Ameriški predsednik Donald Trump je FBI-ju odredil preiskavo obtožb proti Brettu Kavanaughu, saj nima dovoljšnje podpore v senatu. Foto: Reuters
Ameriški predsednik Donald Trump je FBI-ju odredil preiskavo obtožb proti Brettu Kavanaughu, saj nima dovoljšnje podpore v senatu. Foto: Reuters
"Vse se vrača, vse se plača," je grozil Kavanaugh med zaslišanjem. Foto: Reuters
Protestnica pred zgradbo senatnega odbora, oblečena kot lik iz nadaljevanke Deklina zgodba. Foto: Reuters
Republikanci se borijo za izvolitev Kavanaugha, saj želijo na svojo stran dobiti vejo oblasti, ki potrjuje ali zavrača zakone kongresa ali odločitve predsednika. Foto: Reuters
FBI bo preiskoval Kavanaugha

V petek je pravosodni odbor ameriškega senata z 11 glasovi proti 10 podprl Bretta Kavanaugha za kandidata za vrhovnega sodnika ZDA, ki pa v senatu nima dovolj glasov za potrditev. Morda se je ravno zato predsednik ZDA Donald Trump, ki je Kavanaugha kljub trem obtožbam spolnih zlorab pred 30 leti vseskozi podpiral, odločil za to potezo.

Demokrati so namreč zahtevali preiskavo obtožb domnevnih žrtev: Julie Swetnick, ki naj bi bila leta 1982 žrtev skupinskega posilstva na zabavi, na kateri je bil tudi Kavanaugh, Christine Blasey Ford, ki ga je prva obtožila, da jo je istega leta skušal posiliti, in Deborah Ramirez, ki Kavanaughu očita, da jo je spolno nadlegoval, ko sta bila oba študenta na univerzi Yale. Kavanaugh obtožbe vseskozi zanika.

Neprepričljiv nastop Kavanaugha
V senatnem odboru za pravosodje se je v petek nadaljevala drama, ki se je v četrtek začela z zaslišanjem Christine Blasey Ford in Kavanaugha. Fordova je opisala, kako jo je Kavanaugh pred 38 leti spolno napadel, republikance pa je zajelo malodušje, ker je delovala kredibilno.

Nato je nastopil Kavanaugh in tudi pri številnih republikancih pustil vtis, da njegov nastop ni bil niti najmanj primeren za nekoga, ki želi postati član najvišjega sodnega telesa v ZDA. Kavanaugh je pred demokratskimi senatorji in senatorkami s solzami in smrkanjem zatrjeval, da je nedolžen. Tega si do zdaj ni privoščil še noben kandidat za vrhovnega sodnika niti večina drugih kandidatov za zvezne položaje, ki potrebujejo senatno potrditev. Kavanaughov nastop je Trumpa glede na njegov sicer osamljen tvit navdušil, čemur pa analitiki in tisti, ki predsednika poznajo, ne verjamejo preveč. Trump nima rad cmeravih moških, ne glede na to, ali se jim dogaja krivica ali ne.

Preiskava končana do 5. oktobra
Potem ko je republikanski senator iz Arizone Jeff Flake pozval k preiskavi FBI-ja in sta se mu pridružili še kolegici iz Maina in Aljaske Susan Collins ter Lisa Murkowski, je popustil tudi Trump in sprejel zahtevo po preiskavi, ki pa "mora biti omejena v obsegu in trajanju" - le na kredibilne obtožbe proti Kavanaughu in najdlje do 5. oktobra.

Flake je s kolegi v pravosodnem odboru najprej glasoval za potrditev Kavanaughove kandidature in republikansko vodstvo je nameravalo opraviti glasovanje pred celotnim senatom že danes. Nato pa sta ga na hodniku senatne zgradbe napadli dve ženski, ki sta po lastnih besedah doživeli podobno kot Fordova, in ga nadrli. "V oči me glej, ko ti govorim," je dejala ena od njiju, ki je trdila, da žrtev spolnega nasilja, kot je sama, zdaj ne bo nihče več jemal resno. Malo zatem je Flake povedal, da ne bo glasoval za Kavanaugha brez preiskave.

Aretiranih 100 protestnikov
Kongresna policija je v petek aretirala skoraj 100 ljudi, večinoma žensk, ki so bile ogorčene zaradi Kavanaughove potrditve v odboru. Za demokrate je boj proti njegovi potrditvi postal nujen. "Vse se vrača, vse se plača," je grozil Kavanaugh med zaslišanjem in napovedal, da bodo njegove sodne odločitve šle le v eno smer, in sicer v desno.

Boj za oblast
Za republikance je njegova potrditev prav tako nujna, ker lahko po novembru izgubijo večino v senatu. Boj za ali proti Kavanaughu je po nekaterih ocenah razdelil Ameriko podobno kot državljanska vojna v 19. stoletju. Za demokrate je pomembna le blokada in upanje na ugoden razplet volitev novembra, republikanci pa bi ta hip potrdili kogar koli.

Republikanci želijo za naslednja leta oziroma desetletja na svojo stran dobiti vejo oblasti, ki potrjuje ali zavrača zakone kongresa ali odločitve predsednika. Demografske spremembe so bolj naklonjene demokratom, ki Kavanaugha zavračajo še iz enega zanje pomembnega razloga. Trump ga je namreč med številnimi konservativno ustreznimi kandidati izbral zato, ker meni, da predsednika ZDA dokler je na položaju, ne bi smeli civilno ali kazensko preganjati.

FBI bo preiskoval Kavanaugha