Nina Krajnik je predsedniško kandidaturo napovedala kot druga po vrsti. Foto: Twitter/Nina Krajnik
Nina Krajnik je predsedniško kandidaturo napovedala kot druga po vrsti. Foto: Twitter/Nina Krajnik

Nina Krajnik je namreč v najavi svoje kandidature za predsednico države opozorila na pomen filozofije za otroke in pri tem kot svoj presežek poudarila, da je kot prva začela uvajati filozofijo za predšolske otroke v vrtcu.

V sistemu Cobiss tako najdete 1476 zadetkov, če vpišete iskalni niz filozofija za otroke. Če nizu dodate besedi Nina Krajnik, sistem ne najde nobenega zadetka.

O filozofiji za otroke v Cobissu

"Trditev nas je presenetila. Kolikor je strokovno podprto, pozdravljamo njeno zavzemanje za filozofijo, opozorili pa bi na to, da dosežek, ki si ga ob tem pripisuje, ni tako velik. Filozofija za otroke je bila leta 1999 potrjena kot izbirni osnovnošolski predmet, in sicer v obliki predmetov "Kritično mišljenje za sedmi razred", "Etična raziskovanja za osmi razred" in "Jaz in drugi" za deveti razred osnovne šole. Iz knjižice Šola, mišljenje in filozofija (Pedagoški inštitut, Ljubljana 2008) je tudi lepo razvidno, da je Ana Marija Grum že v šolskem letu 2000/2001 začela izvajati inovacijski projekt kritičnega mišljenja za otroke v vrtcu, stare od pet do sedem let," so pri filozofskem društvu zapisali v sporočilu za javnost.

V društvu so zapisali še, da se je na omenjenem področju v zadnjih dveh desetletjih "marsikaj zgodilo in bilo precej tega podano v presojo splošni javnosti". "Tako Slovensko filozofsko društvo kot druge organizacije in samostojni raziskovalci že dalj časa aktivno delujejo na področju filozofije za otroke, tudi v sozvočju z mednarodnimi partnerji. V sistemu Cobiss tako najdete 1476 zadetkov, če vpišete iskalni niz filozofija za otroke. Če nizu dodate besedi Nina Krajnik, sistem ne najde nobenega zadetka," so opozorili.

Po njihovih besedah je očitno, da kandidatka za predsednico republike ni pionirka uvajanja filozofije za otroke v slovenske vrtce, prav tako pa svojega filozofskega dela na tem področju ni izpostavila strokovni presoji tistih, ki se s tem področjem ukvarjajo že več kot 20 let. "Pri Slovenskem filozofskem društvu jo vljudno vabimo, da to stori," so še zapisali.

Dodano v sredo ob 10.15

Nina Krajnik: Na to temo pripravljam knjigo

Nina Krajnik se je z izjavo za medije odzvala dan po tem pozivu in zapisala, da njeno delo na tem področju "zajema vse skupine otrok predšolskih otrok – ne le otroke od 5 do 7 let. Že od januarja 2022 je javno znano, da na to temo pripravljam knjigo, katere izid je napovedan za letos jeseni."

Ob tem pa je Filozofsko društvo pozvala, da naj se opredeli do njene trditve, da "se nekateri filozofi v Sloveniji lažno predstavljajo kot lacanovski psihoanalitiki. To so dr. Slavoj Žižek, dr. Mladen Dolar, filozofski oddelek ZRC SAZU in filozofski krog, ki je povezan z diplomiranim filozofom Gregorjem Golobičem." Ob tem trdi, da ker gre za krog, ki za svoje delo prejema "milijonska sredstva davkoplačevalskega denarja, ima javnost pravico vedeti".

Dodano v sredo ob 13.40

V društvu vztrajajo pri svojih navedbah

Na njen odgovor medijem so se znova odzvali v Slovenskem filozofskem društvu: “Če sami nimate dokazil, da ste začeli izvajati program filozofije za otroke v predšolskem obdobju pred tem šolskim letom, bomo vaše izjave o prvenstvu na tem področju še naprej primorani upoštevati kot zavajajoče in neresnične, na kar smo javnost tudi dolžni opozoriti.” Sami namreč verjamejo v obstoj akademske poštenosti, ki vključuje priznavanje zaslug tistim, ki so v slovenski prostor vpeljali strokovne novosti, so še poudarili.

Glede odziva na njene kritike nekaterih priznanih slovenskih filozofov pa pravijo, da se mora za vsebinska vprašanja, vezana na specifične filozofske smeri in njihove predstavnike, obrniti na specializirana filozofska društva.