Ruski in ameriški predsednik sta do zdaj v svojih stališčih glede ščita stala na nasprotnih bregovih. Foto: EPA
Ruski in ameriški predsednik sta do zdaj v svojih stališčih glede ščita stala na nasprotnih bregovih. Foto: EPA
Češki podporniki ščita
Namestitev ščita podpira manjšina Čehov. Foto: EPA

George Bush in Vladimir Putin sta se o sporni namestitvi ščita pogovarjala po telefonu, Kremelj pa je ponudbo o odkritem pogovoru sprejel z zadovoljstvom. Rusija je že večkrat izrazila nasprotovanje namestitvi ščita v Evropi, saj meni, da ogroža njeno varnost. Putin je zato Bushu predstavil razloge za zaskrbljenost Rusije. ZDA trdijo, da je ščit namenjen obrambi evropskih zaveznic pred morebitnimi raketami iz malopridnih držav kot sta Iran in Severna Koreja.

Praga v pogajanja z ZDA
ZDA nameravajo dele ščita namestiti na Češkem in Poljskem. Tako naj bi na poljskem ozemlju stala baterija s prestreznimi raketami, na češkem ozemlju pa radarska postaja. Praga je sprejela odločitev o začetku uradnih pogajanj z ZDA o postavitvi radarske postaje. Po besedah češkega premierja Mireka Topolaneka Češka priznava tveganja, zaradi katerih je potrebna namestitev ščita tudi v vzhodni Evropi. Med pogajanji, ki naj bi trajala leto dni, bodo lahko ZDA že začele s pripravljalnimi deli, je dejal Topolanek, ki je zagovornik namestitve ščita.

Čehi nočejo ščita
Namestitev ščita je razdelila krhko češko vladno koalicijo, saj Zeleni zahtevajo, da se o ščitu dogovorijo znotraj EU-ja in zveze Nato. Odločno proti namestitvi so opozicijski socialdemokrati ter komunisti kot tudi večina Čehov, kar kažejo javnomnenjske raziskave. Topolanek zato obljublja, da si bo njegova vlada prizadevala za postavitev ščita v okvirih zveze Nato. Na to pa ne pristaja Poljska, ki vztraja, da to še naprej ostane dvostransko vprašanje med Varšavo in Poljsko.