Dončić je dosegel skoraj polovico točk Dallasa, ki je bil januarja daleč od prave forme in obeta se še napet boj za mesta v končnici na Zahodu. Foto: Reuters

V četrtek v Phoenixu je Dončić igral le tri minute in 21 sekund, nato pa si je zvil levi gleženj. Njegovi soigralci so se veselili velike zmage, a nato doživeli poraz v soboto v Salt Lake Cityju, ko je 23-letni Ljubljančan počival. Tokrat je bil zelo svež od prvega meta žoge v zrak na sredini igrišča.

Tudi Bojan Bodganović ni uspel zaustaviti Dončića, ki je že četrtič v tej sezoni presegel 50 točk. Foto: Reuters

Že po treh minutah in pol je dosegel 11 točk, v uvodni četrtini pa kar 24. Po treh četrtinah je zbral 45 točk, a so Mavericksi še vedno zaostajali s 83:84.

Na začetku zadnje četrtine so precej bolj zavzeto zaigrali v obrambi. Žilavi Pistonsi, ki nimajo več realnih možnosti za preboj v končnico, so se borili do zadnje sekunde. Minuto pred koncem so gostitelji vodili le s 107:105, ko Saddiq Bey ni bil natančen po prodoru. Dončić je nato s petih metrov zapečatil usodo Detroita 46 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Besede pomočnika trenerja Pistosnov Allena so ga le še podžgale
Tudi tokrat je bil Dončić živahen in glasen na igrišču, še posebej se je zapletel v pogovor s pomočnikom trenerja Pistonsov Jeromom Allenom.

"Že od prve četrtine naprej je ves čas 'čivkal'. Nočem vam razkriti njegovih besed. A sam s tem nimam težav. To je košarka. Zagotovo pa me takšno ravnanje podžge," je po tekmi razkril Dončić.

Dončić je četrtič v letošnji sezoni presegel 50 točk. Petkrat v karieri je presegel to magično mejo in se izenačil z LeBronom Jamesom na drugem mestu po številu tovrstnih predstav v prvih petih sezonah. Michael Jordan je na vrhu s 17 tekmami prek 50 točk v uvodnih petih sezonah kariere. Rekord kariere je postavil 27. decembra, ko je New Yorku natresel 60 točk. Dallas se je čudežno izvlekel v podaljšek in ga tudi dobil.

Pistonsi so se znova izkazali za zelo neugodne tekmece. 1. decembra so presenetili Maverickse s 131:125 po podaljšku. Bojan Bogdanović je blestel na obeh tekmah, tokrat je dosegel 29 točk.

Luka Dončić soigralce navdušuje tudi zunaj parketa

Simultanka Dončića v uvodni četrtini
Mavericksi so odlično odprli srečanje v American Airlines Centru. Dončić je zadel trojko za vodstvo z 10:0 in jezni trener Pistonsov Duane Casey je hitro vzel minuto odmora. Ljubljančan je bil natančen izza črte tudi z desnega kota, 11 točk je nanizal v treh minutah in 18 sekundah.

Pistonsi so odgovorili z delnim izidom 10:0 in sredi uvodne četrtine tudi prevzeli vodstvo po trojki Killiana Hayesa. Dončić je tudi zaključil prvo četrtino v slogu, ko je zadel že četrto trojko, natančen je bil po koraku nazaj z osmih metrov za vodstvo s 30:27 po 12 minutah.

Pistonsi na krilih Bogdanovića prevzeli vodstvo
Trener Jason Kidd mu je na začetku druge četrtine namenil šest minut počitka. Pistonsi so se razigrali, blestel je Bogdanović, tudi Isaiah Livers je zadel dve trojki. Dončić je v prvem polčasu zbral 27 točk, Mavericksi pa so zaostajali s 53:57.

Bogdanović je sredi tretje četrtine s trojko poskrbel za najvišjo prednost Detroita na tekmi (63:74), a je imel Dončić hitro pripravljen odgovor. V tretji četrtini je zbral 18 točk in prednost gostov je skopnela na 83:84.

Dončić odločil 46 sekund pred koncem
V prvi polovici zadnje četrtine je Dončić počival. Odlično je igro vodil Spencer Dinwiddie, ki je nanizal šest točk za vodstvo Dallasa z 92:86. V končnici srečanja so gostje stavili na razigranega Bogdanovića, ki je uspešno zaključil tri zaporedne akcije, s trojko pa je dve minuti pred koncem znižal na 107:105.

Po zgrešenem metu Reggieja Bullocka so imeli Pistonsi priložnost za izenačenje, vendar Bey ni bil natančen. Dončić je v ključnem trenutku zadel s petih metrov (109:105) in Casey je moral 46 sekund pred koncem vzeti minuto odmora. Bogdanović ni zadel trojke in Dorian Finney-Smith je z dvema prostima metoma potrdil 27. zmago Dallasa v tej sezoni.

Washington po več kot 23 letih do zmage v San Antoniu
San Antonio je izgubil proti Washingtonu s 106:127. Wizardsi so se veselili šeste zaporedne zmage. Blestel je Deni Avdija, ki je zbral 25 točk in 9 skokov.

To je bila prva zmaga Washingtona v San Antoniu po 11. decembru 1999! Spursi so na 22 zaporednih tekmah na domačem parketu ugnali Wizardse, tokrat pa so bili popolnoma nemočni. Izbranci Gregga Popovicha so na dnu Zahoda, januarja so dobili le dve od 15 tekem.

Kyrie Irving in Cam Thomas se veselita zmage Netsov, ki so odigrali že deseto zaporedno tekmo brez glavnega zvezdnika Kevina Duranta. Foto: Reuters

Brooklyn v zadnji četrtini strl oslabljene Lakerse
Brooklyn je upravičil vlogo favorita proti zelo oslabljenim LA Lakersom (121:104). LeBron James in Anthony Davis sta počivala, saj je že v torek na sporedu gostovanje v New Yorku. 38-letni James potrebuje še 117 točk in postal bo najboljši strelec v zgodovini Lige NBA. Rekord, ki ga od leta 1984 drži Kareem Abdul Jabbar, se je zdel večen, zelo verjetno pa bo padel naslednji teden.

Netsi so ob odmoru vodili z 58:46, nato pa so Lakersi začeli drugi polčas s 14 zaporednimi točkami in si nabrali sedem točk naskoka v tretji četrtini (75:82). Brooklyn je tretjo četrtino zaključil z delnim izidom 10:0, nato pa je po štirih minutah zadnje četrtine povišal na 100:87. Kyrie Irving je dosegel 26 točk, Patty Mills in Cam Thomas sta jih dodala po 21. Thomas Bryant je bil najboljši strelec Jezernikov z 18 točkami.

Stephen Curry je v izjemni formi. Bojevniki so se prebili na peto mesto na Zahodu. Foto: Reuters

Prvaki se na krilih Curryja prebujajo
Golden State po številnih poškodbah počasi sestavlja mozaik. Oklahoma je izgubila proti aktualnim prvakom s 120:128. Stephen Curry je spomnil na predstave iz junijskega finala, ko je bil najkoristnejši igralec. Z 38 točkami, 12 podajami in 8 skoki je bil najboljši igralec tekme. Zadel je osem trojk iz 14 poskusov. Njegov genialni partner Klay Thompson je bil šestkrat natančen izza črte.

Shai Gilgeous-Alexander je 21 od 31 točk dosegel v drugem polčasu, ko se je Oklahoma skušala vrniti. Prvo četrtino so gostitelji popolnoma prespali (20:38), nato pa so zaostanek znižali le na dve točki v zadnji četrtini, a zadnjo besedo je imel Curry.

Tekme 30. januarja:
DALLAS – DETROIT
111:105 (30:27, 23:30, 30:27, 28:21)
Dončić 53 (17/24 iz igre, 5/11 za tri, prosti meti 14/18), 8 skokov in 5 podaj v 36 minutah, Dinwiddie 12 (5/16 iz igre, 0/6 za tri), Bullock 9 (3/5 za tri), Hardaway (1/6 za tri), McGee in Green po 8, Finney Smith 6, Powell 4, Hardy 3; Bogdanović 29 (10/15 iz igre, 4/7 za tri), Bey 18 (5/11 za tri), Ivey 14, Livers in Duren po 9, Hayes 8, Stewart in Burks po 7, Knox 4.

PHILADELPHIA – ORLANDO 109:119
Embiid 30 (11/20 iz igre) in 11 skokov, Harden (5/14 iz igre, 3/9 za tri) in Harris po 17; Banchero 29 (11/22 iz igre, 3/5 za tri) in 9 skokov, M. Wagner 22, F. Wagner 19.

BROOKLYN – LA LAKERS 121:104
Irving 26 (7/16 iz igre, 3/7 za tri), Mills 21 (4/7 za tri) in Thomas (4/6 za tri) po 21, Durant ni igral; T. Bryant 18 (7/8 iz igre) in 9 skokov, Westbrook 17 (5/15 iz igre, 3/6 za tri), 10 podaj in 8 skokov, Hačimura 16, James in Davis nista igrala.

MINNESOTA – SACRAMENTO * 111:118
Edwards 33 (14/27 iz igre, 4/11 za tri) in 8 skokov, Gobert 19 in 14 skokov, Nowell 14; Fox 32 (13/27 iz igre), Monk 19, Sabonis 17 in 13 skokov.