Najprej so bili znani le vhodni deli Postojnske jame, pred dvesto leti pa je domačin Luka Čeč odkril njeno nadaljevanje. Foto: Arhiv avtorja
Najprej so bili znani le vhodni deli Postojnske jame, pred dvesto leti pa je domačin Luka Čeč odkril njeno nadaljevanje. Foto: Arhiv avtorja

V družbi Postojnska jama bodo letos praznovali 800. obletnico obiskovanja Postojnske jame. Toliko je namreč star napis, najden na steni jame, čeprav strokovnjakom še ni uspelo razvozlati tega, s kakšnim pisalom je bil narejen.

Najprej so bili znani le vhodni deli jame, pred dvesto leti pa je domačin Luka Čeč odkril njeno nadaljevanje. "V času, ko je bila Postojnska jama odprta za javnost, smo zabeležili lep obisk, letos konec koncev pričakujemo že 36-milijontega obiskovalca," je povedal direktor družbe Postojnska jama Marjan Batagelj in nadaljeval, da bodo obiskovalce vse leto opozarjali na ta jubilej, zgodovino jame in njen pomen, "lepota jame pa govori sama zase".

Slovesnosti zaznamovanja 800. obletnice turističnega ogleda jame so se začele z izdajo spominskega kovanca za dva evra. Zadovoljstva ob tem ni skrival Batagelj, saj je povedal, da gre za zelo dober občutek, ki ne bo minil, ko bo obletnica mimo. "Predstavljajte si, da dobiš ta kovanec v Franciji ali Nemčiji ali kjer koli. Za kogar koli je to dober občutek," je pojasnil Batagelj.

Opozoril je še, da so se pred 800 leti ljudje po Evropi bojevali, saj je bilo to obdobje med četrto in peto križarsko vojno. "Ljudje pa so sem prihajali tudi zato, da so obiskali jamo, in so hoteli obeležiti, da so bili v njej. Očitno jih je prevzela lepota, ker se podpisuješ tam, kjer se dobro počutiš," je razložil direktor Postojnske jame.

Skupna slovensko-avstrijska poštna znamka
Drugi pomemben dogodek za praznovanje visokega jubileja bo izdaja poštne znamke, ki jo bosta skupaj izdali slovenska in avstrijska pošta. Z njo bosta počastili najstarejši podzemni poštni urad.
"V času delovanja podzemnega poštnega urada je bila tukaj Avstro-Ogrska, vendar si je že tedaj Postojnska jama izborila mesto, da je na poštnem žigu poleg nemškega napis tudi v slovenskem jeziku, kar pa je bilo zelo neobičajno za avstrijske žige," je še povedal Batagelj.

Vsi dogodki in novosti v Postojnski jami ob letošnjem visokem jubileju so namenjeni izboljšanju zadovoljstva obiskovalcev. Tako načrtujejo gradnjo pesjakov, kjer bodo domači ljubljenčki lahko počakali pod strokovnim nadzorom, medtem ko bodo njihovi lastniki obiskali jamo. Med večjimi letošnjimi vlaganji družbe bo tudi nov razstavni paviljon.