Zaradi povišanja cen hrane prenekateri otrok tako rekoč nima kaj jesti. Foto: EPA
Zaradi povišanja cen hrane prenekateri otrok tako rekoč nima kaj jesti. Foto: EPA
Vrsta za hrano v Bangladešu
V prenekaterih državah tretjega sveta morajo prebivalci takole stati v vrsti in se bojevati, da bi dobili kaj za pod zob. Foto: EPA
Cene hrane v nebo

Ban Ki Mun je pozval k ustanovitvi posebne skupine, ki se bo posvetila reševanju krize, saj grozi, da bo ta države v razvoju pahnila v še slabše razmere. "Ne smemo narediti nobene napake več, problem je resen. Če ponudimo pravo pomoč, se bodo pojavile tudi rešitve," opozarja prvi človek mednarodne organizacije.

Ban Ki Mun je obljubil, da se bo posebna skupina ukvarjala le z vprašanjem rasti cen, mednarodno skupnost pa je pozval k pomoči. Povedal je, da Mednarodni program za hrano na leto zbere več kot 750 milijonov dolarjev za pomoč 72 milijonom ljudem v 80 državah, a to ni več dovolj. "Nekaj je jasno, svet je v zadnjih treh letih pojedel več, kot pa je pridelal," je zaskrbljeno dejal Ban Ki Mun.

Cilj tisočletja neizpolnjen
Kot glavne krivce za skok cen hrane je generalni sekretar navedel rast cen nafte, padec vrednosti ameriškega dolarja in naravne katastrofe. "Potrebujemo resnični svet, in ne svet gospodarskih teorij," je še povedal Ban in opozoril, da se cilj tisočletja, v skladu s katerim naj bi se do konca leta 2015 raven svetovne revščine zmanjšala za polovico, vse bolj oddaljuje.

Cene hrane se dvigajo v nebo
V zadnjih treh letih so cene hrane poskočile za 83 odstotkov, samo v zadnjem letu pa so se povišale za več kot 40 odstotkov. To je v mnogih državah tretjega sveta povzročilo hude upore in proteste, najhuje je bilo v Kamerunu, Burkini Faso, na Haitiju in v Egiptu, cene pa še naprej rastejo in rastejo.

Najbolj so se zvišale cene žita, riža in koruze. Cena žita je samo v zadnjem letu narasla za 130 odstotkov, cena soje za 87 odstotkov, riža za 74 odstotkov, cena koruze pa se je dvignila za 31 odstotkov. K rasti cen so pripomogli tudi povečano povpraševanje, slabo vreme, ki je uničilo pridelke, in povečanje uporabe poljedelskih površin za prevoz goriva.

K nujnemu znižanju cen hrane je že prejšnji teden pozval predsednik Svetovne banke Robert Zoellick.

B. T.

Cene hrane v nebo