Deleži SDS-a, Jankovićeve liste in tudi SD-ja se od prejšnje Delove ankete skoraj niso spremenili. Velik porast je viden le pri deležu odgovorov
Deleži SDS-a, Jankovićeve liste in tudi SD-ja se od prejšnje Delove ankete skoraj niso spremenili. Velik porast je viden le pri deležu odgovorov "Ne vem". Tako so se vsi glasovi, ki jih je izgubila Lista Gregorja Viranta, preselili med neopredeljene. Foto: BoBo

Podpora Državljanski listi Gregorja Viranta se je po aferi z njegovimi prihodki, ki je izbruhnila konec prejšnjega tedna, precej zmanjšala. Še prejšnji teden vodilna stranka je tokrat daleč za tekmecema, Janševim SDS-om in Jankovićevo Pozitivno Slovenijo.

Če bi bile volitve ta teden, bi na njih zmagal SDS, kaže Delova anketa, opravljena v treh dneh od prejšnjega torka do četrtka. Na drugem mestu bi bila Lista Zorana Jankovića. Lista Gregorja Viranta pa bi bila tokrat sicer na tretjem mestu, a s precej manjšim deležem kot njena tekmeca. V DZ bi se uvrstil le še SD s 5,4-odstotno podporo volivcev.

Naročnik ankete je uredništvo Dela. Telefonsko anketiranje je od 15. do 17. novembra 2011 na reprezentativnem vzorcu 706 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik. Nekatera odstopanja sociodemografske sestave anketirancev glede na sestavo odraslega prebivalstva Slovenije popravlja uteževanje s kombiniranimi utežmi.

Velike tri stranke (Janševa, Jankovićeva in Virantova), ki so v prvi pravi predvolilni anketi Dela prejšnji teden dobile precej podobne deleže glasov, so torej še vedno na vrhu, le njihov vrstni red se je spremenil. Predvsem je drastično padel delež za Virantovo listo, z 18,8 odstotka na 8,6 odstotka. A v nasprotju z nekaterimi drugimi anketami, opravljenimi v zadnjih dneh, se delež preostalih strank ni bistveno povečal.

Afera je Virantu očitno močno škodila, so zapisali v Delu. Prejšnja Delova anketa je bila končana tik pred izbruhom afere, tako da ta še ni vplivala na njen izid. Ankete nekaterih drugih agencij, opravljene v dneh takoj po izbruhu afere, so takoj pokazale velik padec Virantove liste, a so hkrati zaznale zvišanje priljubljenosti SDS-a, v manjši meri pa tudi Pahorjevega SD-ja.

Deleži SDS-a, SD-ja in Jankovićeve liste nespremenjeni
Delova anketa, izvedena še nekaj dni pozneje, tega učinka ni več zaznala. Javnost se je po nekaj dneh premisleka, kot kaže, začela odzivati drugače. Deleži SDS-a, Jankovićeve liste in tudi SD-ja se od prejšnje Delove ankete skoraj niso spremenili. Velik porast je viden le pri deležu odgovorov "Ne vem" ( z 20,4 odstotka na 31,1 odstotka). Tako so se vsi glasovi, ki jih je izgubila Lista Gregorja Viranta, preselili med neopredeljene.

Poleg spopada za vrh, ki bo odločil o tem, katera bo vodilna stranka, pa poteka še en spopad – za spodnji rob oziroma za to, katera stranka se bo uvrstila v parlament. Ob velikem številu strank s sicer skromnim izidom, ki pa se giblje okoli parlamentarnega praga, je izid tega spopada še veliko teže napovedati. V primerjavi s prejšnjo anketo se je ta teden precej bolje izkazal SLS, medtem ko je podpora presenečenju prejšnjega tedna, stranki SMS – Zeleni Evrope, precej padla. Ti dve stranki sta (poleg Virantove) dosegli največjo spremembo v tednu dni, a je tudi ta skromna. SLS je pridobil 1,3-odstotne točke, SMS pa je 1,7-odstotne točke izgubil.

Neopredeljene anketirance so vprašali še, katera stranka jim je najbližja. Ko so te prišteli k zgornjim rezultatom, so sicer dobili nekoliko večje deleže, a razmerja med strankami in njihov vrstni red se niso spremenili.

Izračun deležev med opredeljenimi: SDS-u 28, Jankoviću 24 odstotkov
Delo Stik, ki je izvedel anketo, je pripravil še izračun deležev samo med opredeljenimi anketiranci. Ta lahko pokaže, kakšen bi utegnil biti izid volitev, kjer pač štejejo samo opredeljeni volivci – tisti, ki pridejo na volišče in oddajo veljaven glas. Po tem izračunu bi se v parlament uvrstilo pet strank: SDS (28 odstotkov), Pozitivna Slovenija (24 odstotkov), Lista Gregorja Viranta (16 odstotkov), SD (9,8 odstotka) in Desus (4,6 odstotka). To so stranke, ki imajo več kot štiri odstotke glasov, kolikor znaša parlamentarni prag. Blizu praga sta še SLS (3,6 odstotka) in NSi (3,3 odstotka).