Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Marko Balažic je pred kongresom za Slovensko tiskovno agencijo dejal, da je po nizu volilnih porazov stranke najprej potrebna notranja konsolidacija, ki je ena izmed prvih njegovih prioritet. Med temi so tudi priprave na jesenske lokalne volitve.

Marko Balažic.  Foto: BoBo
Marko Balažic. Foto: BoBo

Balažic pričakuje delovanje stranke okrog treh ključnih stebrov – varne hrane, malih in srednjih podjetij ter trajnosti. "Slovensko ljudsko stranko vračamo na tisto mesto, kjer je zgodovinsko že bila in kjer bi morala biti, predvsem pa gremo spet nazaj v širino," je dejal Balažic. Če se je stranka v preteklosti ukvarjala predvsem s kmetijstvom in lokalnimi temami, bodo zdaj iskali načine, kako reševanje vsakodnevnih težav, s katerimi se lokalno ukvarjajo župani, prenesti na državno raven, je pojasnil.

Kaj se dogaja s Povežimo Slovenijo

Balažica je širša javnost spoznala kot političnega analitika, pred aprilskimi državnozborskimi volitvami pa zlasti kot govorca gibanja Povežimo Slovenijo. Iz SLS-a so sicer sporočili, da "gibanje Povežimo Slovenijo, katerega avtorstvo in lastništvo znamke pripada SLS-u, odslej ne bo več nastopalo samostojno, pač pa bo integralni del Slovenske ljudske stranke". Za aktivno delovanje v gibanju članstvo v SLS-u ni pogoj, k sodelovanju pa so povabljeni vsi, ki so v gibanju sodelovali do zdaj, in tudi drugi, so pojasnili.

Marjan Podobnik se bo umaknil s čela stranke SLS. Foto: BoBo
Marjan Podobnik se bo umaknil s čela stranke SLS. Foto: BoBo

V gibanju Povežimo Slovenijo je namreč sodelovalo pet strank, poleg SLS-a še Zeleni Slovenije, Konkretno, Lista Franca Kanglerja – NLS in Nova socialdemokracija. A kot je za STA pojasnil aktualni predsednik SLS-a Marjan Podobnik, je povezava nastala le z namenom skupne kandidature na državnozborskih volitvah. Na prihajajočih lokalnih volitvah pa želi stranka nastopiti sama. Stranke, ki so sodelovale v gibanju, pa so po Podobnikovih besedah vabljene v krog SLS-a, ki je bil tudi pobudnik gibanja.

Balažic je k temu dodal, da gibanja Povežimo Slovenijo kot takega ne bo več, stranke, ki so v njem sodelovale, pa ne bodo samodejno priključene k SLS-u, ampak se lahko priključijo prostovoljno. Idejo o povezovanju bodo sicer v okviru SLS-a peljali naprej, a je prioriteta stabilizirati in revitalizirati SLS, je pojasnil.

Kovšca v združevanju ne vidi smisla

Podpredsednik stranke Konkretno Alojz Kovšca pa je za STA medtem dejal, da so stranke, ki so na državnozborskih volitvah sodelovale v okviru Povežimo Slovenijo, željo po sodelovanju ohranile "na isti ravni in z enakimi cilji". O združevanju pod eno streho se v gibanju niso pogovarjali, pravi, prav tako v tem ne vidi smisla. Stranke Konkretno ne bodo pripojili k SLS-u. "Dokler sem jaz podpredsednik Konkretnega, zagotovo ne," je zatrdil in dejal, da sporočila SLS-a preprosto ne razume dobro.

Glede lokalnih volitev je Kovšca dejal, da bodo iskali svoje somišljenike in skupno podporo tudi pri županskih listah. Glede predsedniškega kandidata se sicer uradno še niso pogovarjali, bodo pa v stranki aktivno podprli tistega, za katerega se jim zdi, da bo v največji meri zastopal povezovanje in preseganje teh delitev, ki zdaj obstajajo v Sloveniji, je dodal.

Balažic je glede predsedniškega kandidata dejal, da pogovori v SLS-u še potekajo. Razmišljajo sicer o svojem kandidatu, ampak ne hitijo, je dodal.