Protestov proti vojni v Iraku se je udeležilo več kot 100.000 ljudi. Foto: Reuters
Protestov proti vojni v Iraku se je udeležilo več kot 100.000 ljudi. Foto: Reuters

Medtem ko mi stojimo tukaj, naši tovariši v Iraku umirajo.

Sean Penn
Jesse Jackson, Jane Fonda in Susan Sarandon
Jane Fonda je na zborovanju povedala, da ne more več molčati. Foto: EPA

Največji protest od začetka vojne v Iraku, ki se bo kmalu prevesila v peto leto, je organizirala Zveza za mir in pravičnost, ki združuje kakšnih 1.400 različnih človekoljubnih organizacij.

Množice na travniku National Mall med Kongresom in Belo hišo so zahtevale, naj kongres, ki ga zdaj vodijo demokrati, ustavi ameriškega predsednika Georgea Busha in mu prepreči uveljavitev nove strategije vojne v Iraku. Zahtevali so tudi takojšen umik ameriške vojske iz Iraka in pozvali demokrate, naj prenehajo financirati Busheve avanture v Iraku.

Med protestniki tudi zvezdniki
Protestnikom, ki so skandirali "Pošljite vojake domov!", so se pridružili tudi filmski igralci Jane Fonda, Sean Penn, Dany Glover in Tim Robbins ter aktivist Jesse Jackson. Jane Fonda, ameriška igralka, ki je razjezila ameriško javnost leta 1972, ko je med vojno v Vietnamu obiskala Hanoj, je zbrani množici povedala: "Na protivojnem protestu nisem nastopila že 34 let. Vendar mi drugega ne preostane. Žalostna sem, da se iz vietnamske vojne nismo naučili nič."

Tim Robbins, ki se mu je na protestu pridružila tudi žena Susan Sarandon, je dejal, da Američani potrebujejo "pogum, pogum in prepričanje ter glas ameriškega ljudstva, ki bo dejal: Končali smo to vojno".

Množična udeležba na protestih
Protestov so se udeležili tudi nekateri demokratski kongresniki, veterani vojne v Vietnamu, ameriški vojaki s svojimi družinami, sorodniki tistih vojakov, ki so v Iraku, ter organizirane skupine - od homoseksualcev do babic proti vojni in sindikalistov.

Američani imajo počasi dovolj. Vojno v Iraku podpira le še kakih 30 odstotkov prebivalcev in nasprotovanje vojni končno ni več znak nedomoljubja in podpore teroristom.

Demokrati za zdaj še nemočni
Na novembrskih volitvah so večino v obeh domovih kongresa prevzeli demokrati. Čeprav vsi demokrati in vedno več republikancev nasprotuje Bushevi strategiji za Irak, pa še niso uspeli oblikovati in doseči soglasja o obvezujoči resoluciji, ki bi resnično zadala udarec Bushevi strategiji. Edina resolucija, ki so jo sprejeli, ki sicer nasprotuje vpoklicu novih 21.500 vojakov v Irak, je neobvezujoča in je predsednik Bush ne bo upošteval.

Medtem ko mi stojimo tukaj, naši tovariši v Iraku umirajo.

Sean Penn