Leta 1979 je Andy Warhol posnel polaroidno fotografijo filmske zvezdnice Farrah Fawcett, ki se je znašla med izdelki na dražbi. Foto: Sotheby's
Leta 1979 je Andy Warhol posnel polaroidno fotografijo filmske zvezdnice Farrah Fawcett, ki se je znašla med izdelki na dražbi. Foto: Sotheby's
Med odmevnejšimi deli na dražbi je bila tudi Warholova fotografija Edward M. Kennedy, za katero mu je poziral lani umrli nekdanji senator. Foto: Sotheby's

Dražba fotografij iz zbirke podjetja Polaroid pod okriljem hiše Sotheby's je namreč prinesla skoraj 12,5 milijona dolarjev (več kot milijon več od pričakovane cene). Na dražbi so se znašle male barvne podobe znanih obrazov, kot so pokojni ameriški senator Ted Kennedy, igralka Farrah Fawcett (ki jo je v objektiv ujel Andy Warhol), pa tudi velikanski avtoportret Chucka Closea, sestavljen iz devetih delov.

Nekaj fotografij z dražbe si oglejte tukaj.
Delo, pod katero se je podpisal sloviti Ansel Adams, z naslovom Clearing Winter Storm, Yosemite National Park je doseglo ceno 722.500 dolarjev, kar je rekord za delo ameriškega pionirja krajinske fotografije.

Dražbo je odredilo sodišče za bankrote v severni Minnesoti, dobiček od prodaje pa si bodo razdelili upniki propadlega podjetja Polaroid, ki je razglasilo bankrot že dvakrat - najprej leta 2002, nato še 2008.

"Slike hočem videti takoj!"
Zbirko je leta dolgo sestavljal ustanovitelj podjetja Polaroid in izumitelj Edwin Land (prvi tovrstni fotoaparat je predstavil leta 1948) in njegov tehnični direktor in fotograf Adams, ki ga je na dražbi zastopalo kar 400 posnetkov.

Landa, ki je veljal za pravega izumiteljskega genija, je k izumu spodbudila hčerkina nestrpnost, saj fotografij, ki jih je posnela, ni mogla videti takoj. Polaroidna fotografija pa je omogočila prav to: rezultat fotografovega dela je bil viden v nekaj trenutkih.

"Polaroidna fotografska tehnika v rokah nešteto umetnikov je na novo definirala estetiko 20. stoletja," je povedala Denise Bethel, vodja fotografskega oddelka dražbene hiše Sotheby's. To je prva dražba omenjene hiše, določena s tehniko in ne z umetnikom, temo ali časovnim obdobjem.

Več o polaroidni fotografiji preberite tukaj.
Nekako tako, kot se glasbeni sladokusci navdušujejo nad vinilnimi ploščami, se peščica fotografskih navdušencev znova vrača k analogni fotografiji. In neizogiben del teh smernic je na vsak način polaroidna fotografija, ki navdušuje z ikoničnim fotoaparatom in njegovimi fotografijami, prepoznavnimi po tipični beli obrobi, prosojnih barvah in predvsem po takojšnjem natisu.