Severnokorejski jedrski kompleks v Jongbjonu je bil zaprt vse od leta 2007. Foto: EPA
Severnokorejski jedrski kompleks v Jongbjonu je bil zaprt vse od leta 2007. Foto: EPA
Severna Koreja zagnala reaktor

Severna Koreja je sporočila, da bo znova zagnala svoj jedrski reaktor v kompleksu Jongbjon, ki so ga v okviru mednarodnega dogovora zaprli leta 2007. Sporočili so, da naj bi jedrski reaktor uporabljali za proizvodnjo elektrike in za vojaške potrebe, severnokorejska tiskovna agencija KCNA pa je s svojim sporočilom, da naj bi reaktor odslej proizvajal visoko obogateni uran, primeren za izdelavo jedrskega orožja, povzročila zaskrbljenost.

Severna Koreja je delovanje reaktorja ustavila julija 2007, potem ko je v okviru šeststranskih pogajanj privolila v opustitev jedrskega programa v zameno za milijon ton goriva in umik z ameriškega seznama držav, ki podpirajo terorizem. Reaktor je bil edini vir plutonija za severnokorejski jedrski program. Pjongjang je nato leta 2010 razkril nov obrat za bogatenje urana, a so oblasti vztrajale, da gre za proizvodnjo nizko obogatenega urana za energetske namene.

Tiskovni predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva je povedal, da bo, če je severnokorejska napoved resnična, Pjongjang to obžaloval.

Vojno stanje na Korejskem polotoku
Severna Koreja je v soboto sporočila, da stopa v vojno z Južno Korejo, ob tem pa je Pjongjang tako Seul kot Washington opozoril, da bi kakršna koli provokacija lahko povzročila vseobsegajoč jedrski spopad. Južnokorejska predsednica Park Geun Hye je na to odgovorila z napovedjo ostrega in takojšnega odgovora Seula na vojaške provokacije Severne Koreje, ZDA pa so v Južni Koreji v okviru skupnih vojaških vaj namestile lovska letala F-22, ki jih radarji ne zaznavajo.

Rožljanje z orožjem vse od jedrskega poskusa dalje
Pjongjang zaradi sankcij mednarodne skupnosti, ki so se po jedrskem poskusu, ki ga je Severna Koreja izvedla 12. februarja, še okrepile, vse bolj grozi z "vsesplošno vojno". Pjongjang je prekinil vso komunikacijo s Seulom, prejšnji teden pa je izdal tudi ukaz za bojno pripravljenost vojske in usmeril svoje rakete proti ameriškim oporiščem na Guamu, Havajih in ZDA na celini. ZDA so zagrozili tudi s preventivnim jedrskim napadom, južni sosedi pa so sporočili, da prekinjajo premirje.

Zaradi vse bolj napetih odnosov je Južna Koreja na meji s severno sosedo postavila vojaško enoto, ki je v najvišji pripravljenosti, Washington pa je sporočil, da severnokorejske grožnje jemlje zelo resno, a da za zdaj ne opažajo nobene vidnejše mobilizacije severnokorejske vojske.

Ban svari
Na napoved Severne Koreje o ponovnem zagonu jedrskega reaktorja se je z obžalovanjem odzvala Kitajska. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Hong Lei je vse strani pozval, naj ostanejo "mirne in zadržane". Kitajska se po njegovih besedah zavzema za jedrsko razorožitev polotoka in zaščito miru in stabilnosti na območju.

Po mnenju generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona pa so šle vse večje napetosti na Korejskem polotoku že predaleč in bi lahko vodile v odprt konflikt. "Jedrske grožnje niso igra," je posvaril Ban. Čeprav verjame, da nobena država ne namerava napasti Severne Koreje, se boji, da se bodo "drugi ostro odzvali na kakršno koli neposredno vojaško provokacijo". "Stvari se morajo umiriti," je dejal in dodal, da so pogovori edini način za rešitev krize.

Severna Koreja zagnala reaktor