Savdski Aramco je druga najvrednejša družba na svetu za ameriškim tehnološkim velikanom Apple. Foto: Reuters
Savdski Aramco je druga najvrednejša družba na svetu za ameriškim tehnološkim velikanom Apple. Foto: Reuters

Aramco je še ena od največjih svetovnih energetskih družb, ki je lani končala z rekordnim dobičkom, s katerim se lahko pohvalijo še Exxon Mobil, BP, Shell in Chevron. Pri Aramcu so pojasnili, da je njihov dobiček tudi posledica povečane prodaje in izboljšanjih marž za njihove rafinirane proizvode.

Cene nafte so lani veliko nihale, od visokih spomladanskih vrednosti po ruski vojaški agresiji v Ukrajini do jesenske ohladitve, ki so ji botrovala zviševanja obrestnih mer in bojazni pred ohlajanjem gospodarstva. Tu je bila tudi skrb zaradi šibkega povpraševanja na Kitajskem zaradi strogih proticovidnih ukrepov, ki pa so zdaj odpravljeni, in naftarji pričakujejo, da se bo z oživitvijo drugega največjega gospodarstva na svetu izboljšala tudi prodaja nafte na kitajskem trgu.

Prvi mož Aramca Amin Naser v prihodnje pričakuje povečanje povpraševanja po nafti na Kitajskem in v Indiji. Foto: Reuters
Prvi mož Aramca Amin Naser v prihodnje pričakuje povečanje povpraševanja po nafti na Kitajskem in v Indiji. Foto: Reuters

"Glede na to, da predvidevamo, da bosta nafta in plin v bližnji prihodnosti še naprej bistvenega pomena, so tveganja zaradi premajhnih vlaganj v našo industrijo resnična, " je v izjavi o rezultatih poslovanja dejal izvršni direktor Aramca Amin Naser in pojasnil, da bi lahko pomanjkanje naložb vplivalo na cene.

Kot je povedal Nasser, namerava podjetje v odziv na te izzive vlagati v nove tehnologije za nižje izpuste ogljikovega dioksida. Poleg tega nameravajo do leta 2027 povečati proizvodne zmogljivosti na 13 milijonov sodčkov na dan in trenutno so po navedbah iz izjave za javnost na dobri poti k uresničitvi tega cilja.

Aramco je napovedal, da bo za dividende za zadnje lansko četrtletje namenil štiri odstotke več kot v tretjem četrtletju in sicer 19,5 milijarde dolarjev, od katerih gre večina savdski vladi, ki je ima v lasti 95 odstotkov družbe.

Savdska Arabija je največji proizvajalec nafte v Organizacije držav izvoznic nafte (Opec), kjer so se članice lani dogovorile, da bodo od novembra do konca leta 2023 zmanjšale proizvodnjo nafte za dva milijona sodčkov dnevno, da bi po njihovih besedah podprle stabilizirale trg. Odločitev je naletela na ostre kritike ZDA in drugih zahodnih držav, ki so se zbale porasta cen in negativnega učinka na svetovno gospodarstvo, a so cene vseeno ostale stabilne.