Pivovarna Laško naj bi denar potrebovala za nakup materiala in surovin pred začetkom sezone prodaje pijač. Foto: MMC RTV SLO
Pivovarna Laško naj bi denar potrebovala za nakup materiala in surovin pred začetkom sezone prodaje pijač. Foto: MMC RTV SLO
Novo glede prodaje Mercatorja

Vodstvo Pivovarne Laško se je s konzorcijem bank, ki je pripravljen Laškemu podaljšati moratorij na odplačilo posojil do junija, o najemu likvidnostnega posojila pogovarjalo štiri mesece. Laščani ta denar potrebujejo pred začetkom sezone pijač za nakup repromateriala in surovin, pravijo viri blizu Pivovarni Laško.

Pahor in Zorko skupaj rešujeta Laško?
Direktor Pivovarne Laško Dušan Zorko se je v ponedeljek skušal s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem pogovoriti o rešitvah za težave Skupine Pivovarna Laško, vendar je napovedani sestanek odpadel. Šlo naj bi za enega izmed sestankov s Pahorjem, s katerimi želi Zorko rešiti Laško oz. preprečiti prodajo ključnih naložb, tudi Mercatorja. Zakaj sestanka ni bilo, ni znano.

Finance pa poročajo, sklicujoč se na neuradne vire, da naj bi bil sestanek odpovedan, ker so informacije o sestanku prišle v medije. Pahor se naj namreč ne bi želel javno vmešavati v prodajo Mercatorja. Govori se tudi, da naj bi bil sestanek odpovedan, ker se še vedno ne ve, kaj narediti z Mercatorjem in komu ga prodati, pišejo Finance.

Šega odšel zaradi nestrinjanja z Groznikom?
Po neuradnih informacijah se je "vnel boj" med zagovorniki takojšnje prodaje skoraj 24 odstotkov Mercatorja hrvaškemu Agrokorju in tistimi, ki bi radi v miru izpeljali nov proces prodaje in pridobili višje ponudbe ter strateškega ponudnika.

Med zadnje naj bi sodil tudi član uprave Pivovarne Laško in predsednik Mercatorjevih nadzornikov Robert Šega, ki je v ponedeljek odstopil z mesta člana uprave Laškega. Šega naj bi odstopil, ker je bil pod hudim pritiskom, saj ni bil za hitro prodajo Agrokorju. Sprl pa naj bi se tudi s članom nadzornega sveta Laškega Petrom Groznikom, ta naj bi kot nekdanji predsednik KD Skladov v nadzornem svetu Laškega zagovarjal hitro brezpogojno prodajo deleža Laškega v Mercatorju Agrokorju.

Šega naj bi opozarjal, da je pettedenski rok za prodajo Mercatorja prekratek za tako strateško odločitev. Šega je upravo in nadzorni svet Laškega opozarjal, da je Agrokor tudi sam proizvajalec pijač in da mora Laško, ki naj bi imelo skupaj s hčerinskimi družbami za 400 milijonov evrov dolgov, to pri prodaji deleža v Mercatorju upoštevati, saj bi lahko izgubil prodajne police v jugovzhodni Evropi.

Groznik pritiske na upravo, v kateri je bil Šega, zanika, je za TV Slovenija poročala Vesna Zadravec. Roke za to, koliko časa bo postopek javne prodaje odprt, pa je po njegovih besedah postavila uprava.

Arkas s provizijo od Agrokorja?
Za prodajo naj bi se zelo zavzemala družba Arkas oz. njen prvi mož Uroš Marter, ki naj bi od Agrokorja dobila provizijo za sklenitev posla z Laškim. Poleg tega naj bi imel Arkas še vedno veljavno pogodbo s šestimi bankami za prodajo njihovega več kot petinskega deleža v Mercatorju.

Na te navedbe so se že odzvali v Arkasu, od koder sporočajo, da niti od družbe Agrokor niti od katere z njim povezane družbe ali osebe ne prejemajo nikakršne provizije kot podjetje niti je ne prejema katera koli z Arkasom povezana oseba. Pri prodaji delnic Mercator zastopajo le štiri banke, in sicer Hypo Alpe-Adria, UniCredit, Gorenjsko banko ter Banko Koper, ki imajo skupaj 16,1-odstotni delež, še navajajo.

Novo glede prodaje Mercatorja