Luka Dončić je postavil nov klubski rekord Mavericksov. Dosegel je tudi največ točk na tekmi Lige NBA v Atlanti. Foto: AP

Le Wilt Chamberlain (100 točk; 2. marec 1962) in Kobe Bryant (81 točk; 22. januar 2006), ki sta že pokojna, sta na večni lestvici Lige NBA pred Dončićem. Chamberlain je dosegel še 78 točk decembra 1961, dvakrat pa tudi 73 točk, kar je uspelo še košarkarju Denverja Davidu Thompsonu aprila 1978.

Klubski rekord Mavericksov je Dončić postavil že 27. decembra 2022 proti New Yorku, tokrat pa ga je krepko izboljšal. Zgrešil je le osem metov iz igre (25/33), zelo natančen je bil tudi pri metih izza črte (8/13) in prostih metih (15/16). Zbral je še 10 skokov in 7 podaj v 45 minutah. V ponedeljek je najboljši strelec lige Joel Embiid dosegel 70 točk proti San Antoniu, a je Dončić njegov rekord sezone hitro izboljšal.

Z 41 točkami v prvem polčasu izboljšal klubski rekord Nowitzkega
Že v prvem polčasu je nasul 41 točk in za sedem točk izboljšal klubski rekord Dirka Nowitzkega (34 točk; 3. november 2009 proti Utahu). Po treh četrtinah je zbral 57 točk, nato pa je v minuti in in pol zadnje četrtine dodal še osem točk. Kazalo je že, da bi se lahko približal tudi 81 točkam Bryanta (od legendarne tekme proti Torontu v Los Angelesu je v ponedeljek minilo 18 let), nato pa se je trener Atlante Quin Snyder odločil, da ga bodo podvajali že na polovici Dallasa.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Dončić: To je bila ena mojih najboljših tekem v karieri
"Po številnih porazih na zadnjih tekmah sem si tokrat želel predvsem dobiti tekmo. Res je steklo v napadu. V drugem polčasu so me podvajali vseskozi, a sem dobro prebral njihove načrte. Tudi soigralci so se izkazali. To je bila ena mojih najboljših tekem v karieri," je po koncu tekme povedal Dončić.

Kyrie Irving zaradi poškodbe prsta na roki ni igral. Manjkala sta tudi Maxi Kleber in Dwight Powell. Josh Green se je izkazal s štirimi trojkami, prispeval je 21 točk.

Young čestital Dončiću po koncu tekme
Zvezdnik Atlante Trae Young na zadnjih dveh tekmah ni igral zaradi lažjega pretresa možganov. Zdravniki so mu prižgali zeleno luč za nastop. S 30 točkami in 11 podajami je bil najbolj razigran pri gostiteljih. Po koncu tekme je takoj čestital Dončiću za imenitno predstavo.

"Bil je zares vroč. Vse mete je zadel. Na vse načine smo ga skušali zaustaviti. Nastavili smo tudi pasti pri podvajanju, a nič ni uspevalo," je priznal Young.

Izid ob odmoru izenačen kljub 41 točkam Dončića
V uvodnih desetih minutah je dosegel 18 točk, nato pa je počival zadnji dve minuti v prvi četrtini. Atlanta je z delnim izidom 11:0 prevzela vodstvo po 12 minutah (31:27).

Ko je vstopil na začetku druge četrtine, je takoj zaključeval skoraj vse napade Dallasa. Pet minut pred odmorom je zbral že 30 točk, a prednost Mavericksov je bila minimalna (50:51). V prvem polčasu ga gostitelji niso podvajali, kaznoval jih je z 41 točkami, z dvema prostima metoma šest sekund pred odmorom je izenačil na 66:66.

Šov je nadaljeval tudi v tretji četrtini
Drugi polčas je odprl s trojko po koraku nazaj in napovedal, da se ne misli ustaviti. Gostitelji so ga precej bolj zavzeto pokrivali, vseeno pa je poskrbel, da si je Dallas sredi tretje četrtine prvič na tekmi nabral občutnejšo prednost (83:94). Jason Kidd mu je namenil le minuto in 20 sekund odmora ob koncu tretje četrtine. Kljub njegovim 57 točkam je Atlanta držala priključek in po 36 minutah zaostajala le s 102:108.

Košarkarji Atlante so poskušali na vse načine ustaviti Dončića, a jim ni uspelo. Foto: AP

Ko je nasul 65 točk, je Snyder spremenil obrambo
Zadnjo četrtino je Dončić odprl s košem in dodatnim prostim metom, nato je bil natančen z osmih metrov, potem pa je s polaganjem povišal na 107:116 in trener Snyder je moral vzeti minuto odmora. Ko sta se ekipi vrnili na parket, so gostitelji z dvema igralcema pokrivali Dončića takoj, ko je sprejel žogo pod obročem.

Exum potrdil zmago s trojko po podaji Dončića
Obramba Dallasa znova ni bila na pravi ravni in Dejounte Murray je znižal na 127:131, nato pa je zgrešil trojko, ki bi lahko še bolj približala Hawkse. Ob podvajanju Dončića so imeli Mavericksi vseskozi prostega košarkarja in Hardaway je zadel izza črte tri minute pred koncem (127:134). V naslednji akciji je Dončić zadel iz težkega položaja ob osebni napaki Murrayja.

V ključnem trenutku je tudi sijajno zaposlil Danteja Exuma, ki je zadel trojko minuto in 16 sekund pred koncem (134:140). Po znižanju Jalena Johnsona se je Dončić odločil za prodor. Uspešno je zaključil polaganje, nato pa je 73. točko vpisal z dodatnim prostim metom 58 sekund pred koncem. Hawksi niso imeli več odgovora v zadnjih sekundah.

Neverjetna tekma Luke Dončića

Štiri leta po smrti Kobeja se mu je približal na večni lestvici
"Ne morem verjeti, da je minilo že štiri leta od smrti Kobeja, ki smo ga imeli vsi radi. Lepo, da mi je uspelo doseči toliko točk na isti dan. Lepo je biti v družbi tako slavnih imen Lige NBA, ki so na večni lestvici pred mano. Ne morem se preveč veseliti, saj je naslednja tekma na sporedu že čez manj kot 24 ur," je na novinarski konferenci povedal Dončić, ki ga je veselilo, da so zanj na koncu tekme navijali tudi privrženci Atlante, ki so se zavedali, da je to zgodovinski večer, je na novinarski konferenci razlagal Dončić.

Kidd: Potrebovali smo vsako njegovo minuto in vsako njegovo točko za zmago
"Luka je bil razigran od prve minute in soigralci so to hitro ugotovili. V končnici je tudi zaupal soigralcem, Exum je po njegovi podaji zadel odločilno trojko. Najbolj me je skrbelo, da bo preveč izčrpan v končnici, njega pa je verjetno skrbelo, da so mu zmanjkale tri podaje do trojnega dvojčka," se je pošalil trener Kidd.

"Že v prvi četrtini sem čutil, da bo moral preseči 50 točk, če bomo želeli dobiti tekmo. Ko je že v prvem polčasu dosegel 41 točk, sem pomislil, da jih mora tudi v drugem toliko, saj nismo vodili po prvem delu. Potrebovali smo vsako njegovo minuto na parketu in vsako njegovo točko za zmago," je bil zadovoljen Kidd.

Dallas bo naslednjo tekmo igral v noči na nedeljo, ko bo gostil Sacramento.

62 točk Bookerja ni bilo dovolj za zmago Phoenixa
Devin Booker, ki je v sredo potopil Dallas s 46 točkami, je izjemno formo potrdil tudi v Indianapolisu. Dosegel je 62 točk, vendar to ni bilo dovolj za zmago Phoenixa. Indiana je zadnjo četrtino dobila z 28:17 in se veselila zmage s 133:131.

Devin Booker je blestel tudi v Indianapolisu, potem ko je že v sredo nasul 46 točk v Dallasu. Foto: AP

Andrew Nembhard je s polaganjem 47 sekund pred koncem izenačil na 131:131. Kevin Durant je zgrešil trojko, Oli Toppin pa je tri sekunde pred koncem odločil napeto tekmo. Booker je zgrešil trojko z osmih metov za zmago ob pisku sirene.

Booker je drugič v tej sezoni presegel 50 točk, njegov rekord kariere pa je 70 točk proti Bostonu marca 2017.

Pascal Siakam, ki je prišel v menjavi igralcev iz Toronta, je bil najboljši strelec Pacersov z 31 točkami. Indiana je v četrtek ugnala Philadelphio, tokrat pa vroči Phoenix, obakrat pa je manjkal zvezdnik Tyrese Haliburton.

Gladka zmaga Oklahome v New Orleansu
New Orleans je bil brez Ziona Williamsona nemočen proti Oklahomi (83:107). Center je počival zaradi poškodbe levega stopala in Pelikani niso imeli razigranega posameznika.

Shai Gilgeous-Alexander je bil z 31 točkami najzaslužnejši za 15. zmago Oklahome na gostovanju v tej sezoni. Odlični novinec Chet Holmgren se je izkazal z 20 točkami in 13 skoki.

Cleveland se je oddolžil Milwaukeeju
Milwaukee je izgubil proti Clevelandu s 100:112. V sredo so Bucksi končali serijo osmih zaporednih zmag Cavaliersov. Tokrat so bili v Fiserv Forumu nemočni v drugem polčasu, ki so ga gostje dobili z 58:43. Donovan Mitchell je bil najboljši strelec tekme z 32 točkami, Jarrett Allen je dodal 24 točk in 14 skokov.

Naslednjo tekmo bo na klopi Bucksov že Doc Rivers
Janis Andetokumbo se je znova približal trojnemu dvojčku (22 točk, 11 skokov in 9 podaj). Tekmo je vodil Joe Prunty, ki je bil prej pomočnik glavnega trenerja Adriana Griffina. Vodstvo kluba ga je v torek presenetljivo odpustilo, v zadnji minuti tekme pa so na velikem zaslonu potrdili, da bo novi trener Milwaukeeja izkušeni Doc Rivers.

Tekme 26. januarja:
ATLANTA – DALLAS
143:148 (31:27, 35:39, 36:42, 41:40)
Young 30 (9/18 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 10/11), Johnson 25 (10/12 iz igre, 2/3 za tri), Bogdanović 24 (9/22 iz igre, 4/9 za tri), Murray 22 (9/18 iz igre, 3/7 za tri), Bey 16, Capela 10 in 9 skokov, Okongwu in G. Mathews po 8; Dončić 73 (25/33 iz igre, 8/13 za tri, prosti meti 15/16), 10 skokov in 7 podaj v 45 minutah, Green 21 (8/12 iz igre, 4/5 za tri), Hardaway 13 (3/9 za tri), G. Williams, Lively (11 skokov) in Exum (2/2 za tri) po 9, Hardy 8, Holmes 4, Jones jr. 2, Irving ni igral.

CHARLOTTE – HOUSTON 104:138
Bridges 21, Ball 15 (6/16 iz igre, 2/9 za tri), Richards 14; Ja. Green 36 (12/20 iz igre, 1/7 za tri) in 10 skokov, Whitemore 24 (4/9 za tri) in 11 skokov, VanVleet 14 (3/5 za tri), Thompson 13.

INDIANA – PHOENIX 133:131
Siakam 31 (14/22 iz igre, 2/3 za tri), Toppin 23 (10/15 iz igre) in 11 skokov, Nesmith (3/6 za tri) in Nembhard (10/16 iz igre) po 22; Booker 62 (22/37 iz igre, 6/12 za tri, prosti meti 12/13), Durant 20 (9/16 iz igre, 2/4 za tri), Gordon 14.

TORONTO – LA CLIPPERS 107:127
Barnes 23 (9/21 iz igre), Barrett 22 (9/19 iz igre), Trent in Schröder po 13; Harden 22 (8/14 iz igre, 2/7 za tri), 13 podaj in 10 skokov, George 21 (3/9 za tri), Westbrook 20 (7/14 iz igre), Powell 17, Leonard 16 (7/13 iz igre, 2/4 za tri).

MEMPHIS – ORLANDO 107:106
Jackson jr. 30 (13/30 iz igre, 1/5 za tri), Z. Williams 17 (3/6 za tri), Kennard 15 (5/10 za tri), Aldama 14; Banchero 27 (8/20 iz igre, 2/9 za tri), Carter 20 (8/9 iz igre), F. Wagner 18 (4/8 za tri).

MILWAUKEE – CLEVELAND 100:112
Andetokumbo (9/13 iz igre, 11 skokov in 9 podaj) in Lillard (7/24 iz igre, 2/10 za tri) po 22, Middleton 14 (5/16 iz igre), 8 skokov in 8 podaj, Portis 12 (3/3 za tri); Mitchell 32 (12/27 iz igre, 6/12 za tri), Allen 24 (9/20 iz igre) in 14 skokov, LeVert 12.

NEW ORLEANS – OKLAHOMA CITY 83:107
Jones in Valančiunas po 14, Ingram in McCollum po 12, Williamson ni igral; Gilgeous Alexander 31 (10/21 iz igre, 3/8 za tri), Holmgren 20 (9/16 iz igre, 2/6 za tri) in 13 skokov, Jal. Williams 15.

SAN ANTONIO – PORTLAND 116:110
Sochan 31 (12/20 iz igre, 4/7 za tri) in 14 skokov, Wembanyama 23 (7/18 iz igre, 3/8 za tri) in 12 skokov, Johnson 21 in 16 skokov; Simons 40 (14/27 iz igre, 7/15 za tri) in 10 podaj, Ayton 20 (10/17 iz igre) in 12 skokov, Camara 12.