nam ne gre, se spodbujamo in živimo eden za drugega. Prišel bo tudi črn dan, če že bo, naj pride v skupini. Takrat moramo biti strpni, ravno tako novinarji in navijači. Vsi moramo tudi ostati trdno na tleh, čeprav smo si najbrž že zagotovili najmanj tretje mesto v skupini."