Rafinerija v nemškem mestu Schwedt. Foto: EPA
Rafinerija v nemškem mestu Schwedt. Foto: EPA
Sorodna novica Voditelji članic EU-ja dosegli dogovor o embargu na rusko nafto. Naftovod Družba izvzet.
Sorodna novica Bo zaradi embarga ruske nafte občasno prihajalo do pomanjkanja goriva?

Voditelji članic EU-ja so v ponedeljek na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o delnem embargu na uvoz ruske nafte v EU, ki bo sprva vključeval le nafto, uvoženo po morju. Začasno pa bo izvzeta surova nafta, dobavljena po naftovodih. EU dve tretjini ruske nafte uvozi po morju, tretjino pa po naftovodih.

Kot je na Twitterju zapisalo francosko predsedstvo Svetu EU-ja, bo do konca leta dejansko prekinjenega 92 odstotkov uvoza nafte iz Rusije. Nemčija in Poljska sta namreč napovedali, da se bosta prav tako do konca leta odpovedali nafti, ki jo prejmeta po severnem kraku naftovoda Družba.

Embargu je najostreje nasprotovala Madžarska, ki je zahtevala posebna zagotovila. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je pojasnil, da je to povezano predvsem s tveganjem za motnje v dobavi. "Če pride do tega (...), bomo sprejeli ustrezne ukrepe za zagotovitev varnosti dobave," je poudaril.

Patriarha Kirila neuradno ni na seznamu sankcioniranih

A ta zagotovila očitno za Madžarsko niso bila dovolj, da bi dokončno podprla sankcije. Zahtevala je, da se na seznam oseb, za katere veljajo sankcije EU-ja, ne uvrsti patriarha Ruske pravoslavne cerkve, Kirila. Patriarha po poročanju tujih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na neimenovane vire, ni na potrjenem seznamu.

Danes so tako stalni predstavniki držav članic pri Uniji dogovor o šestem svežnju sankcij in embargu dosegli še na tehnični ravni. Članice imajo do petka čas, da po pisnem postopku potrdijo sankcije.

Patriarh Kiril. Foto: Reuters
Patriarh Kiril. Foto: Reuters

Izključitev štirih bank in treh televizij

EU bo v okviru šestega svežnja sankcij iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift izključila še tri ruske in eno belorusko banko, tudi največjo rusko banko Sberbank. Na ruskem bančnem trgu ima ta okoli 37-odstotni delež.

Poleg tega bodo v EU-ju prepovedali oddajanje še trem ruskim državnim televizijam. Unija obenem uvaja prepoved zagotavljanja storitev na področjih računovodstva, revizije in svetovanja ruski vladi in pravnim osebam, ustanovljenim v Rusiji.

Rusija: Embargo EU-ja na nafto bo škodil predvsem evropskim potrošnikom

Ruske oblasti so medtem opozorile, da bodo po uvedbi delnega embarga na rusko nafto zaradi vojne v Ukrajini trpeli zlasti evropski potrošniki. "Zaradi teh odločitev bodo trpeli predvsem evropski potrošniki, v Evropski uniji pa se lahko pojavi velik primanjkljaj naftnih proizvodov," je opozoril podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak.

Po njegovih besedah se bo trg na sankcije EU-ja prilagodil v šestih do osmih mesecih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Rusija medtem že načrtuje povečanje proizvodnje nafte po padcu v marcu in aprilu. "Maja smo že delno obnovili proizvodnjo. Junija bo okrevanje še večje," je še dejal.