Preiskava dogajanja v Vegradu še ni končana. Foto: BoBo
Preiskava dogajanja v Vegradu še ni končana. Foto: BoBo
Betnava
Podjetje Betnava, ki mu je mariborska nadškofija predala stavbno pravico za dvorec, je 1,7 milijona evrov pridobljenih evropskih sredstev nakazalo na račun Vegrada, čeprav ta ni opravil del. Foto: BoBo

Po poročanju POP TV-ja naj bi bili med ovadenimi tudi nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec in direktorica družbe Betnava Dragica Marinčič.
Zoper odgovorno osebo iz velenjske gradbene družbe so podali kazensko ovadbo zaradi suma zlorabe položaja, saj jo sumijo, da je konec leta 2007 v nasprotju z interesi gospodarskih družb, ki jih je zastopala, odredila kratkoročna posojila povezani gospodarski družbi, za katero je vedela, da teh posojil ne bo mogla vrniti, saj ni dosegala poslovnih prihodkov. V letu 2010 je nato pred podajo predloga o uvedbi prisilne poravnave zapadla posojila spremenila v dolgoročna posojila, s čimer je gospodarski družbi povzročila škodo okoli 1,6 milijona evrov.

Podali so tudi kazensko ovadbo zaradi suma poskusa goljufije. Kriminalisti sumijo, da je ovadena septembra 2010, potem ko ji je prenehalo veljati pooblastilo za zastopanje gospodarske družbe, odredila unovčitev bančne garancije pogodbenega partnerja, čeprav je vedela, da zato ni bilo podanih pogojev, in tako poskusila gospodarski družbi pridobiti veliko premoženjsko korist v znesku okoli 90.000 evrov.

Obvez niso izpolnili
Prav tako so zoper odgovorno osebo podali kazensko ovadbo zaradi suma storitve poslovne goljufije, saj jo sumijo, da je v drugi polovici leta 2009 z izvajalcem sklenila pogodbo za izvedbo gradbenih del ter sopogodbenika spravila v zmoto in mu prikrivala vrsto okoliščin glede izpolnitve svojih obveznosti. Ker obveznosti nato niso bile izpolnjene, je zanj nastala materialna škoda približno 200.000 evrov.

Goljufije pri evropskih sredstvih
Pet ljudi pa so ovadili zaradi suma goljufije na škodo Evropske unije in ponareditev ali uničenja poslovnih listin. Kriminalisti sumijo, da je odgovorna oseba gospodarske družbe z območja Maribora s pomočjo odgovornih oseb gradbenega podjetja kot izvajalca in odgovorne osebe gradbenega nadzora v oktobru 2009 lažno prikazovala izvedbo ter plačilo gradbenih del, ki niso bila opravljena.

Osumljeni so izdali in priznali lažne gradbene situacije ter istočasno simulirali plačilo storitev. S tem so dosegli, da je investitor od ministrstva za gospodarstvo neupravičeno prejel nepovratna finančna evropska sredstva v skupni višini okoli 1,8 milijona evrov iz pogodbe o sofinanciranju, so sporočili policisti.

Pri tem gre verjetno za obnavljanje dvorca Betnava, ki je po denacionalizaciji prišel v last Nadškofije Maribor. Prenova dvorca se je začela sredi leta 2008. Mariborska nadškofija je podjetju Betnava, ki je zdaj v lasti šestih duhovnikov, predala stavbno pravico, poroštvene pogodbe za podjetje pa je podpisal takratni mariborski nadškof Franc Kramberger. Zaprosili so za evropska sredstva in oktobra 2009 so od ministrstva za gospodarstvo prejeli 1,7 milijona evrov, ta denar pa je nekaj tednov pozneje končal na računu Vegrada. Ta je za podjetje Betnava tudi vodil računovodstvo. Betnava je nato ministrstvu izstavljala račune za dela, ki niso bila nikoli opravljena. Zdaj jih morajo vračati ministrstvu.