Dirk Nowitzki je bil prvo tekmo proti Sloveniji v senci Matjaža Smodiša. Najboljši nemški košarkar je največ pokazal v najbolj potrebnem trenutku. Foto: Reuters
Goran Dragič in Dirk Nowitzki
Goran Dragič je tokrat na parketu prebil 23 minut. Pri enem od odkritij letošnjega prvenstva se je pokazala utrujenost zaradi dolgega turnirja. Foto: Reuters
Goran Dragič in Ademola Okulaja
Na prvi medsebojni tekmi je Slovenija dobila skok (42:33), tokrat sta obe reprezentanci pobrali po 31 odbitih žog. Foto: Reuters
Nemčija dodala sol na rano
Kako so nas dotolki še Nemci

Kar težko je najti besede ob nepričakovanem porazu. Kvaliteta je bila nesporno na strani Slovenije, ki je v ponedeljek v Madridu pometla z Nemci s 30 točkami razlike. Očitno so igralci v zelenem še pod vplivom poraza proti Grkom, saj so v končnici spet zapravili že dobljeno tekmo. Pet minut pred koncem so namreč vodili za devet točk, a s povsem nedomiselno igro v napadu in škripajočo obrambo nasprotniku podarili zmago.

To je za varovance Aleša Pipana že tretji zaporedni poraz v Španiji, a še vedno niso izgubili vseh možnosti za nastop na olimpijskih igrah v Pekingu. Za uvrstitev v dodatne kvalifikacije (in končno sedmo mesto na turnirju) se bodo v nedeljo ob 14.00 pomerili s Francijo, ki so jo v predtekmovanju premagali. Zmagovalec te tekme se bo tudi neposredno uvrstil na naslednji EP. Poraženec bo ostal brez vsega.

V oknu na desni strani si lahko ogledate zadnji dve minuti tekme.

- Izjave po tekmi
- Dnevnik Petra Vilfana
- Razmišljanje Mika Pavloviča

Film tekme Slovenija - Nemčija

1. četrtina (16:18)
Nobenih sprememb v začetni postavi Slovenije: Lakovič, Nesterovič, Smodiš, Jagodnik in D. Lorbek. Tekma se je začela drugače kot tista v ponedeljek, ko je Slovenija dobila uvodno četrtino kar za 21 točk. Nemčija po trojki Greena povede s 7:4. Smodiš s svojo peto točko zniža na 7:6. Na drugi strani se prebudi Nowitzki, ki v 6. minuti zadane za 12:6. Slovenija izenači (16:16) ob koncu četrtine, ko trojko zadane Dragič, a s sireno rezultat četrtine postavi Jagla (16:18).

2. četrtina (15:14)
Uroš Slokar si na začetku 12. minute ekspresno nabere že tri osebne napake. Nowitzki je razpoložen. S svojo deseto točko povede za 23:19, na drugi strani trojko zadane Erazem Lorbek. V naslednjem napadu je trojko dosegel še Jagodnik in Slovenija po dolgem času spet vodi (25:23). To pa ne traja dolgo, saj Nemci izkoristijo številne napake pri slovenski organizaciji napada in v 17. minuti spet povedejo z 32:27. Do polčasa sta za Slovenijo koš dosegla Smodiš in Nesterovič. Nemci gredo na odmor z vodstvom 32:31.

3. četrtina (23:14)
Drugi polčas se je začel s košem Smodiša, ki Slovenijo povede v vodstvo s 33:32. Oba tekmeca se ves čas izmenjujeta v vodstvu. Slovenija prvič povede za tri točke, ko Lakovič s sedmih metrov zadane trojko prek Nowitzkega za 43:40. Isti igralec v 29. minuti zadane še eno trojko in Slovenija prvič vodi za šest točk (50:44). Nemci še naprej delajo napake, po prostih metih Lakoviča in D. Lorbka je tako že 54:44.

4. četrtina (11:23)
Slovenija je začela izjemno slabo, saj več kot tri minute ni dosegla koša, a Nemci na srečo slabo izkoriščajo ponujeno priložnost. Po treh prostih metih Greena se Nemci približajo na 54:51. Pipan je prisiljen, da v igro vrne Nesteroviča in Smodiša, ki se mu oddolžita s šestimi zaporednimi točkami. V 35. minuti je spet "varnih" 60:51. Nemce rešujejo trojke. Najprej jo je zadel Greene, nato pa še Okulaja in razlika je spet le tri (60:57). Po sumljivo dosojeni osebni napaki Nesteroviča nad Nowitzkim je le še 60:59. Po košu Nesteroviča je Nowitzki 1:58 zadel trojko za 62:62. Jaka Lakovič je zadel le en prosti met, nato se je Hamann 45 sekund pred koncem sprehodil pod naš obroč in Nemce povedel v vodstvo 64:63. Po novi izgubljeni žogi je slovenske upe pokopal Nowitzki (66:63).

V kvalifikacije tudi Hrvaška
Mesto v dodatnih kvalifikacijah so si že zagotovili Hrvati, ki so presenetljivo gladko premagali Francijo s 86:69. Naši južni sosedje so si že v prvi četrtini zagotovili prednost 10 točk, ki je niso več izpustili.

V boju za odličja sta zvečer na sporedu oba polfinalna obračuna.