Michael Kesserling je takole v protinapadu povišal na 2:0. Foto: Reuters

Lani sta se reprezentanci srečali v polfinalu, kjer so se zmage v podaljšku veselili Nemci. Letošnje prvenstvo so ZDA neuspešno začele, saj so prvi dan na Češkem klonile pred Švedi, Nemčija pa se je ugnala Slovaško, a tokrat je bila nemočna proti razigranim Američanom.

Američani so povedli v 13. minuti. Manj kot minuto po tem, ko se je iztekla kazen Alexu Lyonu, je z modre črte močno sprožil Michael Kesserling. Pred vrati je ploščici s palico smer malenkost spremenil ameriški kapetan Brady Tkachuk in končala je za hrbtom Mathiasa Niederbergerja. Drugič jo je moral iz svoje mreže pobrati v 18. minuti, ko so ZDA izpeljale hiter protinapad. Brock Nelson je lepo podal med dvema nemškima hokejistoma, našel Kesserlinga, branilec Arizone pa je s preigravanjem ukanil vratarja za 2:0.

Prvo nemško izključitev so Američani nemudoma izkoristili. V 33. minuti so dobili sodniški met, hitro postavili formacijo in po 23 sekundah kronali številčno premoč. Na 3:0 je povišal Johnny Gaudreau. Dobro minuto in pol pozneje so Nemci znižali. Po desni strani je prodrl Leonhard Pfoderl, podal pred vrata, kjer je ploščico v mrežo spravil Yasin Ehliz. ZDA so bile v tem delu srečanja še enkrat uspešne. Tri sekunde pred koncem tretjine je Luke Hughes zadel za 4.1.

Konkretno ameriško premoč – razmerje v strelih je bilo 43:26 – sta v zadnji tretjini potrdila Trevor Zegras, ki je ob igralcu več na ledu ploščico poslal pod prečko, in Michael Eyssimont, ki je dobrih sedem minut pred koncem v gneči pred vrati pospravil plošček v mrežo.

Latvija se je zmage nad Poljsko veselila v podaljšku (5:4). Orli so trikrat povedli, potem pa so Latvijci v dveh minutah in pol dvakrat zadeli in pet minut pred koncem prek Rihardsa Bukartsa prešli v vodstvo s 4:3. Le minuto in pol pozneje se je še enkrat zatresla njihova mreža, Mateusz Bryk pa se je podpisal pod zadetek za podaljšek. Po dobrih treh minutah igre v dodatku je drugič na tekmi mrežo zatresel kapetan Kaspars Daugavinš in Latviji priigral dragoceno zmago.

Kazahstan je v Ostravi naredil korak k obstanku z zmago nad Francijo s 3:1. Francozi so hitro povedli, a sledila sta preobrat in slavje Azijcev.

Connor Bedard je Britancem sredi tekme na hitro, v štirih minutah, zabil dva gola: za 3:1 in 4:1. Foto: EPA

Na prvi tekmi dneva v Pragi so Britanci namučili Kanadčane. Velika Britanija je dosegla prvi in zadnji gol na srečanju s svetovnimi prvaki, na koncu pa je bilo 4:2 za Kanado. Odločila sta dva gola Connorja Bedarda v drugi tretjini.

Danska je prvenstvo začela s prepričljivo zmago nad Avstrijo (5:1). Dobila je še četrti medsebojni obračun na svetovnih prvenstvih. Razmerje v strelih je bilo 34:17, z dvema goloma in podajo pa se je izkazal Joachim Blichfeld.

Gostitelji prvenstva so imeli presenetljivo veliko dela z Norvežani. Na koncu so jih sicer premagali devetič zapored, vendar so v uvodni tretjini že zaostajali s 3:1, potem ko so bili Norvežani polovično uspešni pri svojih strelih. Roman Červenka, domači kapetan, je ob koncu prve tretjine s svojim dvojim drugim golom znižal na 3:2. V nadaljevanju so Čehi močno pritisnili na vrata Henrika Haukelanda, ki je bil zelo razpoložen. Razmerje v strelih je bilo na koncu 49:11, v drugi tretjini kar 21:1, pa se je norveška mreža zatresla le enkrat. V zadnji tretjini so nato Čehi le dosegli tri gole in na koncu vpisali drugo zmago na turnirju.