Tako so lani zaustavili kopalce zaradi onesnažene vode. Foto: Radio Koper
Tako so lani zaustavili kopalce zaradi onesnažene vode. Foto: Radio Koper

Lansko poletje so morali kopališče v Žusterni zaradi fekalnega onesnaženja v celoti zapreti za 10 dni, teden dni pa je obratovalo v zmanjšanem obsegu. Pri pregledu meteornih voda pa je komunalno podjetje Marjetica Koper ugotovilo obstoj črnih priključkov.

Sorodna novica Kopališče v Žusterni zaradi izliva fekalij do ponedeljka zaprto

Ob pregledu kanalizacijskega sistema in priključkov so ugotovili tri primere nepravilnega oz. neustreznega priključka, ki pa so že odpravljeni. V dveh primerih so bile nepravilnosti do prihoda inšpektorja že odpravljene, v enem primeru pa je šlo za napako pri gradnji infrastrukture, ki jo je pozneje na lastne stroške odpravila Marjetica Koper. Glede na to, da so bile nepravilnosti pravočasno odpravljene in sanirane, inšpektorat ni izdal nobene odločbe, so pojasnili na koprski občini.

Do začetka letošnje kopalne sezone nameravajo v Kopru izpeljati še ukrepe za preprečitev vnovične zamašitve prelivov in s tem onesnaženja kopalnih voda.

Župan Mestne občine Koper Aleš Bržan je za izvedbo vseh dejavnosti na terenu pooblastil Marjetico Koper, imenoval pa je tudi posebno delovno skupino, katere naloga je analizirati dejansko stanje na terenu in poiskati najprimernejšo rešitev za ureditev oz. sanacijo celotnega območja.

Kaj konkretno bodo storili

Sanacija bo potekala v dveh fazah. V prvi fazi bo Marjetica Koper sanirala in rekonstruirala posamezne nepravilno izvedene in priključene kanalizacijske priključke, direkcija za vode kot upravljavec in VGP Drava kot koncesionar pa bosta skupaj z občino in koprskim komunalnim podjetjem temeljito očistila in uredila strugo hudournika.

Sorodna novica Oblak fekalij v Jadranu viden iz vesolja: v kako čistem morju se sploh kopamo?

Poleg tega bodo v vse štiri kanalizacijske prelive namestili posebne senzorje, ki bodo opozarjali na zamašitev kanalizacije in prelivanje odpadnih voda v hudournik. Dela se bodo izvajala v prihodnjih mesecih in bodo predvidoma končana do začetka letošnje kopalne sezone.

Če ti ukrepi ne bodo zadostovali, bodo na občini po poletju pristopili k izvedbi druge sanacijske faze, ki predvideva drugačno ureditev izpusta hudournika v morje oz. njegovo podaljšanje globlje v morje. Ker gre za večji poseg v prostor, je zanj sicer treba predhodno pridobiti projektno dokumentacijo, vsa soglasja in dovoljenja.

Dela nameravajo izvesti interventno in trenutno nimajo podatkov o tem, kakšna bo njihova končna vrednost. Je pa občina v letošnjem proračunu za ta namen predvidela 95.000 evrov.