Foto:
Foto:

Tako pravijo slovenski prašičerejci in opozarjajo, da domača mesnopredelovalna industrija komaj dober mesec potem, ko so se ekonomski pogoji gospodarjenja v prašičereji začeli stabilizirati, zdaj intenzivno pritiska, da bi vlada znova ukinila zaščitne ukrepe za slovensko prašičerejo.

"V Sloveniji zdaj nekateri ustvarjajo vtis, da so cene domače svinjine poskočile, kar pa je zelo daleč od resnice. Smo namreč v panogi, kjer moramo primerjati povprečne cene v celem letu, ne pa posameznih obdobij. Letos več mesecev nismo mogli pokrivati niti stroškov reje, škoda, ki nam jo je država deloma tudi priznala, pa je še vedno bolj golob na strehi," je povedal predsednik GIZ Prašičereja Slovenije in direktor Farm Ihan Marko Višnar.

7600 ton uvoženega prašičjega mesa
Kot je znano je letos prišlo do izjemnega padca odkupnih cen prašičev zaradi povečanega cenenega, subvencioniranega uvoza tako živih prašičev kot svinjskega mesa. Po uradnih statističnih podatkih za prve štiri mesece ter po predhodnih carinskih podatkih za maj je bilo v letošnjih prvih petih mesecih skupaj uvoženo za približno 1000 ton več prašičjega mesa (skupno 7679 ton) kot v istem obdobju prejšnjih dveh let.