Luka Dončić in Kyrie Irving sta do odmora skupaj dosegla 52 točk. Foto: Reuters

Po ponedeljkovem polomu v Salt Lake Cityju so se Mavericksi vrnili v American Airlines Center in že do odmora popolnoma nadigrali Blazerse, ki so na dnu Zahoda. Dallas si je v prvem polčasu nabral najvišjo prednost v sezoni (78:47), Dončić pa je prispeval 30 točk. Razlika se v tretji četrtini ni znižala, zato so v zadnjih 12 minutah igrali rezervisti, nosilci igre pa so počivali za petkovo tekmo istih tekmecev.

24-letni Ljubljančan je sedmič v tej sezoni presegel 40 točk, zbral je tudi 6 skokov in 5 podaj v 31 minutah. Zadel je štiri trojke iz sedmih poskusov in zelo uspešno izvajal tudi proste mete (11/14).

Irving hitro ujel pravo formo
Kyrie Irving je odigral prvo domačo tekmo, potem ko je izpustil 12 tekem zaradi poškodbe pete. Navdušil je z 29 točkami in devetimi podajami. Obramba Portlanda je bila izjemno slaba in oba zvezdnika Mavericksov sta uprizorila šov. Na seznamu poškodovanih igralcev sta le še Maxi Kleber in Dante Exum.

MVP finala leta 2004 Chauncey Billups bo imel ogromno dela, saj Portland nima izrazitega nosilca igre. Foto: AP

Blazersi po odhodu Lillarda v prostem padu
Portland ima le devet zmag, ekipa je v prenovi pa odhodu zvezdnika Damiana Lillarda v Milwaukee. Shaedon Sharpe je dosegel 16 točk, Anfernee Simons jih je dodal 15, a je imel zelo slab strelski večer (5/16 iz igre, 1/7 za tri).

Stroga izključitev novinca Reatha v drugi četrtini
Novinec Duop Reath je bil izključen minuto in pol pred koncem prvega polčasa, ko je ob prodoru v raketo s komolcem zadel Josha Greena v obraz. Zelo stroga odločitev sodnikov, saj udarec ni bil nameren. Tokrat je manjkal center Deandre Ayton, ki pa je tudi zelo zaostal za pričakovanji po prihodu iz Phoenixa.

Sijajen start Mavericksov
Mavericksi so udarno odprli tekmo v American Airlines Centru. Po minuti in 58 sekundah so povedli z 9:0, potem ko je Josh Green končal akcijo z zabijanjem po podaji Dončića. Trener Portlanda Chauncey Billups je moral ekspresno vzeti minuto odmora. Gostitelji so zlahka dosegali koše, Dončić je v uvodni četrtini zbral 12 točk, Dallas pa si je zagotovil 10 točk naskoka (35:25).

Šov Dončića v drugi četrtini, uspelo mu je tudi atraktivno zabijanje
Dončić je počival štiri minute na začetku druge četrtine, a je Irving zrežiral delni izid 10:0 in prednost je narasla na 47:29. Ko se je vrnil še Dončić, je bil Portland v velikih težavah. Najprej je dosegel sedem točk zapored, nato pa je navdušil z zabijanjem z eno roko za 68:41. Izjemen prvi polčas je končal s trojko po koraku nazaj in nato še s košem in dodatnim prostim metom. Do odmora je nasul 30 točk, Irving jih je dodal 22, Dallas pa je imel že neulovljivo prednost (78:47).

Drugi polčas priložnost za rezerviste
Na začetku tretje četrtine je Dončić zadel še dve trojki, prednost je znašala že več kot 30 točk (89:57). Blazersi so bili popolnoma nemočni, niso imeli niti enega razigranega posameznika. Trener Dallasa Jason Kidd je počakal do konca tretje četrtine, potem pa je oba zvezdnika pustil na klopi.

V drugem polčasu sta zaradi poškodb tekmo končala Dereck Lively in Grant Williams.
Novinec si je znova zvil levi gleženj. Zaradi prve poškodbe je prejšnji mesec manjkal na štirih tekmah. Tudi Williams je odšepal v garderobo po zvinu gležnja.

Kidd zadovoljen tudi z igro v obrambi
"Odlično smo odgovorili po visokem porazu proti Utahu. Zelo sem bil zadovoljen z igro v obrambi. Dončić in Irving sta bila razigrana, žoga je odlično krožila. Luka je tudi uspešno zabijal, zdaj vodi z 1:0 v zabijanjih v karieri proti meni," se je na novinarski konferenci pošalil Kidd.

Miami še poglobil krizo Lakersov
LA Lakersi, ki so pred mesecem dni v Las Vegasu osvojili premierno pokalno tekmovanje, so v veliki krizi. V Crypto.com Areni so izgubili proti Miamiju s 96:110. To je bil že njihov deveti poraz na zadnjih 12 tekmah.

Jezerniki so v prvi četrtini dosegli le 18 točk in izgubili 10 žog. Na koncu srečanja so izgubili 21 žog, Miami pa le osem. Ogromna razlika je bila tudi pri metih izza črte. Vročica je zadela 16 trojk iz 42 poskusov, Lakersi pa le štiri iz 30 poskusov.

Tyler Herro je zadel štiri trojke v Los Angelesu. Foto: AP

Anthony Davis je sedem minut pred koncem znižal na 82:88, nato pa so Lakersi popolnoma popustili. Niso imeli odgovora na consko obrambo gostov s Floride, ki so se veselili velike zmage brez glavnega zvezdnika Jimmyja Butlerja.

Duncan Robinson, ki je v uvodnih treh četrtinah zgrešil vse mete izza črte, je zadel tri trojke. Znova je navdušil odlični novinec Jaime Jaquez jr., ki je imel veliko navijačev v razprodani dvorani. Prispeval je 16 točk in 8 podaj. Kar osem igralcev Miamija je doseglo vsaj 10 točk.

LeBron James, ki je popeljal Miami do naslova v letih 2012 in 2013, je imel katastrofalen večer. Dosegel je le 12 točk (6/18 iz igre, 0/6 za tri). Zgrešil je nekaj lahkih metov iz bližine. Le Davis (29 točk in 17 skokov) in Austin Reaves (24 točk) sta se izkazala pri Lakersih.

Zmaga Clippersov v Phoenixu
V odlični formi so LA Clippersi, ki so dobili 13 od zadnjih 15 tekem in se povzpeli že na četrto mesto Zahoda. Pheonix je brez poškodovanega Kevina Duranta izgubil s 122:131.

Clippersi so zadeli 18 trojk iz 34 poskusov. Paul George je dosegel 33 točk, Kawhi Leonard pa 30, James Harden se je izkazal z 22 točkami in 11 podajami. Pri Sunsih je Devin Booker zadel pet trojk in prispeval 35 točk, Bradley Beal je zgrešil vseh šest metov izza črte.

Haliburton znova zasenčil Lillarda in Andetokumba
Indiana je četrtič na petih medsebojnih tekmah v letošnji sezoni premagala Milwaukee. Pacersi so tretjo četrtino dobili s 47:29 in se veselili nove odmevne zmage (142:130). Tyrese Haliburton je z 31 točkami in 12 podajami zagotovil Indiani peto zaporedno zmago.

Tyrese Haliburton je znova dvignil navijače v Gainbridge Fieldhousu na noge. Foto: AP

Tudi v polfinalu pokalnega tekmovanja je Haliburton izločil Buckse. V 54 dneh so Janis Andetokumbo in soigralci, ki so eni izmed glavnih favoritov za naslov, doživeli štiri poraze proti Indiani.

Grk se je približal trojnemu dvojčku (26 točk, 11 skokov in 8 podaj), razočaral pa je Damian Lillard (23 točk, 6/18 iz igre, 2/8 z atri).

"Na vseh tekmah proti Indiani smo odpovedali. To je že malce sramotno, saj smo v resnici precej boljša ekipa. Bili smo motivirani na vseh srečanjih, nismo jih vzeli le kot tekmo rednega dela," je povedal Lillard.

Tekme 3. januarja:
DALLAS – PORTLAND
126:97 (35:25, 43:22, 24:27, 24:23)
Dončić 41 (13/21 iz igre, 4/7 za tri, prosti meti 11/14), 6 skokov in 5 podaj v 31 minutah, Irving 29 (10/19 iz igre, 4/8 za tri) in 9 podaj, Hardaway 14 (2/5 za tri), Hardy 11, Green 8, Jones, Prosper in Powell po 5, Morris in Lawson po 3, G. Williams 2; Sharpe 16 (6/12 iz igre, 1/5 za tri), Simons 15 (6/16 iz igre, 1/7 za tri), Thybulle 12 (4/6 za tri), Camara in Grant po 10, Wainright 9, Henderson 7, Brogdon in Mays po 5, Walker 4, Murray in Reath po 2.

CLEVELAND – WASHINGTON 140:101
Strus 24 (6/8 za tri), Mitchell 22 (4/9 za tri), LeVert 21 (3/6 za tri), Allen 17 in 19 skokov; Kuzma 16 (7/12 iz igre, 2/6 za tri), Gafford, Kispert in Muscala po 12.

INDIANA – MILWAUKEE 142:130
Haliburton 31 (10/20 iz igre, 5/11 za tri) in 12 podaj, Mathurin 16, Toppin, Turner in Brown po 15; Andetokumbo 26 (8/13 iz igre), 11 skokov in 8 podaj, Lillard 23 (6/18 iz igre, 2/8 za tri), Middleton 19 (4/7 za tri), B. Lopez 16.

ATLANTA – OKLAHOMA CITY 141:138
Johnson 28 (11/18 iz igre), Young 24 (6/12 iz igre, 2/9 za tri) in 11 podaj, Bogdanović 23 (5/11 za tri), Murray 22; Gilgeous Alexander 33 (11/24 iz igre, 2/3 za tri), 13 skokov in 8 podaj, Jal. Williams 21 (9/12 iz igre), Wallace 15, Dort 14.

HOUSTON – BROOKLYN 112:101
Sengun 30 (11/17 iz igre) in 8 skokov, VanVleet 21 (6/8 za tri) in 10 podaj, Ja. Green 14; Johnson in Bridges po 15, O'Neale 13.

MEMPHIS – TORONTO 111:116
Morant 28 (10/18 iz igre, 3/6 za tri), 9 podaj in 8 skokov, Jackson jr. 24 (4/8 za tri), Bane 22; Quickley 26 (5/8 za tri), SIakam 24, Barnes 20 in 8 podaj, Schröder 16.

MINNESOTA – NEW ORLEANS 106:117
Edwards 35 (11/22 iz igre, 4/7 za tri), Towns 22 (8/19 iz igre, 0/4 za tri), McDaniels 11; Williamson 27 (11/15 iz igre), McCollum 24 (4/6 za tri), Ingram 19, Jones 16 (4/5 za tri).

NEW YORK – CHICAGO 116:100
Randle 35 (13/23 iz igre, 3/7 za tri), Brunson 31 (13/22 iz igre, 4/9 za tri) in 13 podaj, Anunoby in DiVincenzo po 11, Hartenstein 11 in 20 skokov; DeRozan 28 (10/13 iz igre, 3/4 za tri), White 26 (6/9 za tri), Drummond (16 skokov) in Caruso po 13.

PHOENIX – LA CLIPPERS 122:131
Booker 35 (11/15 iz igre, 5/8 za tri), Beal 21 (7/20 iz igre, 0/6 za tri), Gordon 16 (3/6 za tri); George 33 (5/10 za tri), Leonard 30 (4/6 za tri), Harden 22 (4/7 za tri) in 11 podaj, Powell 13.