"Nokin" as iz rokava je bil tokrat David Špiler (levo). Desno Jure Natek. Foto: EPA
Luka Žvižej ni veliko grešil. Za 8 golov je porabil 10 strelov. Foto: EPA
Vid Kavtičnik je vseh 7 zadetkov dosegel s 7 metrov. Foto: EPA
Miha Žvižej je bil med najzaslužnejšimi za slovenski preobrat. Foto: EPA
Karol Bielecki
Dvometraš Karol Bielecki je Nemcem zabil 6 golov. Foto: EPA
Francija
Prizor s tekme Francija-Madžarska: Nikola Karabatić v primežu Ferenca Ilyesa in Balasza Laluske. Foto: EPA
Velik preobrat slovenskih rokometašev

A v 1. polčasu je kazalo sila slabo. Brezidejna igra v napadu in številne tehnične napake so bile vzrok visokemu švedskemu vodstvu. Ko je Jonas Källman že po izteku časa z devetih metrov zadel za 13:7, ni bilo razlogov za optimizem.

V nadaljevanju je sledil preobrat na krilih Gorazda Škofa, ki je ob koncu zbral 20 obramb. Najboljši strelec tekme Luka Žvižej (8) je po dolgem lovljenju v 55. minuti le izenačil na 23:23, nato pa je sledila dramatična končnica, v kateri je odločilni gol (26:25) zabil David Špiler.

Švedsko vodstvo 5:0 in prvi slovenski gol v 11. minuti
Slovenija, ki je v napadu začela v postavi Jure Dobelšek-Aleš Pajovič-Uroš Zorman-Renato Vugrinec-Vid Kavtičnik in Miha Žvižej, je težko prebijala švedsko obrambo 6-0, nekajkrat pa je odlično posredoval tudi Dan Beutler. Prvi slovenski gol je šele v 11. minuti (pri izidu 5:0!) s sedemmetrovke dosegel Vid Kavtičnik. Slovenci so v napadu napravili preveč tehničnih napak.

V drugi polovici polčasa je Slovencem uspelo vzpostaviti nekajminutno ravnotežje, tako da so se po golu Pajoviča v 19. minuti približali na 7:5, vendar je bilo že 5 minut pozneje znova +5, ko je Škofa presenetil le 178 cm visoki Lukas Karlsson. Slab je bil tudi zaključek 1. dela, saj je Jonas Källman že po izteku časa z devetmetrovke premagal Škofa za 13:7.

Slovenci že dihali za ovratnik, nato popustili
Uvodne minute nadaljevanja niso spremenile razmerja sil. Z dvema bombama je navdušil najnižji na igrišču Karlsson (17:12). Sledili so slovenski trenutki, po katerih so se ob številčni prednosti v 42. minuti približali le na gol zaostanka (18:17) in imeli napad za izenačenje, a so ga zapravili, poleg tega je bil izključen še M. Žvižej. Švedska je odgovorila z goli Källmana, Gustafssona in Ekberga za 21:17.

Beutler reševal Švede
Pri 21:19 je Beutler zapored ubranil strela Žvižeja in Kavtičnika, mlajši od bratov Žvižej pa je nato znova znižal na -1. Odlični Beutler je preprečil izenačenje Natku, kar je na nasprotni strani Karlsson spremenil v gol za 22:20. A varovanci Zvonimirja Serdarušića se niso predali. V 55. minuti jim je uspelo izenačiti, potem ko je iz protinapada zadel L. Žvižej (23:23).

Škof in Špiler prevesila tehtnico
V dramatični končnici in igri gol za gol je minuto pred koncem David Špiler v samostojnem prodoru zabil odločilni gol (26:25). Švedi so imeli napad za izenačenje, a je poskus Karlssona ustavil Škof. Piko na i je v zadnji sekundi postavil Miha Žvižej in slavje skupaj z okoli 300 slovenskimi navijači na tribunah se je lahko začelo. V sredo (18.30) Slovence čaka Nemčija.

Poljaki spravili na kolena Nemce
V isti skupini C so poljski rokometaši napovedani naskok na evropsko zlato začeli z zmago nad Nemčijo (27:25). Poljaki so pri izidu 8:8 naredili delni izid 5:0 in prednost gladko ubranili, čeprav so se Nemci v končnici nekajkrat približali na -2. Najboljši poljski strelec je bil s 6 zadetki Karol Bielecki.

Madžari skoraj presenetili Francoze
Svetovni in olimpijski prvaki Francozi so le remizirali z Madžari (29:29), ki so že vodili z 29:25. Avstrijci, za katere je dva gola dosegel Mare Hojč, so se dobro upirali evropskim prvakom Dancem (33:29), na koncu pa je vendarle odločila kakovost. Rusi niso imeli težav z Ukrajinci (37:33), enako kot Španci s Čehi (37:25). Iker Romero je zabil kar 14 golov.