Umetnostni zgodovinarji so se zavzeli, da se knjige umaknejo iz prodaje, preden se razširijo napačne informacije o Kahlinem življenju in delu. Foto: EPA
Umetnostni zgodovinarji so se zavzeli, da se knjige umaknejo iz prodaje, preden se razširijo napačne informacije o Kahlinem življenju in delu. Foto: EPA
Mehiški zbiratelj Carlos Noyola
Mehiški zbiratelj Carlos Noyola, lastnik prodajalne umetnin v San Miguel de Allendeju, ne dvomi o avtentičnosti zbirke, ki jo sestavlja 1.200 predmetov. Prav na te predmete se je pri pisanju knjige Finding Frida Kahlo naslonila avtorica Barbara Levine, ki je v delo vključila tudi pogovor z Noyolo. Foto: EPA
Frida Kahlo (1907–1954)
Mehiška slikarka Frida Kahlo (1907–1954) je v svoja dela pogosto vnašala fantastične elemente, ki so vedno temeljili na določenem obdobju njenega življenja. Foto: EPA

Gre za knjigo Finding Frida Kahlo, ki se večinoma nanaša na nov arhiv zapiskov, ilustriranih pisem in drugih dokumentov, nekoč v lasti Fride Kahlo. Tako trdita založnik Princeton Architectural Press in lastnik spornega arhiva Carlos Noyola, 15 strokovnjakov pa temu oporeka. Po besedah skrbnika dediščine Fride Kahlo Joseja Luisa Pereza Arredonda so presodili, da večina naštetega gradiva gotovo ni prišla izpod umetničine roke. Tožba se nanaša še na eno delo The Laberinth of Frida Kahlo: death, pain and ambivalence, ki prav tako izhaja oziroma reproducira nekaj spornega geadiva.

"Potem ko smo preverili dokumentacijo o tej razkošni knjigi, izdani v Združenih državah, nas je 15, ki smo sodelovali pri razstavah, knjigah in člankih o delih Fride Kahlo, ugotovilo, da so ti dokumenti ponaredek," je pojasnil ameriški strokovnjak James Ols. Dražbena hiša Sotheby's je navedene dokumente umaknila iz svojih katalogov, "česar gotovo ne bi storili, če bi šlo za izvirnike", je še dodal.

Leta 1984, 30 let po smrti slavne mehiške umetnice, so Kahlovo v Mehiki razglasili za "umetniški spomenik" in tako so njena dela zaščitena z zakonom.

Preberite tudi:
- Resnični svet Fride Kahlo

Po nekaterih podatkih naj na bi bilo v obtoku približno od 400 do 500 del, ki jih zmotno pripisujejo Fridi Kahlo. Dela ene najvidnejših slikark 20. stoletja dosegajo na dražbah visoko ceno. Sliko Korenine (Raices) so pred tremi leti na dražbi v New Yorku prodali za 5,6 milijona dolarjev (okoli 3,7 milijona evrov), kar je najvišja cena, kadar koli dosežena za katerega od latinskoameriških umetnikov.
Nevarnost za nadaljnje študije o Fridi Kahlo
Skrbnik umetničine dediščine in okoli njega zbrani umetnostni zgodovinarji menijo, da je treba knjigo, ki temelji na ponarejenem gradivu in tako izrisuje napačno sliko o Kahlovi, umakniti iz prodaje. "To lahko zaznamuje vse nadaljnje študije o Fridi Kahlo z 'virusom' in napačno, netočno informacijo," je še prepričan James Oles. Kot je dodal, so dela, reproducirana v knjigi, slabe kakovosti, medtem ko vsebujejo rokopisi številne slovnične napake.
Založniki knjige so poziv po umiku iz prodaje zavrnili, saj se jim zdi zadostna navedba v knjigi, da avtentičnost nekaterih od predstavljenih predmetov ni z gotovostjo potrjena.