Slovenski veleposlanik v Beogradu Miroslav Luci je pojasnil, da veleposlaništvo za zdaj deluje omejeno, tudi konzularni oddelek je še vedno zaprt, saj nima ustrezne opreme za delovanje. Na veleposlaništvu v Beogradu so tudi napovedali, da bo od torka naprej odprta žalna knjiga za pokojnega nekdanjega predsednika Janeza Drnovška.
Slovensko veleposlaništvo v Beogradu so zaprli pred protesti "Kosovo je Srbija", ki so v Beogradu potekali v četrtek prejšnji teden, saj so v nedeljo, ko je Kosovo razglasilo neodvisnost, protestniki svojo jezo in ogorčenje znesli prav nad slovensko veleposlaništvo. Takrat so namreč protestniki v stavbo metali kamne, stavba je bila poškodovana, okna so bila razbita, vrata pa podrta. Protestniki so splezali na balkon, strgali slovensko in evropsko zastavo in ju zažgali, z drogom pa podrli vhodna vrata.
Policija ni naredila ničesar
Posnetki varnostnih kamer na slovenskem veleposlaništvu v Beogradu so pozneje pokazali, da policija ni naredila ničesar za preprečitev vdora protestnikov. Policijski kordon se je postavil pred poslopje veleposlaništva, ko pa se je približala množica protestnikov, so se policisti umaknili nazaj brez posredovanja. Po vdoru so se protestniki znesli nad notranjostjo veleposlaništva, kar natanačno pokažejo posnetki.
Türk zahteva opravičilo in odškodnino
Tudi slovenski predsednik Danilo Türk je opustošenje slovenskega veleposlaništva obsodil in srbskega predsednika Borisa Tadića opozoril na kršenje mednarodnega prava. Od njega je zahteval opravičilo in odškodnino, saj naj bi gmotna škoda znašala kar okoli 40.000 evrov.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje