Švicarji so v 1. tretjini izkoristili pet črnih minut slovenske reprezentance in uprizorili velik preobrat. Foto: Reuters

Švicarji so bili hitrejši predvsem v zadnjih 45 minutah, ko nam je zmanjkalo samozavesti. Bili smo potolčeni v glavah. Začeli smo zelo dobro, v uvodnih minutah smo bili boljši nasprotnik, povedli smo z 1:0 in imeli še cel kup priložnosti za drugi zadetek, ki pa jih nismo izkoristili- To nam je že kar nekako zlezlo pod kožo, ker vseskozi ponavljamo, da je treba zadevati gole. Potem so nam Švicarji zelo hitro zabili tri gole, po katerih se nismo več pobrali. Nismo več verjeli, da se lahko vrnemo v igro.

Marcel Rodman
Simon Bodenmann in Denis Hollenstein
Simon Bodenmann in Denis Hollenstein, krvnika slovenske reprezentance v 1. tretjini. Foto: Reuters
Andrej Hočevar in Mitja Robar
Vratar Andrej Hočevar (ob njemu je Mitja Robar) je prejel šest zadetkov. Foto: Reuters
Slovenski hokejisti
Slovenski branilci so imeli polne roke dela. Foto: Reuters
Nemški hokejisti
Nemški hokejisti so dobili derbi z Avstrijci. Mož odločitve je bil Markus Kink, ki je dosegel dva zadetka, zmagovitega v 37. minuti. Foto: Reuters
M. Rodman, Pretnar in Hočevar po porazu proti Švici
Švicarji napolnili mrežo risov

Slovenci so povedli prek Roka Pajića, nato pa precej popustili v drugi polovici 1. tretjine, prejeli tri hitre zadetke in upanja na dve pomembni točki, ki bi rise ohranili med elito, je bilo konec. V nadaljevanju tekme so Švicarji, ki so že premagali Švede, Kanadčane in Čehe, le še potrdili vlogo favorita.

Izjave po tekmi
Kaj so po tekmi rekli Matjaž Kopitar, Rok Pajić in Sabahudin Kovačević? Preverite tule.

Razmerje v strelih na gol je bilo kar 38:14 v korist Švicarjev. Naziv najboljšega hokejista v slovenskem dresu si je prislužil kapetan Tomaž Razingar, v švicarski reprezentanci pa je nagrado prejel vratar Martin Gerber.

Samostojna akcija Pajića za vodstvo
Slovenci, pri katerih je tekmo namesto Roberta Kristana začel Andrej Hočevar, so srečanje proti Švicarjem začeli odlično. Že v 4. minuti je bil zaradi zadrževanja s palico izključen Severin Blindenbacher, zaradi česar so risi hitro začeli obleganje vrat Gerberja. Dejavna sta bila predvsem brata Rodman, ki sta v napadalni tretjini dobro kombinirala, po krasni akciji, ki jo je začel Klemen Pretnar, nadaljeval pa David Rodman, je Marcel Rodman iz neposredne bližine po podaji z leve nastreljal dobro postavljenega Gerberja. Ta je klonil v 7. minuti, ko si je švicarska obramba privoščila veliko napako. Neodločnost branilcev je izkoristil Pajić, ki je oddrsal čez celotno srednjo tretjino in z neubranljivim strelom zadel za 1:0.

Pet črnih slovenskih minut
V 14. minuti so Švicarji storili novo napako, na modri črti so izgubili plošček, v protinapad je zdrvel Marcel Rodman, ki pa je streljal naravnost v Gerberja, sicer zmagovalca Stanleyjevega pokala s Carolino leta 2006. Nato so sledile črne minute, v katerih so Švicarji uprizorili preobrat. V 15. minuti so izkoristili vnovično napako v slovenski obrambi. Po seriji hitrih podaj in ubranjenem strelu Luce Cuntija je odbit plošček v mrežo hladnokrvno pospravil Simon Bodenmann. Do konca prve tretjine so si risi prislužili dve mali kazni, kar so Švicarji hitro kaznovali in zadeli še dvakrat. V 19. minuti, potem ko so Slovenci zaradi izključitve Aleša Mušiča igrali z igralcem manj, je nemočnega Hočevarja z desne strani ukanil Cunti.

Dobre pol minute do konca tretjine so se Švicarji veselili še tretjič. Tokrat so s kančkom sreče zadeli ob odsotnosti Roka Tičarja, ki je moral na kazensko klop zaradi spotikanja. Denis Hollenstein je podal izza gola, plošček se je srečno odbil nazaj do njega, kar je 23-letnik iz Zürciha izkoristil in iz neposredne bližine zadel za 1:3. To je bila že njegova tretja točka na tekmi.

Po dobre pol ure odjeknila 'petarda'
V 2. tretjini sta bila nasprotnika na ledu zelo izenačena, nato pa je v 32. minuti padel še peti gol na tekmi. Švicarji so dolgo pletli akcijo za zadetek, po odbitem strelu je plošček v mrežo poslal Julian Walker. Minuto pozneje so risi storili napako ob zamenjavi, zaradi igralca preveč na ledu so naslednji dve minuti igrali v podrejenem položaju, dve sekundi po izteku power playa je odjeknila 'petarda'. Izza gola je podal Martin Pluss, Hočevar proti Simonu Moserju z enega metra ni imel niti najmanjših možnosti.

Na 1:6 je po novi napaki v slovenski obrambi povišal Andreas Ambühl. 29-letni napadalec je slovenskega vratarja premagal po kratki podaji Reta Surija z leve strani.

Švicarji niso popuščali
Švicarska goljada se je nadaljevala tudi v zadnji tretjini - v 45. minuti so po bliskoviti akciji Švicarji v treh potezah izigrali slovensko obrambo, še en zadetek iz neposredne bližine je po podaji izza gola Roberta Kristana, ki je med vratnici stopil za zadnjo tretjino, dosegel Suri. Izid se do konca ni več spremenil.

Marcel Rodman: Treba je ostati pozitiven!
"Švicarji so bili hitrejši predvsem v zadnjih 45 minutah, ko nam je zmanjkalo samozavesti. Bili smo potolčeni v glavah. Začeli smo zelo dobro, v uvodnih minutah smo bili boljši nasprotnik, povedli smo z 1:0 in imeli še cel kup priložnosti za drugi zadetek, ki pa jih nismo izkoristili- To nam je že kar nekako zlezlo pod kožo, ker vseskozi ponavljamo, da je treba zadevati gole. Potem so nam Švicarji zelo hitro zabili tri gole, po katerih se nismo več pobrali. Nismo več verjeli, da se lahko vrnemo v igro," je tekmo pokomentiral Marcel Rodman. Zdaj Slovence čaka dan počitka, nato nov težek obračun s Čehi, ki pa letos ne blestijo. "Če ne blestijo, je včasih še slabše, ker vedo, da ne igrajo dobro in se še dodatno potrudijo. Vsi naslednji nasprotniki so od nas kakovostnejši, tu ne moremo odkriti nobene tople vode. Enostavno moramo stopiti skupaj, najti energijo, neko pozitivno vzdušje. Treba je dvigniti glave in vsako tekmo odigrati bolje. Do zdaj je bilo že veliko dobrega, treba je ostati pozitiven," je sklenil igralec nemškega Bietigheim Steelers.