Hidroksiklorokin je več znanih osebnosti, med njimi ameriški predsednik Donald Trump, jemalo kot preventivo pred okužbo z novim koronavirusom. Foto: Reuters
Hidroksiklorokin je več znanih osebnosti, med njimi ameriški predsednik Donald Trump, jemalo kot preventivo pred okužbo z novim koronavirusom. Foto: Reuters

Kot smo poročali, so v reviji 22. maja objavili izsledke študije, v kateri so avtorji zapisali, da so na podlagi analize zdravstvenih kartotek približno 96.000 bolnikov ugotovili, da hidroksiklorokin in podobna snov klorokin nista učinkovita pri zdravljenju covida-19 in celo povečujeta tveganje smrti. Pri tem so posebej izpostavili srčno aritmijo.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi teh ugotovitev začasno prekinila klinična testiranja hidroksiklorokina za zdravljenje covida-19, čeprav je študija kmalu sprožila pomisleke med znanstveniki zaradi pomanjkljivih informacij o državah in bolnišnicah, ki so prispevale podatke.

Vodja raziskave, profesor s harvardske univerze Mandeep Mehra, Frank

Sorodna novica Hidroksiklorokin neučinkovit pri preprečevanju covida-19, kaže raziskava

Ruschitzka iz univerzitetne bolnišnice v Zürichu in Amit Patel z univerze v Utahu so v četrtek sporočili, da so poskušali opraviti strokovni pregled študije, vendar družba Surgisphere, malo znano podjetje za zdravstveno analitiko iz Chicaga, ni želela sodelovati.

"Zaradi tega nesrečnega dogodka avtorji zahtevamo, da se raziskava umakne," so zapisali v sporočilu za javnost. "Globoko se opravičujemo urednikom in bralcem revije za morebitno zadrego in neprijetnosti, ki smo jih morda povzročili," so dodali. Britanska revija Lancet je sporočila, da imajo veliko odprtih vprašanja glede Surgisphera in podatkov, ki so bili vključeni v to študijo.

Četrti avtor raziskave, žilni kirurg in direktor Surgisphera Sapan Desai se ni pridružil umiku študije in zadeve ni želel komentirati.

Umik študije bi lahko še dodatno podžgal že tako spolitizirano razpravo o hidroksiklorokinu, ki se sicer uporablja za zdravljenje malarije in artritisa.

Čeprav zdaj očitno ni več pomislekov glede varnosti hidroksiklorokina, še vedno ni nobenih dokazov iz randomiziranih kliničnih preizkusov, da je zdravilo učinkovito za zdravljenje covida-19. Izsledki enega takšnih testiranj, objavljeni v sredo, so pokazali, da zdravilo ni bistveno boljše od placeba za preprečevanje bolezni pri ljudeh, ki so bili nedavno izpostavljeni virusu.

Znanstveniki se sicer na splošno strinjajo, da je potrebnih več testiranj in da hidroksiklorokina še ne gre izključiti kot možnega sredstva za zdravljenje covida-19.

V četrtek smo poročali, da je raziskava, opravljena v ZDA in Kanadi, pokazala, da jemanje zdravila za malarijo hidroksiklorokina, kmalu potem ko smo bili v stiku z obolelim za covidom-19, ne zmanjša možnosti okužbe na statistično pomemben način.