Foto: BoBo
Foto: BoBo

Na sejo sveta so povabili predsednika vlade Roberta Goloba in predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, vendar se seje nista udeležila.

Iz kabineta predsednika vlade so popoldne v sporočilu za javnost navedli, da so plače sodnikov neustrezne in da je treba zagotoviti materialno neodvisnost sodnikov. "Ker plačni sistem že po naravi terja celovito ureditev, ne pa parcialnega urejanja posameznih skupin zaposlenih, je uresničitev navedene ustavne odločbe vezana na uveljavitev celotne plačne reforme," so poudarili in dodali, da so na vladi po objavi odločbe ustavnega sodišča dogovor o ureditvi plač funkcionarjev sodne oblasti in državnotožilskih funkcionarjev že potrdili, niso ga pa podpisali.

Horvat je v sredo sicer že napovedal, da bodo, če se predstavnika izvršne in zakonodajne oblasti vabilu ne bosta odzvala, na to opozorili in se pri tem sklicevali na mednarodne standarde. "Vse veje oblasti morajo druga do druge ravnati spoštljivo, celo sodelovalno. Če je ena veja ogrožena oziroma napadena, se morata drugi dve veji oglasiti in jo zaščititi," je bil nazoren Horvat.

Če ugotovijo, da ni bila upoštevana ustavna odločba, bo sodni svet izpostavil odgovornost zakonodajne in izvršne oblasti, je dejal Vladimir Horvat, predsednik sodnega sveta. Ugotovitve v sredo še ni mogel napovedati, saj je odvisna od soglasja oz. večine glasov članov sodnega sveta.

Če bodo sprejeli odločitev, da na ustavnem sodišču vložijo zahtevo za izvršitev omenjene ustavne odločbe, bodo opravili tudi razpravo o tem, kako in s kakšno vsebino jo bodo vložili.

Iz sodnega sveta so sporočili, da bo Horvat izjavo v zvezi z izvršitvijo odločbe ustavnega sodišča na temo problematike sodniških plač podal v petek.

Sodniki so v sredo začeli opozorilni protest, ki bo trajal do 24. januarja. Za to so se odločili zaradi nespoštovanja ustavne odločbe, v kateri je sodišče junija lani ugotovilo, da so sodniške plače prenizke. Med protestom se bodo sodniki, ki vodijo postopke v posameznih zadevah, sami odločali, ali bodo že razpisane naroke preklicali.

Sodni svet je sicer o neizvršitvi odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah konec decembra pisal Evropski komisiji. Po stališču Sodnega sveta zavzemanje za uresničitev odločbe ustavnega sodišča ni v nobeni povezavi s pogajanji za prenovo plačnega sistema v javnem sektorju. Gre za upoštevanje bistva načela pravne države, enakovrednosti in medsebojnega spoštovanja vseh treh vej oblasti.

"Neupoštevanje odločbe ustavnega sodišča Sodni svet šteje za hudo kršitev načela pravne države in zanikanje vladavine prava ter ustavne ureditve Republike Slovenije," so med drugim zapisali v pismu.

Ali bo sodni svet zahteval za izvršitev ustavne odločbe glede sodniških plač?
Sodni svet o sodniških plačah