Strategija države za NLB je po oceni guvernerja Banke Slovenije čudaška. Foto: MMC RTV SLO
Strategija države za NLB je po oceni guvernerja Banke Slovenije čudaška. Foto: MMC RTV SLO
Kranjec: Naš bančni sistem je stabilen

Guvernerja Banke Slovenije Marka Kranjca moti, da se razprava o nacionalnem interesu pri bankah premalo osredotoča na aktivno stran bilance in preveč na pasivno stran oz. na vprašanje lastništva. Banka Slovenije ima zaradi teh ugotovitev nekatere zadržke pri vprašanju upravljanju z bankami in si želi določene spremembe, je dejal na Dnevih slovenskih bančnikov, o posameznih ustanovah pa ni želel govoriti.

Vseeno je ugotovil, da je upravljanje z bankami v Sloveniji sorazmerno zadovoljivo, je pa tesno povezano z vprašanjem lastništva. Neodgovoren lastnik namreč povzroča težave, zato bo Banka Slovenije ukrepala - lastniki namreč nimajo zgolj pravic, temveč tudi odgovornost, ki je še posebej velika v primeru največje slovenske banke, pojasnjuje.

Problematična strategija NLB-ja
Kranjec je namreč še posebej problematiziral sprejemanje strategije Nove Ljubljanske banke. Gre za pravni in vsebinski problem, da je nadzorni svet najprej sprejel eno različico strategije, nato pa je na sprejel spremenjeno strategijo, za katero so nadzorniki, ki so podprli že prvo, znova glasovali.

Kranjec je kritiziral tudi strategijo države za NLB, ki je po njegovi oceni čudaška. Še posebej sporno se mu zdi določilo, da je večinsko državno lastništvo zaradi ureditve na področju finančne stabilnosti v EU ključno za zagotavljanje stabilnosti v slovenskem finančnem sistemu. Kot je dejal Kranjec, je Slovenija pri oblikovanju te zakonodaje sodelovala, zato je takšno stališče čudno.

Simoneti: S to zgodbo se ne smemo igrati
Postopek sprejemanja strategije NLB je pod lupo vzel tudi prvi nadzornik banke Marko Simoneti. Ocenil je, da je sprejemanje strategije na liniji uprava - nadzorni svet - regulator potekalo in poteka dobro, težava pa se pojavi, ko vstopi lastnik.

S trenutno strategijo tako belgijska KBC ni zadovoljna, ker naj bi bila premalo varčevalna, za državo pa je že preveč. Simoneti si želi, da se lastniki odločijo in da se odločijo pravočasno. Po njegove prepričanju se je treba uskladiti, saj se s to zgodbo, ki postaja že grozljiva, ne bi smeli igrati. Prav tako je zanj sporen način, na katerega se dokapitalizacija odvija, to je na očeh javnosti.

Kranjec: Naš bančni sistem je stabilen