Dejounte Murray je prejemal čestitke z vseh strani. Tudi Dončić je segel v roko najboljšemu igralcu tekme. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je sijajno odprl tekmo v American Airlines Centru, v prvi četrtini je dosegel 19 točk in navdušil očeta Sašo, ki je v družbi lastnika Mavericksov Marka Cubana spremljal srečanje. V nadaljevanju so ga Hawksi zelo dobro podvajali in ni prišel do lahkih metov. Met izza črte ni stekel (2/8), izgubil je tudi sedem žog. Christian Wood je prispeval 22 točk in 9 skokov, Spencer Dinwiddie je dosegel 20 točk, štirikrat je bil natančen izza črte.

Trener Mavericksov Jason Kidd je malce lažje zadihal, saj sta se Josh Green in Dorian Finney-Smith vrnila po daljši odsotnosti. Oba sta zbrala po 9 točk. Tim Hardaway in Maxi Kleber bosta manjkala še nekaj časa.

Young delil podaje, Murray pa zadeval iz vseh položajev
Atlanta je dobila štiri tekme zapored. Blestel je Dejounte Murray s 30 točkami (12/18 iz igre, 4/6 za tri). Zvezdnik Trae Young je prispeval 18 točk in 12 podaj. V zadnji minuti je prevzel odgovornost, 41 sekund je uspešno zaključil lebdeče polaganje, nato pa je s štirimi prostimi meti potrdil zmago Hawksov. Celotna prva peterka je bila dvomestna, osem od devetih košarkarjev, ki so stopili na igrišče, je doseglo vsaj 10 točk. Zelo se pozna, da se je vrnil center Clint Capela, ki je izpustil deset tekem zaradi poškodbe.

Gostje so imeli 57-odsoten met iz igre, zadeli so polovico metov izza črte (13/26) in zgrešili le en prosti met (19/20).

Dončić: Trikrat smo prejeli več kot 130 točk in moramo popraviti obrambo

19 točk Dončića v prvi četrtini
Dve izrazito napadalno usmerjeni ekipi sta v prvi četrtini preprosto pozabili na obrambo. Na trenutke se je zdelo, da je to tekma vseh zvezd. Po boljšem začetku gostov (15:23) se je razigral Dončić. 13 od 19 točk je dosegel v zadnjih štirih minutah in 15 sekundah prve četrtine. S tremi prostimi meti je znižal na 37:40 po 12 minutah.

Na začetku druge četrtine je najboljši strelec Lige NBA tradicionalno počival. Atlanti se ni uspelo odlepiti. Ob odmoru je Dallas zaostajal z 62:65, čeprav Dončić v drugi četrtini ni dosegel niti točke.

Dallas hitro zapravil prednost desetih točk
Na začetku drugega polčasa so gostitelji malce bolj zavzeto zaigrali v obrambi in z delnim izidom 13:0 so si zagotovili najvišjo prednost na tekmi (83:73). Dončić je začel serijo s košem in trojko, Wood pa jo je zaključil z metom izza črte. Hawksi skoraj tri minute niso dosegli točke, vendar so se nato hitro pobrali. Murray je zadel dve trojki, Capela pa je končal tretjo četrtino z dvema zabijanjema in po 36 minutah je bilo jasno, da se obeta napeta končnica (97:98).

Dončić je 19 od 30 točk dosegel že v uvodni četrtini, nato pa so ga Hawksi zelo dobro pokrili. Trae Young ni imel strelskega večera, vendar je v zadnjih 40 sekundah dosegel šest točk. Foto: Reuters

Young v zadnji minuti dosegel šest točk
Dončić je počival tri minute na začetku zadnje četrtine, Young pa je na klopi sedel šest minut. Sredi zadnje četrtine so Mavericksi izgubili ritem v napadu, Murray pa je bil še naprej neusmiljen. Pet minut pred koncem so si Hawksi zagotovili osem točk (113:121) naskoka z delnim izidom 11:3.

Dončiću je uspelo znižati na 120:121, vendar je izjemni Murray odgovoril s trojko. Dinwiddie in Finney Smith nista bila natančna, Bullocka pa je sijajno blokiral John Collins. Young je najboljše prihranil za zadnjo minuto. 41 sekund pred koncem je prodrl v raketo in povišal na 120:126. Po zgrešeni trojki Dončića je Finney Smith z zabijanjem znižal, vendar je nato Young zadel vse štiri proste mete in potrdil zmago Atlante.

McMillan vse stavil na Murrayja in odnesel veliko zmago
"Murray in Young sta odlično sodelovala. Trae je razumel, da ima Murray vročo roko. Vedno mu je skušal pripraviti odprt met. Zmenili smo se, da bomo skušali izkoristiti njegov odlični ritem v napadu," je bil zadovoljen trener Nate McMillan.

Jezni Kidd zdaj čaka, da bodo prejeli 150 točk
Strateg Dallasa Kidd je bil seveda precej slabše volje: "Tekmovali smo z njimi v hitri igri in metih. Ni pomembno, ali imaš Dončića, LeBrona ali Kareema, v Ligi NBA boš tako tekmo vedno izgubil. Najprej morajo igralci razumeti, da se bo treba precej bolj potruditi v obrambi. Večkrat smo že presegli 120 točk in izgubili, saj prejmemo 130 ali celo 140 točk. Zdaj le še čakam, da bo prišel večer, ko bomo dopustili 150 točk."

Peta zaporedna zmaga Sacramenta
V Crypto.com Areni je bila znova na sporedu napeta končnica in Lakersi so znova potegnili krajši konec. Drugič v letošnji sezoni je Sacramento odnesel zmago iz Los Angelesa (111:116).

Jezerniki so v prvi četrtini vodili s 34:20, a so nato tudi zaostajali za 14 točk v tretji četrtini (74:88). Izid je bil zadnjič izenačen minuto pred koncem (108:108), nato pa je Harrison Barnes po uspešnem polaganju dodal še prosti met.

James vsega ne more storiti sam, Lakersi nujno potrebujejo Davisa
Kendrick Nunn je s trojko znižal na 111:112 sedem sekund pred koncem, vendar je novinec Mac Christie prejel nešportno osebno napako, ko je od zadaj zaustavil Richuana Holmesa. Kralji so s štirimi prostimi meti potrdili peto zaporedno zmago in se prebili že na tretje mesto na Zahodu.

De’Aaron Fox je dosegel 32 točk za Sacramneto, ki je igral brez Domantasa Sabonisa. Center je zbolel. Lakersi že pet tednov igrajo brez Anthonyja Davisa, ki je začel s prilagojenimi treningi po zlomljeni kosti v stopalu. LeBron James je zbral 32 točk, 9 podaj in 8 skokov.

Jokić vpisal nov trojni dvojček in postal klubski rekorder po številu podaj
Glavni kandidat za MVP-ja rednega dela sezone Nikola Jokić je vpisal že 14. trojni dvojček sezone. Z 31 točkami, 13 podajami in 11 skoki je zrežiral zmago Denverja nad Minnesoto s 122:118. Vlatko Čančar je bil na parketu 16 minut, zbral je 4 točke, dva skoka in eno podajo.

27-letni Nikola Jokić je na najboljši poti, da že tretjič zapored postane MVP rednega dela sezone. Foto: Reuters

D'Angelo Russell je zadel trojko tri minute pred koncem, Volkovi so imeli pet točk naskoka (113:118), nato pa do konca tekme niso dosegli niti točke več. Nuggetsi so z delnim izidom 9:0 končali srečanje v Ball Areni, kjer so dobili že 15 tekem zapored.

Jamal Murray je s trojko izenačil na 118:118 dve minuti pred koncem, nato pa je zadel še s treh metrov 55 sekund pred zadnjim piskom sirene. Zmago je potrdil Aaron Gordon z zabijanjem po podaji Jokića.

Odlični center je zbral že 386 podaj in s tem postal klubski rekorder. Prehitel je Alexa Englisha (3679).

Že drugi večer zapored je imel glavno besedo na klopi Denverja pomočnik David Adelman. Glavni trener Michael Malone je zbolel.

Memphis z enajsto zaporedno zmago izenačil klubski rekord
Zelo vroča ostaja druga najboljša ekipa Zahoda Memphis. Grizliji so s 115:114 premagali znova Cleveland in z 11. zaporedno zmago izenačili klubski rekord.Odločilni koš je dosegel center Steven Adams, ki je ujel odbito žogo, potem ko je Ja Morant zgrešil.

Tekme 18. januarja:
DALLAS – ATLANTA
122:130 (37:40, 25:25, 35:33, 25:32)
Dončić 30 (9/19 iz igre, 2/8 za tri, prosti meti 10/12), 8 podaj in 4 skoki v 39 minutah, Wood 22 (3/7 za tri) in 9 skokov, Dinwiddie 20 (4/10 za tri), Bullock 18 (4/7 za tri), Finney Smith in Green po 9, Powell 6, Bertans in McGee po 3, Hardy 2; Murray 30 (12/18 iz igre, 4/6 za tri), Collins 19 (3/5 za tri), Young 18 (5/11 iz igre, prosti meti 8/8) in 12 podaj, Capela 16, Bogdanović 12 (2/8 za tri), Okongwu in Hunter po 11, Griffin 10, Johnson 3.

NEW YORK – WASHINGTON 105:116
Brunson 32 (11/24 iz igre, 2/3 za tri, prosti meti 8/8), Barrett 21, Quickley 18; Kuzma 27 (11/24 iz igre, 4/12 za tri), 13 skokov in 7 podaj, Porzingis 22 (6/17 iz igre, 4/9 za tri) in 11 skokov, Beal 18.

HOUSTON – CHARLOTTE 117:122
Green 41 (16/24 iz igre, 4/10 za tri), Sengun 24 (10/16 iz igre) in 12 skokov; Rozier 26 (11/24 iz igre, 3/12 za tri), Plumlee in Williams po 17.

MEMPHIS – CLEVELAND 115:114
Bane 25 (5/8 za tri), Morant 24 in 8 podaj, Aldama 16 (4/6 za tri); Garland 24 (5/11 za tri) in 14 podaj, LeVert 23 (4/7 za tri), Mobley 18 in 15 skokov, Okoro 17 (4/4 za tri), Mitchell ni igral.

NEW ORLEANS – MIAMI 98:124
McCollum 21 (5/9 za tri), Valančiunas 18 in 10 skokov, Marshall 12; Adebayo 26 (11/15 iz igre), Butler 18, Strus (10 podaj) in Vincent (4/8 za tri) po 16.

OKLAHOMA CITY – INDIANA 126:106
Gilgeous Alexander (7/17 iz igre) in Joe (7/12 za tri) po 23, Dort 22 (3/5 za tri) in 11 skokov, Giddey 16 in 11 podaj; Nembhard 18, Mathurin in Queen po 13.

UTAH – LA CLIPPERS 126:103
Markkanen 34 (11/20 iz igre, 6/8 za tri), Conley 17 (5/6 za tri) in 9 podaj, Clarkson 13; Powell 30 (7/9 za tri), Zubac 15 in 12 skokov, Batum (3/4 za tri) in Jackson (3/7 za tri) po 11, Leonard in George nista igrala.

DENVER – MINNESOTA 122:118
Jokić 31 (12/20 iz igre), 13 podaj in 11 skokov, Murray 28 (10/18 iz igre), Brown 16 ... Čančar 4 (1/4 iz igre, 0/1 za tri, prosti meti 2/2), 2 skoka in 1 podaja v 16 minutah; McDaniels 18 (7/10 iz igre), Reid 17, Garza in Edwards po 16.

LA LAKERS – SACRAMENTO 111:116
James 32 (11/25 iz igre, 2/9 za tri), 9 podaj in 8 skokov, Westbrook 19 (8/17 iz igre), Nunn 14 (4/6 za tri); Fox 31 (13/23 iz igre, 2/7 za tri), Barnes 20, Huerter 18, Holmes 16 (7/7 iz igre) in 11 skokov.