Kakšna borbenost, kakšen žar, kakšna igra! Slovenija se zasluženo veseli (nove) velike zmage. Foto: Reuters
Jure Zdovc
Jure Zdovc s svojim strokovnim štabom zaenkrat brez napak opravlja svoje delo. Foto: Reuters
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič je imenitno organiziral igro in bil skoraj nezgrešljiv. Že na začetku druge četrtine je dosegel svojo 13. točko. Foto: EPA
Uroš Slokar in Kšištof Lavrinovič
Uroš Slokar, ki na uvodnih treh tekmah v Varšavi zaradi poškodbe ni igral, je blestel v drugi četrtini, zlasti, ko je z zabijanjem končal akcijo Sama Udriha. Foto: Reuters
Domen Lorbek in Kšištof Lavrinovič
Litva je v napadu naredila veliko napak in več kot očitno se ji pozna odsotnost najboljših branilcev na čelu s Šarunasom Jasikevičiusom. Foto: Reuters
Ramunas Butautas
Ramunas Butautas je bil brez moči. Foto: Reuters

Strah selektorja Jureta Zdovca, da se utegne Litva po slabem začetku prvenstva prebuditi prav proti Sloveniji, ki je bil do zdaj njen tekmec po meri (šest tekem, pet zmag), je bil odveč. Slovenija je ponovila predstavo proti Srbiji, le da je se je nekoliko kasneje ogrela in nasprotnikom zadnje vodstvo pustila pri 13:12. S skoraj nezgrešljivim Jakom Lakovičem (skupaj 24 točk, od tega 10 v prvi četrtini in 8 v tretji), standardnim Erazmom Lorbkom (17 točk), razpoloženima Boštjanom Nachbarjem in velikim adutom iz Zdovčevega rokava Urošem Slokarjem ter spet agresivno obrambo so Slovenci lahko ves čas držali visok ritem. Pred polčasom je prednost narasla na 17 točk, v tretji četrtini celo na 23. Prva zmaga nad Litovci na evropskih prvenstvih ni bila več vprašljiva.

Litva, ki je zdaj kot zadnja v skupini F skoraj že brez možnosti za četrtfinale, se ni mogla bistveno približati. Še več, nove trojke so v zadnji četrtini zadeli še Jurica Golemac, Uroš Slokar in Samo Udrih. Slovenski met za tri točke je bil na koncu 13/27, takšnega bi prej pričakovali od slovenskih nasprotnikov. Ti so izza črte 6,25 metali le 6/22. Na parket je prvič stopil tudi Jaka Klobučar, medtem ko kapetan Matjaž Smodiš ni igral.

Prva četrtina (28:18): Z delnim izidom 9:0 prvi obrisi visoke zmage
Uvodne minute so bile precej izenačene, Litva pa je zadnjič vodila s 13:12. Razpoložen je bil Jaka Lakovič, ki je zadel dve trojki. Pridružil se mu je tudi Erazem Lorbek. Dobival je uporabne žoge pod koš, s trojko pa povišal za 19:13 in poskrbel za prvo minuto odmora. Slovenska obramba je bila spet agresivna. Po delnem izidu 9:0 je bila prednost že osem točk (21:13). Po lepi Lakovičevi podaji se je prvič na EP-ju med strelce vpisal Uroš Slokar (25:16). Boštjan Nachbar je s trojko (slovenske trojke 4/4) poskrbel za lepo vodstvo 28:18. Slovenija je dobila skok.

Druga četrtina (15:8): Ritem igre ni padel
Lakovič in Nachbar sta nadaljevala "festival" trojk. Pri 36:22 je moral Butautas vzeti novo minuto odmora, kar pa ni pomagalo. Njegovi varovanci so še naprej delali napake v napadu, gibljiva slovenska obramba pa je onemogočila njihove trojke. Odsotnost najboljših branilcev je očitno naredila svoje ... Slovenski napad je z razpoloženim Slokarjem (zabijanje za 40:26) dobil novo dimenzijo. Zdovc je veliko menjal, vendar ritem igre ni padel. Lakovič je z odprtim metom za tri povišal na 43:26! Slovenski met za tri: 7/13.

Tretja četrtina (19:13): Lakovič takoj zadel novi trojki
Še naprej velika zavzetost slovenske reprezentance v obrambi in izjemna natančnost pri metih od daleč. Novi trojki Lakoviča sta slovensko prednost povišali na 51:28. Čeprav je Maciulis dvakrat zapored zadel za tri, Litva nikakor ni mogla zadihati. Sredi tretje četrtine je Slovenija izpeljala duhovit protinapad. Dragič je podal za htrbtom, Lakovič zadel, nad njim pa je bila storjena še namerna osebna napaka. Pred zadnjo četrtino je bil izid 62:39.

Zadnja četrtina (19:19): Prednost se ni stopila
Litva ni in ni našla pravega recepta za preobrat. E. Lorbek je pobiral žoge in še naprej zadeval. Ko se je med tiste, ki so bili uspešni izza črte 6,25, vpisal še Jurica Golemac, je bila v 26. minuti pri 71:48 tekma odločena. Priložnost je prvič na letošnjem prvenstvu dobil Jaka Klobučar, tako da je bil Matjaž Smodiš edini, ki ni zaigral. Kaj bo šele, ko bo na parket v polni pripravljenosti stopil kapetan!