Foto: Igor Kupljenik/Bobo
Foto: Igor Kupljenik/Bobo

Generalni direktor policije Senad Jušić je dejal, da je policija lani obravnavala 58.193 nedovoljenih vstopov v državo, kar je za 84 odstotkov več kot leta 2022, ko je bilo nedovoljenih vstopov 31.605. V tem kontekstu so policisti prijeli 557 tihotapcev ljudi, od tega 548 tujcev in devet slovenskih državljanov.

Policija je po Jušićevih besedah lani dala velik poudarek mednarodnemu sodelovanju pri obvladovanju migracij, v oktobru pa je zaradi grožnje terorizma tako rekoč čez noč znova uvedla notranji nadzor na več mejnih prehodih.

V povezavi s streljanjem v Beogradu je v juniju izvedla številne preventivne in druge aktivnosti za zaznavanje indikatorjev odklonskega ravnanja v šolah. Policija še vedno dejavno sodeluje s šolami, predava otrokom, staršem, strokovnim delavcem, je naštel Jušić.

Nadaljeval je, da se je avgusta policija spopadla s posledicami uničujočih poplav, pri čemer je bilo delo policistov večinoma povezano z neposrednim reševanjem ljudi in premoženja. Letno poročilo stroške dela policije v tem času ocenjuje pri 816.000 evrih, v aktivnosti pa je bilo neposredno vključenih okoli 1522 policistov. Jušić je posebej izpostavil delo posadk helikopterjev, ki so v prvih dneh poplav rešile 286 ljudi, 10 živali, prepeljale 45 specialistov in več kot 13 ton hrane, goriva in preostalega tovora. Jušič je ob tem izpostavil tudi nakup večnamenskega helikopterja, saj bo policija te naloge z njim opravljala še kakovostneje.

Policija je na področju kriminalitete obravnavala 54.017 kaznivih dejanj, kar je primerljivo z obdobjem pred epidemijo covida-19. Jušić je navedel, da se je preiskanost kaznivih dejanj prvič v desetih letih zvišala nad 51 odstotkov, v lanskem letu pa so bile organizirane tudi številne zahtevne in obsežne preiskave kriminalnih združb.

Na področju prometne varnosti je policija obravnavala 19.140 prometnih nesreč, kar je 3,5 odstotka več kot leto poprej. A so bile posledice teh nesreče manjše, saj je v njih umrlo 83 udeležencev, kar je 2,4 odstotka manj od leta 2022. Za 9,5 odstotka manj je bilo tudi težje poškodovanih in za slabe štiri odstotke manj lažje poškodovanih. Med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč nesreč ostajata neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti, ugotavlja generalni direktor policije.

Med prednostnimi nalogami policije v tem letu je Jušić naštel pregon tihotapcev prebežnikov in preprečevanje nedovoljenih prehodov meje, aktivno delo na področju femicida in nasilja v družini, obravnavo spolnega nasilja ter pregon korupcije.

Na področju policije pa si je Jušić kot prednostno nalogo zastavil vzpostavitev kariernega sistema v tvornem sodelovanju z obema policijskima sindikatoma. "Z opravljenim delom dokazujemo, da smo kos varnostnim izzivom, ki so pred nami," je dejal Jušić.

Prisilna sredstva uporabljena zoper 3800 oseb

Namestnik generalnega direktorja policije Robert Ferenc je navedel, da so policisti prisilna sredstva uporabili zoper 3800 oseb, pri tem pa so v 97 odstotkih uporabili telesno silo in sredstva za vezanje in vklepanje. V lanskem letu niso v nobenem primeru uporabili paralizatorja ali strelnega orožja, tudi sicer je uporaba najhujših prisilnih sredstev redka.

Nekoliko več je bilo napadov na policiste, med temi izstopa streljanje na policijsko patruljo v Šmarjeti pri Novem mestu, v katerem je bila lažje ranjena policistka, je spomnil Ferenc.
Zoper delo policije je bilo vloženih 447 pritožb, od katerih je bilo utemeljenih 13, 12 pa je bilo razrešenih v t. i. pomiritvenem postopku. Kljub nizkemu številu pritožb se policija zaveda pomena stalnega usposabljanja policistov, je zagotovil Ferenc.

Direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič je navedel, da je število kaznivih dejanj glede na petletno povprečje poraslo na vseh področjih. Za 26 odstotkov se je povečala mladoletniška kriminaliteta, za 18 odstotkov organizirana kriminaliteta, policisti so odkrili 53 odstotkov več vojaškega orožja in 111 odstotkov več streliva za to orožje. 13-odstotni porast so zaznali tudi pri nasilju v družini, 17-odstotni pa na področju spolnih zlorab otrok po spletu. Obravnavali so 72 posilstev, stopnja njihove preiskanosti pa je bila 93-odstotna.

Med drugim so obravnavali 29 kaznivih dejanj umorov in ubojev, kar je 11 manj kot leto prej, nepreiskano pa za zdaj ostaja le eno takšno kaznivo dejanje, je dodal Petrič.