Cepljenje za zdaj ostaja edina zaščita pred hujšim potekom bolezni. Prva zdravila v obliki tablet proti covidu-19 naj bi bila na voljo šele ob koncu leta. Foto: EPA
Cepljenje za zdaj ostaja edina zaščita pred hujšim potekom bolezni. Prva zdravila v obliki tablet proti covidu-19 naj bi bila na voljo šele ob koncu leta. Foto: EPA

EMA ob tem opozarja, da je treba razlikovati med dodatnim odmerkom cepiva in poživitvenim odmerkom cepiva.

Dodatni odmerek cepiva bi prejeli posamezniki s hudo oslabljenim imunskim sistemom, in sicer 28 dni po drugem odmerku cepiva. Odobren je tako za cepivo podjetij Moderna kot Pfizer-BioNTech. Dva odmerka cepiva proti covidu-19 pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, vključno z ljudmi, ki so imeli presaditev organov, včasih namreč ne zadostujeta za tvorbo zadostnega števila protiteles.

Poživitveni odmerek pa bi v primeru cepiva podjetja Pfizer-BioNTech dobili vsi preostali, in sicer najmanj šest mesecev po osnovnem cepljenju in pri starejši od 18 let. Priporočila o poživitvenem odmerku cepiva podjetja Moderna bodo še sporočili.

Odločitev o uporabi poživitvenega odmerka EMA prepušča javnim zdravstvenim organom na nacionalni ravni.

Kakšen je namen poživitvenega odmerka cepiva?

Cilj poživitvenega odmerka je obnovitev zaščite po določenem obdobju od prejema cepiva proti covidu-19. Evropska agencija za zdravila ob tem dodaja, da tveganja morebitnega vnetja srčne mišice in drugih zelo redkih neželenih učinkov pri poživitvenem odmerku za zdaj niso znana.

Do zdaj je vsaka država ravnala po svoje

Težko pričakovana odločitev EME prihaja po tem, ko se je več držav članic EU-ja odločilo, da bodo na lastno pest začele dajati tretji odmerek mRNA-cepiv proti covidu-19.

Italija, Francija, Nemčija in Irska tako že dajejo poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, podobno namero ima tudi Nizozemska, a le za tiste z oslabljenim imunskim sistemom. Številne druge evropske države pa so čakale na odločitev EME.

V Evropi je polno cepljenih 61 odstotkov prebivalcev, v treh evropskih državah – na Malti, na Portugalskem in na Islandiji pa kar 75 odstotkov. V Bolgariji je cepljenih le 18,3 odstotka prebivalcev.

Z odločitvijo EME se je EU pridružil ZDA in Združenemu kraljestvu ter Izraelu, kjer že dajejo tretji odmerek cepiva proti covidu-19.

V Izraelu z poživitvenim odmerkom cepijo celotno prebivalstvo. V starosti nad 60 let je bilo s poživitvenim odmerkom Pfizerja cepljenih 1,1 milijona ljudi, v državi so zaznali upad okužb z novim koronavirusom kot tudi resnejše oblike covidne bolezni v tej starostni skupini.