Pavol Demitra je z mojstrskim kazenskim strelom odločil zmagovalca. Foto: EPA
Aleksander Ovečkin
Aleksander Ovečkin je veliko streljal proti slovaškim vratom, a je Jaroslava Halaka premagal le s kazenskim strelom. Foto: EPA
Sidney Crosby in Jonas Hiller
Sidney Crosby je takole matiral Jonasa Hillerja. Foto: Reuters

Rusi skupaj s Kanadčani veljajo za glavne favorite olimpijskega turnirja, a je "zbornaja komanda" "pokleknila" že na prvem pravem preizkusu. Po rutinirani zmagi proti Latviji je morala premoč priznati Slovakom.

Vratarja glavna akterja
Izbranci Vjačeslava Bikova so na začetku imeli pobudo. Svojo, sicer neznatno, terensko premoč so kronali v 25. minuti, ko je Andrej Markov lepo našel samega kapetana in nosilca ruske zastave ob odprtju iger Alekseja Morozova, ki je s strelom pod prečko matiral sicer zanesljivega Jaroslava Halaka.

Tudi Slovaki so si priigrali številne priložnosti, a je na ruski strani svojo nalogo dobro opravljal Ilija Brizgalov, ki je tokrat dobil priložnost pred Jevgenijem Nabokovom. Vratarja Phoenixa je 9 minut pred koncem premagal Marian Hossa.
Jozef Stumpel je že v prvi seriji kazenskih strelov prinesel Slovakom prednost, a je v drugem ruskem poskusu odgovoril Aleksander Ovečkin, ki je med nogama premagal Halaka. V 7. seriji je odločilni zadetek dosegel "domači" napadalec Vancouver Canucksov Pavol Demitra.
Kanadčani so jo odnesli bolje
Hokejisti Švice so očitno strup za Kanadčane. Potem ko so jih pred štirimi leti v Torinu presenetljivo premagali z 2:0, so tokrat pred gostitelji olimpijskih iger pokleknili šele po kazenskih strelih z 2:3.
Dvoboj 2. kroga v skupini A se je v 21. minuti zdel odločen, saj so Kanadčani tedaj povedli z 2:0. V 10. minuti je zadel Dany Heatley, nato pa še Patrick Marleau. Toda Švicarji se niso dali ter z goloma Iva Rüthemanna (29.) in Patricka Von Guntena 10 sekund pred iztekom druge tretjine izenačili.

Tekma je bila odločena v 4. seriji kazenskih strelov. Najprej je sicer izvrstnega vratarja Jonasa Hillerja matiral Sidney Crosby, Martin Brodeur pa je ubranil strel Martina Plussa in razveselil domače navijače.

ZDA so s 6:1 odpravile Norveško. Zadnje tri zadetke so dosegle v zadnjih šestih minutah.