Iz WHO-ja opozarjajo, da bi države z visokimi stopnjami onesnaženosti zraka morale okrepiti svoje priprave v boju proti pandemiji covida-19. Foto: EPA
Iz WHO-ja opozarjajo, da bi države z visokimi stopnjami onesnaženosti zraka morale okrepiti svoje priprave v boju proti pandemiji covida-19. Foto: EPA

Študija Univerze Harvard kaže, da je stopnja umrljivosti zaradi covida-19 približno 15 odstotkov višja na območjih, kjer je v letih pred izbruhom pandemije prišlo tudi do le majhnega porasta ravni onesnaženja s trdimi delci.

"Vzorci smrtnosti zaradi covida-19 na splošno oponašajo vzorce tako v veliki gostoti naseljenosti in v območjih z visoko izpostavljenostjo delcem PM 2.5", navaja poročilo.

Z izpostavljenostjo tem delcem so doslej že povezovali bolezni dihal in pljučni rak.

Čeprav študije kolegi še niso pregledali, Annette Peters, vodja epidemiologije na münchenski univerzi Ludwig Maximilian, meni, da so ugotovitve v skladu s prejšnjimi poročili o hospitalizacijah in smrtnosti zaradi pljučnice. Dejala je, da je to ena prvih študij, ki "utemeljuje naše sume in hipoteze, da se resnost okužbe z novim koronavirusom lahko poveča z onesnaženjem zraka z delci".

Tudi študija italijanske Univerze v Sieni in danske Univerze Arhus kaže na možno povezavo med visoko stopnjo onesnaženosti zraka in smrti zaradi covida-19 na severu Italije, kjer je v deželah Lombardija in Emilija Romanja smrtnost zaradi te bolezni približno 12-odstotna, drugje v Italiji pa okoli 4,5-odstotna.

Študija, ki je bila objavljena v reviji Science Direct, navaja, da bi visoko onesnaženost zraka morali upoštevati kot "dodatni sodejavnik" visoke stopnje umrljivosti zaradi covida-19 na območju. Upoštevati je treba tudi prebivalstvo, starost, različne zdravstvene sisteme ter variacije pri preventivnih politikah v regijah.

Maria Neira iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je dejala, da bi države z visokimi stopnjami onesnaženosti zraka - mnoge so v Latinski Ameriki, Afriki in Aziji - morale okrepiti svoje priprave.

Ljudje s pridruženimi boleznimi, povezanimi z onesnaženjem zraka, so razvili hude oblike covida-19 v državah z visoko ravnijo onesnaženosti. Zdravstveni strokovnjaki sicer pravijo, da je še prezgodaj za dokaz o neposredni povezanosti.

Je pa Maria Neira dodala še, da bodo na podlagi svojih podatkov pripravili zemljevid najbolj onesnaženih mest, da bi podprli nacionalne oblasti v teh regijah, da lahko pripravijo svoje načrte epidemiološkega odziva.