Izjemni strokovnjak Bogdan Tanjević je najbolj zaslužen za preporod turške reprezentance. Foto: EPA
Kerem tunceri
Nesrečni Kerem Tunceri je moral predčasno končati tekmo. Foto: EPA
Turki meljejo na krilih navijačev
Turki gladko odpravili Francoze

Na krilih polne dvorane Sinan Erdem so Turki nadigrali Francoze (95:77) in se bodo v sredo v četrtfinalu svetovnega prvenstva pomerili s Slovenci, ki so jih pred štirimi leti izločili v osmini finala.
Turčija je prikazala še eno bleščečo predstavo in dosegla šesto zaporedno zmago na prvenstvu. V prvi četrtini so "galski petelini" še držali korak z varovanci Bogdana Tanjevića, v drugi četrtini pa je igrala le še gostiteljica svetovnega prvenstva.
Najboljši strelec naslednjih nasprotnikov slovenske izbrane vrste je bil Hedo Türkoglu. Krilni košarkar, ki bo v prihodnji sezoni igral ob boku Gorana Dragiča v Phoenixu, je dosegel 20 točk. Pri Francozih je bil v praktično vseh statističnih elementih najboljši Boris Diaw. Predčasno je moral na klop branilec Turčije Kerem Tunceri, ki si je poškodoval gleženj.
V drugi četrtini Turki naredili razliko
Francozi so stik s Turki izgubili na začetku druge četrtine. Visok zaostanek je bil posledica slabe igre v napadu, saj so "galski petelini" izgubili kar 11 žog. V 12. minuti srečanja je nekdanji košarkar Union Olimpije Ender Arslan s trojko prvič povedel gostitelje za 10 (26:16). Ob koncu polčasa sta Ersan Ilyasova z natančnim metom izza črte in Oguz Savas s tremi zaporednimi točkami poskrbela, da je razlika ob odmoru narasla na 15 (43:28).
Francozi le še opazovali turški "šov"
Po prihodu iz garderobe so Turki še stopnjevali ritem svoje igre in razliko hitro dvignili na 20 točk. Na pričetku tretje četrtine jim je uspel delni izid 10:0. Legendarni črnogorski strokovnjak na turški klopi "Boša" Tanjević je lahko tako nekaj počitka namenil svojemu najboljšemu posamezniku na tekmovanju Ilyasovi. V tem delu igre je še naprej francoski koš polnil razigrani Türkoglu. Tretja četrtina se je končala z 71:45, izid je postavil Kerem Gönlüm, ki je popravil zgrešeni met Ömerja Onana. Francozi v zadnji četrtini niso popustili in ves čas igrali zavzeto. Tako je "galskim petelinom" prek Diawa le uspelo nekoliko omiliti visok poraz.