Grki se veselijo bronaste medalje. Na odru za zmagovalce so prvič po Beogradu 2005, ko so bili prvaki. Foto: Reuters
Vassilis Spanoulis, Erazem Lorbek, Jaka Klobučar
Erazma Lorbka je uspešno zaustavil Antonis Fotsis in najboljši slovenski igralec je iz igre metal le 5/18. Foto: Reuters
Sofoklis Schorsanitis in Uroš Slokar
Če je Slovenijo v polfinalu uničil Miloš Teodosić, je bil tokrat krvnik Sofoklis Schorsanitis. Dosegel je 23 točk ob metu iz igre 7/9, prosti meti 9/12. Foto: Reuters
Nikolaos Zisis in Primož Brezec
Slovencem se je poznala utrujenost, igra nikakor ni stekla. Met za dve točki je bil vsega 30-odstoten. Foto: Reuters
Navijači so verjeli v zmago

Maščevanje za grenak četrtfinalni poraz z EP-ja 2007 tako ni bilo uspešno. Slovenija je imela za zadnji napad le štiri sekunde časa, tako da je Boštjan Nachbar moral poskusiti iz nemogočega položaja. Grki so v prvem polčasu po delnem izidu 12:0 na krilih Sofoklisa Schortsanitisa (s 23 točkami prvi strelec tekme) prevzeli pobudo in do konca držali prednost, ki je dosegla največ 10 točk.

Izčrpani Slovenci so grizli parket, v drugem polčasu igrali dobro obrambo, toda v napadu nikakor ni steklo in kar nekaj priložnosti za izenačenje je bilo neizkoriščenih. Ko je Antonis Fotsis, ki je dobro ustavil Erazma Lorbka, pol minute pred koncem zadel trojko za pet točk prednosti, rešitve ni bilo več.

Čeprav Slovenija ni izpolnila cilja (vodstvo in igralci so obljubljali medaljo), je treba zaploskati igram varovancev Jureta Zdovca na Poljskem. Prav na zadnji tekmi so sicer igrali najslabše, vendar je to zaradi izjemne utrujenosti tudi razumljivo. Ne pozabimo, da kapetan Matjaž Smodiš na odločilnih tekmah ni igral, prav tako ne Goran Dragič. Z njima, o tem smo prepričani, bi bila Slovenija v finalu.

Program ponedeljkovega prihoda slovenske reprezentance v domovino:
16.00: prihod na letališče Jožeta Pučnika
16.15: novinarska konferenca
17.00: pozdrav navijačem na letališču Jožeta Pučnika
17.45: sprejem v središču Ljubljane (pred Namo na Slovenski cesti)

Prva četrtina (13:16): živčen začetek, poln napak
V prvi postavi je Primoža Brezca nadomestil Uroš Slokar, namesto Domna Lorbka je priložnost dobil Jaka Klobučar. Prvih pet točk je dosegla Grčija, po dveh Nachbarjevih trojkah pa je Slovenija prvič povedla. Na novo vodstvo je bilo treba čakati do prvih točk Erazma Lorbka (11:9) v 7. minuti. 38 sekund pred koncem uvodne četrtine je Goran Jagodnik pod obročem naredil namerno osebno napako in Grki so spet povedli. Za zdaj trda tekma s precej napakami in brez velikih potez. Robustni Sofoklis Schortsanitis je dosegel že osem točk. Jure Zdovc je vidno nervozen in kriči na svoje varovance.

Druga četrtina (11:15): met nikakor ne steče
Grki so še naprej polnili slovenski koš in povedli za deset točk (13:23), kar pomeni, da jim je uspel delni izid 12:0. E. Lorbek je le prekinil slovensko sušo. Lepa Slokarjeva akcija bi bila lahko napoved za slovenski preporod. Toda serije slovenskih točk nismo videli. Vassilis Spanoulis je dobro razigraval svoje soigralce, Schortsanitis pa je prišel že do svoje 14. točke (povprečje do te tekme: 10,5). Po številnih zgrešenih trojkah Slovenije je od daleč zadel kdo drug kot E. Lorbek (22:29). Jaka Lakovič v prvem polčasu ni dosegel niti točke!

Tretja četrtina (13:11): končno Lakovičeve točke
Slovenci so še naprej težko dosegali točke. Jaka Klobučar je zgrešil dve trojki zapored. Schortsanitis je prednost spet povišal na 10 točk (26:36). Po 25 minutah igre (niti sekunde še ni počival) je končno zadel Lakovič, trojko. Težave Slovencev je lepo odražala "blokada", ki jo je dobil E. Lorbek. Na srečo je v istem napadu Slokar s trojko zaostanek znižal na pet točk (33:38). Toda kaj, ko je obramba pod obročem puščala preveč prostora. Nachbar je z uspešnim protinapadom Sloveniji priboril kar ugodno izhodišče pred odločilno četrtino (37:42).

Četrta četrtina (19:15): usodna Fotsisova trojka
Slokar, ki je najprej šokantno zgrešil zabijanje, je s prostima metoma Slovenijo približal na tri točke zaostanka (39:42), Samo Udrih pa s trojko na vsega eno točko minusa (44:45). Za vsako točko je bilo treba garati, tudi s črte prostih metov ni šlo - Lakovič in E. Lorbek sta bila polovično uspešna. Izenačenja kar nismo mogli dočakati, Grki so se spet odlepili na 46:51. Jaka Lakovič je s trojko vlil upanje (49:51). E. Lorbek je imel novo priložnost za izenačenje, vendar je zgrešil. 31 sekund pred iztekom tekme je slovenske upe na medaljo na "minimum" znižal Fotsis (49:54). Zdelo se je, da je že vsega konec, a je Lakovič 9 sekund pred koncem spet zadel trojko (56:57). Kar pet sekund je preteklo, da je Slovenija naredila osebno napako. Spanoullis je oba prosta meta zgrešil. Slovenija je krenila v napad, štiri sekunde pa so bile premalo ...