Radio Študent bo razdeljevanje brezplačnih študentskih obrokov brezdomcem nadaljeval do začetka poletja, do zdaj pa so razdelili že več kot 150 sendvičev. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)
Radio Študent bo razdeljevanje brezplačnih študentskih obrokov brezdomcem nadaljeval do začetka poletja, do zdaj pa so razdelili že več kot 150 sendvičev. Foto: Televizija Slovenija (zajem zaslona)

Ob petkih dopoldne se skupina študentov zbere v središču Ljubljane in s študentskim bonom prevzame malico brez doplačila, sendviče pa nato odnesejo brezdomcem. "Pri nas je potreba po sendvičih precejšnja, ljudje so lačni," pravi Jean Nikolič iz društva Kralji ulice. "Mi smo pred kratkim imeli nov rekord obiska, 191 ljudi je prišlo v enem dnevu," je dodal predstavnik društva za pomoč in samopomoč brezdomcev.

Kampanja Pomagam na bone je sicer majhen obliž na zelo veliko rano, pojasnjujejo na Radiu Študent, kjer akcijo vidijo tudi kot odgovor na nevzdržnost študentske subvencionirane prehrane. Zaradi pomanjkanja raznolikosti ponudbe in previsokih cen, ki jih študentje plačujejo za uravnotežen obrok, so študentski boni vedno manj dostopni, zato pa jih mesečno veliko ostane neporabljenih.

"Na voljo je izredno malo ponudnikov, ki bi ponujali poceni in raznovrstno hrano. Lahko dam 5 evrov ali 4,9 evra doplačila, kar se mogoče ne sliši toliko na prvo žogo, ampak vsak dan se to skozi mesec kar nabere," ob tem pravi študentka in novinarka Radia Študent Vika Sušnik.

Od približno 21 bonov, ki mesečno pripadajo študentu, se jih v povprečju porabi le od šest do sedem, ugotavljajo na Radiu Študent in dodajajo, da to letno pomeni 41 milijonov evrov, ki se ne izkoristijo iz državne blagajne. "Doplačilo se je povečalo, število ponudnikov pa upada, ne glede na to, da država zvišuje subvencijo za gostince," opozarja Vid Bešter z Radia Študent.

Ministrstvo za javne študentske menze, ŠOS rešitev vidi v dvigu subvencij

Na Študentski organizaciji Slovenije možnost za izboljšanje vidijo v povišanju subvencije za gostince z zdajšnjih 4 evrov na 5,17 evra. "Ker je ključno, da breme inflacije, breme stroškov, ne pade na breme študentov," poudarja predsednik Študentske organizacije Luka Mihelič.

Akcijo Radia Študent podpirajo na pristojnem ministrstvu, rešitev do vzdržnega sistema študentske prehrane pa vidijo v ustanavljanju javnih menz. "Zato smo tudi v razpisu naredili nov sklop, ki študentskim menzam oz. vsakršnim kuhinjam v sklopu javnih zavodov podeljuje neke vrste prednost pri razpisu oz. bistveno poenostavlja postopek uveljavitve javnih sredstev," je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.

Študentska pomoč brezdomcem