Zaposleni so se strinjali z ukinitvijo ugodnosti obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja za delavce na mejnih prehodih. To je njihov prispevek k varčevalnim ukrepom, sporočajo. Foto: BoBo
Zaposleni so se strinjali z ukinitvijo ugodnosti obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja za delavce na mejnih prehodih. To je njihov prispevek k varčevalnim ukrepom, sporočajo. Foto: BoBo

Državni sekretar na finančnem ministrstvu Andrej Šircelj, vodja stavkovnega odbora Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič in predsednik sindikata Dušan Pečnik so ob podpisu sporazuma izrazili zadovoljstvo nad podpisanim dogovorom in izpostavili pomen dialoga.
"Varčevalni ukrepi nujno zlo"
Miščevič je spomnil, da za sindikat varčevalni ukrepi niso bili težava in so jih dojemali "kot nujno zlo v zapleteni gospodarski situaciji". Zavedali so se, da bo nekaj treba prispevati za stabilizacijo javnih financ. Kot je dejal, pa za sindikat možnost odpuščanja nikoli ni bila sprejemljiva, zato so tudi napovedali stavko. Tako so dosegli, da redno zaposlenih ne bodo odpuščali, bo pa delo izgubilo 75 zaposlenih za določen čas.
Ukinitev nekaterih ugodnosti za zaposlene
Ob tem pa so jasno izrazili pripravljenost za iskanje drugih rešitev, ki so jih s sporazumom tudi dosegli. Tako so se dogovorili za ukinitev ugodnosti obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja za delavce na mejnih prehodih. V okviru zakona za uravnoteženje javnih financ so poleg tega našli možnost dodatnega zmanjševanja števila zaposlenih z upokojevanjem, dodaten prihranek pa bodo zagotovili s premestitvami zaposlenih bližje domu. Miščevič je poudaril, da gre za "prispevek zaposlenih v carinski službi k varčevalnim ukrepom". Dodal pa je, da so zaposleni v carinski službi stavko izvedli zelo profesionalno in da so se držali vseh navodil.

Združevanje carinske in davčne uprave
Tudi državni sekretar na finančnem ministrstvu Šircelj je dejal, da ga dogovor s sindikatom zelo veseli. Upa, da bodo s sindikatom sodelovali še naprej, da bi na eni strani zagotovili še večjo učinkovitost dela carinske uprave, na drugi strani pa tudi zadovoljstvo delavk in delavcev. Šircelj meni, da se bodo na tej podlagi lahko tudi uspešno dogovorili o stvareh, ki so potrebne za ustanovitev nove finančne uprave, ki bo združila carinsko in davčno upravo in bo predvidoma začela delovati 1. julija.

Predsednik sindikata Pečnik je izpostavil, da ustanovitvi finančne uprave v sindikatu nikoli niso nasprotovali. Je pa opozoril, da je samo s pogovori mogoče doseči uspešnost te službe. Obenem današnji dogovor razume tudi tako, da bosta davčna in carinska služba v tem novem organu enakopravni. "Zavedamo se, da delo ne bo lahko, ampak mi smo tem nalogam kos," je poudaril.

400.000 evrov prihranka
Generalni direktor carinske uprave Rajko Skubic je podrobneje pojasnil prihranek zaradi ukinitve obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Kot je dejal, bo zavarovanje ukinjeno s 1. marcem, do 1. julija, ko meje s Hrvaško ne bo več, pa bodo na ta način predvidoma prihranili 400.000 evrov.

Cariniki so stavko začeli hkrati s splošno stavko javnega sektorja 23. januarja.